Connect with us
Kappadokie

Cestopisy

Kappadokie, turecký region balónů a přírodních komínů. Tipy a letenky z Vídně od 3 204 Kč

Kappadokie, turecký region balónů a přírodních komínů. Tipy a letenky z Vídně od 3 204 Kč

Ať už ze země, v úžasu pozorující vulkanické komíny nebo v horkovzdušném balónu, stovky metrů nad zemí, objevujíc tuto lávou vytvořenou topografii, Kappadokie vám jednoduše vezme dech. Na chvíli se můžete cítit jako na pouštní planetě Tatooine ze Star Wars nebo v Tolkienově Středozemi. Záleží jen na žánru, který preferujete. Pokud tento unikátní kousek země ve vašem cestovatelském seznamu není, určitě byste ho tam měli zařadit. My vám přinášíme hned několik důvodů proč. Seznamte se, toto je Kappadokie – turecký region balónů a přírodních komínů.

Reklama

Akční letenky do Kappadokie

Do turecké Kappadokie se nyní dostaneš během června přímými lety z Vídně od 3 204 Kč. Přiletíš do města Kayseri, které je od samotné Kappadokie vzdáleno jen asi hodinu cesty autem. Chyť si svoje místo 👇

1.-8. červen za 3 676 Kč

5.-8. červen za 3 204 Kč

8.-15. červen za 3 913 Kč

15.-22. červen za 3 440 Kč

19.-22. červen za 3 676 Kč

22.-29. červen za 3 794 Kč

Výhled na region Cappadocia

Bohatá na historii i přírodu

Kappadokie, řecky Καππαδοκία, latinsky Cappadocia, či turecky Kapadokya, je území východní Malé Asie, poloostrova ležícího na hranici Evropy a Asie. Název této dnešní asijské části Turecka pochází z řeckého slova ανατολή – anatoli, což česky znamená východ. Toto území v sobě kromě výjimečné krásy nese i bohatou historii. Člověk jej začal obývat už od čas Heroda a postupně se tu formovaly i indoevropské jazyky a křesťanství.

Turista u památek v regionu Cappadocia.

Oblast balónů a přírodních komínů

Zřejmě nejlepší způsob, jak se na tento surrealistický výjev podívat, je jednoznačně z ptačí perspektivy. Každé ráno vzlétají nad Kappadokií stovky balónů, převážejíc asi tucet pasažérů v každém z nich. Koneckonců, tato oblast je jednou z nejoblíbenějších destinací pro zážitek v horkovzdušném balónu. Kapadokya Baloons či Urgup Balloons jsou dvě z mnoha doporučovaných společností. Pokud si stále lámete hlavu nad tím, co název Kappadokie vlastně znamená, k vysvětlení existuje hned několik verzí. Nejvíce poetická je asi ta pocházející z perštiny, znamenající „země krásných koní“. Území Kappadokie je bohaté na podzemní města, skalní útvary, kostely a kapličky hrající nejbarevnějšími freskami.

Horkovzdušné balóny nad Cappadociou.

Göreme, městečko prazvláštních skalních útvarů

Jedním z nejznámějších a nejmalebnějších míst je určitě Göreme. Během let tu vulkanická síla zanechala prazvláštní skalní útvary, ze kterých si lidé vytvořili obyvatelné jeskyně. Městečko je čarovně malých rozměrů, a tak bude pro vás tou nejvhodnější možností přepravy chůze. Kromě toho se vám naskytne výjimečný pohled na okolité kaňony. Můžete si půjčit horské kolo, skútr, motorku nebo terénní čtyřkolku. Co vám během pobytu v okolí určitě vezme dech jsou pro oblast známé skalní pohádkové komíny. Přírodní umělecký produkt vytesaný ve spolupráci větru a deště.

Město vytesané do skal.

Kde se ubytovat?

Kromě centra turismu – Göreme, je v regionu Kappadokie oblíbené i město Ürgüp či Uçhisar. Co se týká možnosti ubytování je Ürgüp hodně podobný Göreme, a navíc je známý i jako srdce vinné produkce této oblasti. Uçhisar vám zase poskytne ty nejlepší výhledy na okolí a mnozí ho znají díky jeho luxusním hotelům. Určitě nezmeškejte příležitost ubytovat se v jednom z jeskynních pokojů, s velmi specifickou atmosférou. Takovou možnost nabízí například Natureland Cave Hotel v Göreme.

Jeskynní hotel

Muzeum pod otevřeným nebem

Göreme Açikhava Müzesi, největší skalní muzeum se nachází přímo ve městě, asi 1,5 km východně od centra města Göreme. Patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jedná se o Open-Air Museum a je jednou z nejzákladnějších zastávek po okolí Kappadokie. Prohlídka vám zabere asi dvě hodiny. Vedle sbírky více než třiceti kostelů a kaplí si nezapomeňte všimnout toho nejznámějšího – Karanlık Kilise, zdobeného freskami Ježíše na kříži či Jidášovou zradou. Po vystoupení z muzea se cestou, asi 50 km dolů z kopce ke Göreme, vydejte ke kostelu Tokalı Kilise. Ten je ze všech kostelů v oblasti tím největším a jedním z nejimpresivnějších.

Fresky v kostele.

Vydejte se na červenou nebo zelenou objevnou cestu

Červená a zelená objevná cesta jsou oblíbeným způsobem odhalování krás Kappadokie a jsou nabízené téměř každou cestovní kanceláří v okolí. První zastávkou červené cesty je právě zmiňované dechberoucí panorama komínů Göreme a muzeum pod otevřeným nebem. Začíná přibližně okolo deváté hodiny, ale záleží to také na čase návratu ostatních členů skupiny z letu balónem a trvá přibližně do páté hodiny odpoledne. Dále se na ní seznámíte s hradem Uchisar a se starou jeskynní vesničkou Cavusin. Po cestě se zastavte v obchodě s keramikou v Avanose, kde uvidíte krásnou sbírku unikátních kousků a výrobu si můžete i sami vyzkoušet. Za pohledem na další přírodní úkazy vytvořené časem se vydejte do Pasabagu či do Dervent Valley. Vaše první kroky po zelené cestě budou směřovat do podzemního městečka Derinkuyu. Další zastávkou, která na vás bezpochyby udělá dojem je údolí Ihlara, kaňon nad zelenkavou řekou. Asi po 25 minutách cesty autem se ocitnete u kláštera Selime, jehož historie sahá do osmého století. Další možnou, avšak nepovinnou zastávkou je údolí holubů. Jestli vás zajímá proces výroby šperků, zastavte se na živou ukázku ve výrobně onyxových šperků. Úžasné panorama Göreme vás na zelené cestě počká na jejím konci.

Turisté

Turecké lázně, součást tradice a kultury

Vedle kulturních a přírodních objevů nezapomeňte na relax. Speciálně ten tamější, v podobě lázní hammam, který patří mezi důležité elementy historie, tradice a turecké kultury. Muži a ženy zde oddechují v oddělených prostorech, a to tím nejočistnějším a nejklidnějším způsobem, jaký si dokážete představit. Bahenní maska, sauna, bazény a klidová místnost poskytující peelingové čištění či masáž. Hammam nemilují pouze turisté. Místní je navštěvují na pravidelné bázi, a proto se za cestou k vaší spokojenosti nebojte zeptat domácích, která místa jim nejvíc učarovala.

Turecké lázně.

Oslazený čaj a jufka

Mezi pravidelné požitky místních obyvatel určitě patří snídaňový rituál. Zahrnuje různé druhy sýrů, chléb, olivy, rajčata, okurky, vajíčka, džem a med. To všechno samozřejmě čerstvé. K tomu všemu neodmyslitelně patří i silný turecký černý čaj, oslazený cukrem či medem. Turecká kuchyně je díky dlouhé historii nesmírně variabilní. V Göreme se za nejlepším börekem, tureckým sýrovým koláčem, vydejte do Tripadvisorem oceněného Nazar Börek Cafe. Vlastníkem je umělec Harun, který nejen že toto místo sám dekoroval a postavil nábytek, ale dokonce vám tam i uvaří. Vychutnejte si vybrané pokrmy u sklenice vína. V Ürgüpe se zastavte v Zeytin Cafe & Ev Yemekleri na mantı, těstovinové taštičky plněné masem nebo sýrem, servírované s rajčatovou nebo česnekovou omáčkou. Pokud se rádi během svých kulinářských zážitků i něco přiučíte, vyzkoušejte kuchařské lekce, které vás naučí uvařit tradiční čočkovou polévku mercimek çorbası či plněné cuketové placky mücver.

Dívka v turecké restauraci.

Jak nejlépe do Kappadokie

Ideálním výchozím bodem pro cestování do Kappadokie je nepochybně letiště ve městě Nevsehir. Toto město je totiž zároveň i hlavním městem celé provincie a funguje tu výborná síť dálkových autobusů, takže se snadno dopravíte do kterékoliv oblasti. Odtud je to už jen kousek k podzemním úkrytům, pohádkovým domkům, komínům, klášterům a nádherným výhledům.

Případně leťte do města Kayseri. To je od Kappadokie vzdáleno zhruba hodinu jízdy autem. Akční letenky jsme vám přiložili na začátek článku.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru