Connect with us
Islandská krajina, nový turismus

Cestopisy

Island se připravuje na novou éru turismu. Bude pomalejší i luxusnější

Island se připravuje na novou éru turismu. Bude pomalejší i luxusnější

Po 10měsíční přestávce v cestovním ruchu kvůli globálním restrikcím a lockdownech, se Island připravuje na novou éru outdoorových dobrodružství. Místní doufají, že půjde zejména o udržitelnější verzi turismu.

Reklama

Island byl v minulosti považován za nejrychleji rostoucí destinaci v Evropě a jeho ekonomika se začala spoléhat na turisty přijíždějící za nádhernými ledovci a gejzíry. Významného růstu a jeho dopadu na křehký ekosystém se ale začali obávat především environmentalisté. Chránit životní prostředí a zároveň si udržet ekonomický růst je velkou výzvou. Krátká přestávka ale Islandu zřejmě prospěla a s novými dobrodružstvími i lepší infrastrukturou bude země připravena. Jak chce pohádkový ostrov tento problém řešit? Povzbuzením k delším dovoleným a pomalejšímu cestování.

Island vítal až moc turistů

Podobně jako jiné žhavé destinace jako například Benátky či Amsterdam, kterým se už podařilo oslavit menší znečištění v roce 2020, Island zaznamenal benefity, které přinesla vynucená pauza od turistů. Národní park Thingvellir byl znečištěn výrazně menším množstvím odpadků. Místní si užívají klidnější cestování po domovině. Méně vytížená místa se těší dlouho očekávané pozornosti a finanční podpoře islandské vlády, píše Condé Nast Traveler.

Islandská krajina, nový turismus

„Nárůst počtu návštěvníků, který jsme viděli v roce 2019, byl příliš rychlý a byli jsme téměř na okraji vážného neudržitelného rozvoje,“ řekl Tryggvi Felixson, turistický průvodce a předseda islandské environmentální asociace Landvernd. „Máme štěstí, že je Island relativně velkou zemí. Turismus se dá rozložit rovnoměrněji, než jsme to dělali předtím.“

Velká investice do infrastruktury

Narozdíl od jiných destinací, které kvůli koronakrizi přitáhly uzdu rozpočtu vyčleněného na cestovní ruch, Island zvýšil vklad o 40 %. Nemalé množství peněz, v přepočtu asi 11,2 milionu eur, bylo použito na zlepšení infrastruktury u turistických památek. Přibýt by měly toalety, parkoviště, vyhrazené stezky a například i bezbariérový přístup.

Islandská vláda by chtěla ve vysočinách na ostrově oficiálně vytvořit národní park, který by pomáhal chránit území tvořícímu asi 30 procent země.

Nové alternativy k Ring Road

Levné lety udělaly z Islandu oblíbenou víkendovou destinaci, s koronavirem se ale pobyty začaly prodlužovat a trendem se stalo spíše pracování z ostrova na dálku. V listopadu Island spustil nový vízový program pro digitální nomády, kteří v zemi mohou zůstat až 6 měsíců. Island laťku programu, který je ve světě stále populárnější, nastavil o něco výš. Měsíční plat návštěvníků musí totiž dosahovat minimálně 6 066 €. Cílem je přilákat několik lidí s velkým výdělkem, kteří podpoří místní ekonomiku a ostrov se tak zároveň vyhne nežádoucímu přelidnění.

Islandská krajina, nový turismus

Novou strategií má být kvalita na úrok kvantity. Ke známé silnici Ring Road či Road 1 otevřela země v roce 2020 i dvě alternativy. Jednou je Westfjords Wat, téměř 950km cesta po Západních fjordech. Druhou možností pro turisty je Diamond Circle na severu Islandu – 250km okruh propletený vodopády a krásnou přírodou.

Největší investice v historii cestovního ruchu

Na jaře 2021 se má otevřít nové wellness centrum Sky Lagoon přímo v Reykjavíku. Tento projekt, v jehož rámci se v umělé laguně vytvoří prostor pro spa zážitky, je jedním z největších v historii islandského turismu.

Islandská krajina, nový turismus
Zdroj: Sky Lagoon

Na ty, kteří chtějí zažít přírodu daleko od davů lidí, čeká nový Bubble Hotel. Nabízí spánek přímo pod polární září v prosklených kopulích.

Nedaleko největšího evropského ledovce v národním parku Vatnajökull se chystá na otevření v roce 2022 údolí Össur a Šest smyslů. Soukromé domky postavené z obnovitelných zdrojů na více než 16 kilometrech čtverečních slibně udržitelný luxus.

Pojeď na Island i virtuální

Mnoha z nás velmi chybí cestování. Díky online přednášce Gabriela Antala, který Island procestoval křížem krážem, se můžeš do této přírodní pohádky přenést alespoň virtuálně. Pokud se chceš dozvědět více, nezmeškej ji. Bude se konat 1. února o 18:00 – 8. února o 6:00.

Akční letenky

Pelikán proplatí stornopoplatek, pokud budeš mít pozitivní test

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu COVID-19 testu! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1.1.2021 (včetně.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

První hotel ve vesmíru by měl být otevřen v roce 2027 https://t.co/ryXddeonF7 #novinky14 hodinami dozadu
Aktivisté natřeli letadlo Air France nazeleno. Cílem bylo zvýšit povědomí o tzv. greenwashingu https://t.co/ffRTLrkowu #novinky14 hodinami dozadu
Aktivisté natřeli letadlo Air France nazeleno. Cílem bylo zvýšit povědomí o tzv. greenwashing https://t.co/ffRTLrkowu #novinky14 hodinami dozadu
AKTUALIZOVÁNO: Seychely se 25. 3. otevřou návštěvníkům z celého světa, podmínky v článku https://t.co/gTnIJNBIRo #koronavirus14 hodinami dozadu
Maličký řecký ostrov je první COVID free destinací v Evropě. Zve k sobě turisty https://t.co/jmUXT456Lp #koronavirus18 hodinami dozadu
Maličký řecký ostrov je první COVID free destinací v Evropě. Zve k sobě turisty https://t.co/jmUXT456Lp #evropa18 hodinami dozadu
Kam bezpečně cestovat: Tipy pro dobrodruhy i milovníky pláží https://t.co/EBvj2OUZWq #novinky19 hodinami dozadu
Etihad Airways prodlužují bezplatné pojištění na COVID-19 do října 2021 https://t.co/BQ94tzgpkq #novinky19 hodinami dozadu
Etihad Airways prodlužují bezplatné pojištění na COVID-19 do října 2021 https://t.co/BQ94tzgpkq #koronavirus19 hodinami dozadu
Nizozemsko prodloužilo cestovní omezení do 1. dubna https://t.co/grqziB3h0h #koronavirus20 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru