Connect with us

Cestopisy

„Ischii navštěvujte klidně celý rok,“ říkají české průvodkyně (rozhovor)

„Ischii navštěvujte klidně celý rok,“ říkají české průvodkyně (rozhovor)

Obsah článku

Hanka a Marti si splnily sen mnohých lidí pracujících v kanceláři: před 20 lety se jim podařilo bez dlouhého plánování se usadit na krásném italském ostrově – Ischii. Založily si vlastní cestovní kancelář, která má excelentní vztah i s klienty Pelikána.

Reklama

Kdy a proč jste se rozhodly usadit na ostrově Ischie? Co jste dělaly předtím?

Marti: Obě jsme se na ostrově usadily před 20 lety. Přicestovala jsem sem na krátkou dovolenou a jelikož se nám ostrov zalíbil, zůstala jsem. Našla jsem si práci v kanceláři italského tour-operátora.

Hanka: Já jsem měla „zaskočit“ za delegáta české cestovní kanceláře jako delegátka a průvodkyně. A pracuji pro ně už 10 let. V roce 2009 jsme se rozhodly otevřít naši vlastní cestovní kancelář.

Co bylo nejtěžší na začátku vašeho života na Ischii?

Hanka: Pro mě jazyk, uměla jsem jen německy a anglicky. Marti už italsky uměla. A samozřejmě seznamování se s novým místem a novými lidmi.

Jací jsou místní ve vztahu k cizincům žijícím na ostrově Ischie/ v Itálii?

Italové na jihu jsou pohostinní, milí a přátelští i vůči cizincům a turistům.

Je na ostrově silná česká/slovenská komunita? Patří mezi vaše známé nebo kamarády spíš Češi/Slováci anebo místní?

Slovenská komunita tu, věšte nebo ne, není a česká je opravdu malinká. Bydlí tu asi jen 8 Češek. Mezi naše kamarády patří tedy zejména domácí a cizinci, například Němci, Ukrajinci nebo Poláci.

V čem je život v Itálii jiný než v ČR?

Pracovat v cestovním ruchu je úžasné, ale i velmi náročné. V hlavní sezóně, tedy od dubna do října, se pracuje non-stop. Máme maximálně jeden volný den do týdne. Potom přichází pokojnější režim, který se už víc podobá životu doma: pracujeme od pondělka do pátku a víkendy máme volné.

Jak často se dostanete domů do ČR, případně jak často vás navštěvuje rodina?

Snažíme se o časté návštěvy. V srpnu si každá z nás bere pár dní volna a letíme za rodiči. Ve vánočním období a v říjnu spojujeme pracovní povinnosti s návštěvou rodiny – jezdíme totiž na mezinárodní veletrh Holiday World v Praze. Pokud jsou nějaké rodinné oslavy anebo výročí, vždy se umíme dohodnout, abychom si mohli vzít volno i jiné dny v roce.

Jací jsou Pelikánci klienti? A jaký typ Pelikánců tu je nejčastěji? Mladí, starší, rodiny s detmi, páry..?

Klienti CK Pelikán jsou doslova super! Jsou velmi dobře informováni o svých možnostech a obsahu jejich dovolené. Co se týče typu cestovatelů, je to takový mix., ale většinou jde o mladší generaci.

Kterou atrakci nebo lokalitu máte nejraději pro danou oblast?

Hanka: Miluji historii, na kterou je region Kampánie bohatý. Mojí srdcovkou je historické centrum Neapole, archeologické naleziště Pompeí, ale i Hercolanea.

Marti: Termální voda, park Poseidon a hory na Ischii spolu s historickou Neapolí.

A která atrakce anebo lokalita patří u Pelikánců mezi nejoblíbenější?

Klienti Pelikána mají rádi všechny typy výletů: od poznávačky Capri po výlet do Pompeí v kombinaci s Vesuvem. Velmi populární jsou i celodenní výlety lodí okolo ostrova Ischia spojené s koupáním a obědem.

V čem vidíte výhodu pobytu s českým průvodcem dlouhodobě žijícím v Itálii?

V maximálně vyčerpávajících informacích jakéhokoliv druhu – přes politickou situaci (ať už sociální, historickou, …) Informace nejsou „naučné“, ale „prožité a zažité“.

Přece jsou cestovatelé, kteří upřednostňují cesty bez průvodců. Co byste jim poradily? Co by určitě neměli vynechat a co v bedekru nenajdu?

Například setkání s námi. Ale jinak mezi top výlety patří návštěva Aragonského hradu – nejlepší je spojit ji se snídaní na hradě, dále výstup na nejvyšší horu ostrova Monete Epomeo a podívat se tam na západ slunce, návštěva pláže Maronti s možností uvařit si oběd na páře, koupání se v zálivu Sorgeto i v noci – je to záliv, kde vyvěrá do moře termální voda. A určitě doporučujeme i trek na Piano Liguri s překrásným výhledem na ostrov Capri a možností dát si výborný oběd.

Proč by lidé měli uvažovat nad návštěvou destinací jako Ischie, Neapol, Capri a podobně?

Je to oblast, která už v dávné minulosti byla oblíbenou destinací Řeků i Římanů. Všechna místa jsou bohatá na historické památky a přírodní krásy.

Kdy je nejvhodnější cestovat – vzhledem na počasí, ceny anebo množství turistů?

Hanka: Pro mě je nejkrásnějším období začátkem léta – duben, máj, kdy začíná všechno kvést a dny už jsou krásné a slunečné. A přidám k tomu i červenec kvůli úžasně dlouhým dním. Během jednoho dne stíháte i to, co by bylo jindy prakticky nemožné.

Marti: Říjen. A vůbec se netřeba bát ani listopadu. Moře je úžasně prohřáté, hotely jsou cenově dostupnější a turistů je málo.

Jakou nejčastější chybu turisté dělají?

V případě nouze neinformují delegáta včas. On by jim uměl pomoci s vyřízením situace.

Kdybyste se mohly vrátit v čase, přestěhovaly byste se na ostrov Ischie opět anebo byste si vybraly jiné místo? Udělaly byste prostě cokoliv jinak?

Letos v lednu naše firma oslavila 10 let a věříme v to, co děláme a neměnily bychom.

Jaké máte plány do budoucnosti?

Chtěly bychom v naší destinaci prodloužit sezónu. Do Kampánie, na ostrov Ischia je totiž možné přicestovat po celý rok.

Co se týče osobních plánů, určitě to bude studium jazyků jako jsou ruština nebo španělština, průvodcovská licence a možnost hodně cestovat po celém světě a mít porovnat servis v zahraničí se servisem u nás.

Máte nějakou vtipnou příhodu z provádění?

To je milá otázka. Je jich mnoho. Vzpomínáme si na půjčení osobních věcí klientům, například ponožek, bot nebo ruksaků, ale i na požadavky dát si na jihu Itálie guláš…

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru