Connect with us

Cestopisy

Galerie 10 míst, která musíte navštívit, abyste uvěřili, že existují

Chcete vidět, jak vypadá brána do pekla nebo se spíš ztratit v islandských ledovcových tunelech? Tohle a mnohem víc vám nastíní následující galerie, která vám určitě vezme dech! Matka příroda je skutečně mocná čarodějka. Díky ní vám představíme místa, která pravděpodobně budete chtít navštívit osobně, abyste uvěřili, že to není dílo photoshopu.

Reklama

1. Darvaza, Turkmenistán

To, že má Turkmenistán svůj Grand Canyon, duhové hory i písečné duny jsme věděli. Kdo by ale řekl, že tam narazíme na bránu do pekel? Najdeme ji uprostřed pouště Karakum, která zabírá zhruba 70 % plochy celé této země. Jedná se v podstatě jen o podzemní jeskyni plnou zemního plynu, do které se zásahem sovětských geologů propadl strop. A tak už si tam vesele hoří už skoro 50 let a láká na to turisty z celého světa.

Pekelná brána v Turkmenistánu.

2. Chuang-lung, Čína

Údolí Chuang-lung v severozápadní části provincie S’-čchuan je známé především díky svým kalcitovým jezírkům s průzračnou tyrkysovou vodou. Mimo jiné v této krásné ledovcové oblasti najdete velkolepé vodopády, termální prameny a s trochou štěstí zahlédnete i ohroženou pandu velkou. Od roku 1992 je navíc Chuang-lung zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Údolí Chuang-lung

3. Waitomo, Nový Zéland

Čím jsou jeskyně Waitomo proslulé? No přece svými světélkujícími červy! Ti návštěvníkům pokaždé přichystají skvělou světelnou show. Za 51 dolarů vás tam po podzemní řece provezou na loďce a vy budete moct nasávat tu úžasně magickou atmosféru. Nezapomeňte si přibalit teplou bundu. A jedno malinké zklamání na závěr – své foťáky a GoPro kamery budete muset nechat v autě.

Waitomo světlékující červi.

4. Salar de Uyuni, Bolívie

Tak toto je náš favorit! Každý, kdo Salar de Uyuni navštívil, popisuje své zážitky jako něco, na co nikdy v životě nezapomene. Nekončící solné pláně a laguny plné plameňáků vám zamotají hlavu natolik, že ztratíte přehled o prostoru i čase. Ještě aby ne, jedná se totiž o největší solnou pláň na světě!

Solná pláň Salar de Uyuni v Bolívii.

5. The Wave, Arizona

Ano, pokud na svém počítači máte operační systém Windows 7, už pravděpodobně víte, o co jde. The Wave – pískovcové duny na hranicích Arizony a Utahu. Dostat se ale k téhle nádheře není jen tak! Kvůli šílenému nárůstu popularity se vláda rozhodla, že stanoví limit pro vstup na pouhých 20 lidí denně. Šance, že se tam dostanete je tak stejně vysoká, jako šance, že Jágr přestane hrát po příští sezóně hokej. O to větší ale zase budete frajeři, když se vám to opravdu poštěstí a vy se nebudete muset brodit davem dalších turistů.

The Wave, Arizona.

6. Trolltunga, Norsko

Co napadne vás, když se řekne Norsko? Nás určitě tento „trolí jazyk“, za kterým se rozhodně vyplatí si vyšlápnout. Trošku potrénujte, než tam vyrazíte – túra z městečka Skjeggedal může trvat i s návratem 10 hodin a rozhodně to není oddechová trasa. Ideální podmínky na tento výlet jsou od června do půlky září. Vždycky se ale rozhodujte hlavně podle počasí – silný vítr a déšť nebudou tam nahoře vašimi nejlepšími kamarády.

Výhled z Trolltungy, Norsko.

7. Maledivy

Kdo by to byl řekl, že vystresovat trochu planktonu bude mít tak antistresový účinek pro lidi. Díky tomu, že se drobné organismy dostanou pod působení stresu, vytváří zářivě modré světlo, které z hladiny rázem vytvoří nebe plné hvězd. Seznamte se – bioluminiscentní plankton. A tak můžete mít hvězdy nejen kolem sebe, ale přímo u nohou.

Bioluminiscentní plankton na Maledivách.

8. Marble Caves, Chile

Patagonii milujeme! A pokud budete mít možnost proplout na loďce skrz tyto jedinečné jeskyně, budete ji milovat i vy. Za vznik vděčíme sladkovodnímu jezeru General Carerra, které svými vlnami vytvarovalo stěny těchto jeskyň do jemných křivek. Slunce pak udělalo zbytek práce a my tak máme možnost obdivovat tyhle tyrkysové skvosty. Malý tip od domácích na závěr – nejhezčí je to tam na jaře!

Marble Caves v Chile.

9. Giant’s Causeway, Severní Irsko

Rádi vás vyvedeme z omylu – tento „Obrův chodník“ skutečně nevydláždil člověk, i když se o tom v některých legendách traduje. Jde o asi 40 000 čedičových sloupů, které vznikly díky sopečné erupci. Výhodou je, že se nachází jen 4 kilometry od destilerie Bushmills, takže až vám bude zima, budete se mít kde zahřát.

Čedičové sloupy Giant's Causeway.

10. Vatnajökull, Island

Konečně něco, kam se vyplatí jít v zimě. Ledovcové jeskyně v Národním parku Vatnajökull. V létě ledové stěny tají a posouvají se. Pěkné na tom je, že každým rokem můžete vidět jiné formace a dokonce i na jiném místě. Méně pěkný je fakt, že za pár let tam nemusí být vůbec. Co si budeme povídat, Island je přece na bucket listu nás všech, tak šup šup, dokud je co k vidění!

Ledové jeskyně na Islandu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru