Connect with us

Cestopisy

Bergen: pomyslná brána do norských fjordů

Bergen: pomyslná brána do norských fjordů

Druhé největší město Norska, kterému se poeticky přezdívá brána do norských fjordů. Ano, řeč je o Bergenu. Město ležící na jihozápadním pobřeží Norska sice mění podnebí, jak se mu zachce, přívětivou tvář a charisma si ale uchovává stále stejné. V průměru zde prší až 300 dní v kalendářním roce, ani to ale nemění nic na tom, že si toto severské město užijete byť třeba s deštníkem v ruce. Bergen za to stojí a v následujících řádcích se dozvíte proč.

Reklama

Banner v Bergenu

Přímo za nosem

Tou nejlepší cestou, jak se sem dostat, je pochopitelně letecky. A když letecky, tak přímo na místní letiště, které leží zhruba 15 km od samotného města. Letiště sice nepatří k těm největším, patří za to k těm nejnovějším. Zatím poslední z terminálů byl dokončen v tomto roce a novotou to tu přímo voní. Stejně tak sem byla v dubnu tohoto roku prodloužena i tramvajová trasa z Bergenu a kromě autobusové dopravy se do města pohodlně dostanete i tramvají. Zatímco cesta autobusem trvá zhruba půl hodinky, tramvají vám trasa zabere zhruba o 15 minut déle. Za jednosměrný tramvajový lístek na druhou stranu zaplatíte 37 NOK, zatím co ten autobusový vás vyjde na 105 NOK (1 NOK je zhruba 2,8 CZK). Jestli preferujete levnější cestovné nebo naopak časově úspornější variantu je už potom čistě na vás. Jak autobusy, tak tramvaje, vyrážejí v obou směrech přibližně v desetiminutových intervalech a cestování je díky tomu hračka. I přes to, že jsme do Bergenu přijeli právě v době, kdy zde probíhaly závody mistrovství světa v cyklistice, doprava fungovala naprosto v pořádku, a jak autobusem, tak tramvají, se nebyl problém dostat do samotného centra.

Bergenské letiště Letiště v Bergenu a jeho nová podoba

Jak to všechno začalo

Počátky Bergenu sahají až do 11 století, kdy zde vzniklo první osídlení zaměřené na obchod s rybami a rybími produkty. Až do přelomu 13. a 14. století mělo město funkci hlavního města, které mu právě v tomto období vzalo dnešní hlavní město, Oslo. Jednou z nejstarších budov, které ve městě naleznete je pevnost Bergenhus, která zde stojí již od 13. století.

Pevnost Bergenhus

Pevnost Bergenhus

Z jiných dřevěných budov z tohoto období se prakticky nic nezachovalo. Nejstarší dřevěné domy, které ve městě najdete, se nacházejí přímo v jeho centru, v části zvané Bryggen, které od roku 1979 patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o budovy postavené po velkém požáru, který město zachvátil v roce 1702. Celkem 56 dřevěných a 6 kamenných budov tvoří opravdu jedinečnou sbírku. Díky dřevěným budovám, ve kterých najdete obchůdky se suvenýry, oblečením, ale i jiným zbožím, se můžete bez ostychu procházet v architektonických dinosaurech, díky čemuž na vás historie přímo dýchá.

Dřevěné domy v části Bryggen

Historické dřevěné domy v části Bryggen

Dřevěná socha jelena na jednom z domů v Bryggenu

Plachetnice kotvící v Bryggenu

Pokud patříte mezi fanoušky historie, návštěva Hanzovního muzea (The Hanseatic Museum) je pro vás nutností a vězte, že nebudete litovat. Po zakoupení dospělého vstupného, které vás vyjde na 100 NOK, se můžete prakticky volně procházet 3 stol. starou dřevěnou budovou, která zachycuje život, práci i odpočinek německých obchodníků z té doby. Ve dvou poschodích tak spatříte netradičně situované spací prostory nebo pracovní stoly, které byly součástí jednoho velkého obchodního společenství. Lístek navíc uplatníte i v druhé části muzea, jen pár minut chůze daleko, ve které naopak naleznete jednací sály společenství, stejně tak jako dobovou kuchyni, která připomíná spíše jatka z hollywoodského hororu.

Štít hanzovního muzea v Bergenu

Průčelí Hanzovního muzea v Bergenu

Spací prostory německých obchodníků z 18. století

Původní spací prostory

Zápisky zboží

Dobové zápisky o obchodu

Okenní tabulka z roku 1757

Malá kuchynka v hanzovním muzeu

Historii města krom tohoto místa můžete studovat i v jiných muzeích. Mezi ty patří například Bryggens muzeum, ve kterém najdete stálou expozici středověkých artefaktů a základů dobových budov (vstupné 40 NOK), nebo námořní museum (Bergen Maritime Museum) situované v novější části města (vstupné 80 NOK). Behěm středověku byste v Bergenu napočítali na 30 kostelů a kaplí. Dnes jich tu najdete sice méně, rozhodně ale stojí za návštěvu. Tím nejzajímavějším je St. Mary’s Church z 12. století, který je zároveň nestarší budovou v celém Bergenu. Za vstup zaplatíte 50 NOK.

St. Mary's Church

St. Mary’s Church

Náhrobek u St. Mary's Church

Fotogeničnost Bergenu neupřete

V Bergenu nenajdete pozlacené paláce ani pompézní budovy. Namísto toho vás toto město obklopí dřevěnou severskou architekturou, která si svým minimalistickým pojetím zachovává funkční a tradiční vzhled. To platí alespoň pro severovýchodní část města, která sestává právě ze starých dřevěných domů. Pokud se do Bergenu někdy vydáte, udělejte si pár hodin času a jen tak se místními uličkami procházejte. Převýšení zažijete habaděj a o šlapání schodů nouzi mít také nebudete, fyzická oběť za všechno tohle ale stojí a úzké uličky s vyvěšenými norskými vlajkami vám nabídnout až pohádkovou podívanou.

Červený domek Národní vlajka u dřevěného domku

Domek s domečkem na domě

Ukázka bergenské architektury Přístav v Bergenu Schodište v uličce Vchodové dveře jednoho z bergenských domů Barevná fasáda jehodo z domů

Pro ten nejautentičtější zážitek se vydejte do výše zmíněné části v centru města, Bryggenu. V komplexu uliček za rybářskými domky najdete zákoutí, ve kterých se po staletí zpracovávaly rybářské úlovky, ze kterých se dál krom samotného masa získával mimo jiné i rybí tuk, který před čistě zdravotním užíváním sloužil například jako palivo do petrolejových lamp. V současnosti rybí zápach vystřídaly obchůdky se suvenýry, místní umělci s obrazy, ale i noční podniky, ve kterých nejen místní, ale i turisté tráví dlouhé večery. Pokud chcete z Bergenu vidět co nejvíc, budete muset nahoru.

Nejstarší část Bryggenu

Nejstarší část Bryggenu, která po staletí sloužila zpracování ryb

Obchůdek místního umělce

Bar v Bryggenu

Za nejlepším výhledem musíte vzhůru

Pokud chcete z Bergenu a fjordů, které ho obklopují, vidět co nejvíce, musíte se dostat na jednu ze sedmi hor, které město chrání. Tím nejsnazším řešením je vydat se na horu Fløyen. Nemusíte se bát dlouhých výšlapů. Na vrchol se pohodlně dostanete zubačkou, která odjíždí jen kousek od hlavního historického nábřeží. Do výšky 399 metrů se dostanete přibližně za 5 minut a s intervaly každých 15 minut se nahoru můžete podívat opravu kdykoliv, od 7:30 až do 23:00. Zatím co za zpáteční jízdenku zaplatíte 90 NOK, v případě, že si horu budete chtít sejít dolů, si vystačíte s 45 NOK.

Vchod k zubačce na horu Floyen

Vstup k pokladnám, kde zakoupíte lístky

Výhled na Bergen z hory Floyen

Výhled z hory Fløyen

Na hoře Floyen najdete volně pasoucí se kozy a kozly

Místní hlídač pan Kopejtko

Designová chata na hoře Floyen

Designová chatka na hoře Fløyen, kterou si lze rezervovat

Pokud si rádi dáte do těla, můžete pokračovat pěšky dál vzhůru. Jen pár desítek metrů dál se bez starostí můžete vydat lesními cestami na různá místa, jakým je například druhý nejvyšší vrchol Bergenu Rundemanen, rozprostírající se ve výšce 568 m. n. m., na kterém krom vysílače naleznete také zničené dělové baterie, které slouží jako němé připomínky druhé světové války. I když se nahoru dostanete po štěrkových nebo místy i asfaltových cestách, počítejte s tím, že se zapotíte. Proto se vybavte funkčním oblečením a horskou obuví.

Jezero na hoře Rundemanen

Výhled z hory Rundemanen

Výhled z hory Rundemanen na fjordy

To platí zejména v případě, pokud se rozhodnete vydat na nejvyšší vrchol města, nesoucí jméno Ulriken. Zatím co nahoru se od 09:00 do 21:00 pohodlně vyvezete lanovkou (643 m. n. m.) za 170 NOK (zpáteční lístek), pokud se rozhodnete podniknout velkou túru z Ulrikenu na Fløyen, připravte se na zhruba 5 hodinovou túru. Nejedná si sice o náročnou cestu, kvalitní obuv a funkční oblečení jsou ale nutností. Stejně tak se vybavte pitnou vodou a něčím k snědku, protože při 5 hodinové cestě na stánek s párkem v rohlíku nenarazíte.

Pohled na horu Ulriken

Pohled na horu Ulriken

Bergenské umělecké střevo

V Bergenu krom toho klasičtějšího umění, které najdete v muzeích KODE, můžete objevovat nespočet míst se street artem. Bergenu místní graffiti prostě sluší a díky tomu se v něm snoubí tradiční severská architektura s uměleckým střevem mladé generace, která tak městu dává novou tvář. Při obyčejných toulkách městem mějte oči na stopkách a objevujte byť ty nejmenší náznaky místní tvořivé múzy. Za modernějším uměním také nemusíte daleko, stačí se projít městem a během chvíle narazíte na některou z mnoha menších galerií, ve které najdete díla od abstraktní stránky spektra až po pop art. Stejně tak je město přímo poseto bronzovými sochami. Každá z nich vypráví jiný příběh. Slovníky s sebou, ne všechny popisky totiž naleznete v anglickém jazyce.

Pomalovana fasáda bergenského domu

Bee or not to Bee, that is the questionProvokativní umění v Bergenu Street Art malého uprchlíka

Dobré pití i jídlo je Bergenu vlastní

V Bergenu najdete nespočet zajímavých podniků, ve kterých by byla škoda se nezastavit. Při pohledu na ceny nejen piva, zamrazí nejednoho českého milovníka piva, bergenské značky ale doporučujeme rozhodně vyzkoušet. Ve většině případu se jedná o silnější kousky, o to bohatší je ale jejich chuť. Protože jsme v Norsku, prim tu hrají ryby a mořské plody. Nezapomeňte se zastavit na rybím trhu, který se jmenuje jednoduše Fish Market a najdete ho přímo naproti starým bryggenským dřevěným domkům. Na několika desítkách metrů čtverečních najdete nespočet mořských, a co je důležité opravdu čerstvých produktů, které vám přímo na místě připraví. Můžete tak zažít nefalšovaný gastronomický zážitek pravé norské kuchyně. Pokud se zajímáte o ceny v místních restauracích, tak jako jinde ve světě, se nejlevněji najíte ve fast foodech. Zatím co v profláknutých fast foodech typu MCžemle dáte za menu 100 NOK, v tradičnější restauraci za hlavní jídlo včetně nápoje zaplatíte zhruba od 200 NOK nahoru. Mějte ale na paměti, že to co zaplatíte, také dostanete. Suroviny a jídla z nich, která vám přinesou na stůl, tedy opravdu stojí za to.

Rybí trh v Bergenu

Rybí trh v Bergenu

Pes tu nechcípl

I když Bergen nepatří mezi evropské velikány s miliony obyvatel, nudit se tu nebudete. Díky akcím, které probíhají přes celý rok, si cestu můžete spojit například s městským maratonem nebo automobilovými závody. My jsme se do Bergenu vydali v období probíhajícího mistrovství světa v silniční cyklistice, které městské kapacity otestovalo na maximum. I díky tomu nebyl problém narazit na české, ale hlavně slovenské fanoušky, kteří přijeli podpořit své jezdce, z nichž největším lákadlem byl pochopitelně Petr Sagan, který svým vítězstvím uzavřel cyklistický hattrick, když ve finálním spurtu jen o vlas vyhrál nad domácím Alexandrem Kristoffem. Zklamání domácích fanoušků ovšem netrvalo dlouho a město se velmi rychle ponořilo zpátky do oslav, které trvaly do pozdních hodin.

Háčkovaný potah na strom

Český národní tým Slovenští fanoušci

Norský fanoušek

Bergen neomrzí

Bergen je jedním z míst, které můžete navštívit buďto jen na víkend, ale stejně tak se v jeho uličkách můžete toulat třeba celý týden. Bergen není ohromnou metropolí, která vás pohltí, stejně tak k ní ale snadno přilnete. Zatím co v jednu chvíli si můžete užívat vír města a bavit se v místních podnicích, jen o pár minut později můžete zdolávat místní hory a kochat se krásnou norskou přírodou, které dominují ikonické norské fjordy. Pokud můžete, jistě si u rybího trhu zajistěte některou z projížděk do výše zmíněných fjordů. Nabídka je pestrá, a pokud vám vyjde hezké slunečné počasí, je takový zážitek k nezaplacení. V současné době se z Bergenu čím dál častěji dostanete i do amerických destinací a to díky linkám společnosti Norwegian. Zkombinujte návštěvu světadílu za velkou louží s víkendovou návštěvou Bergenu a nebudete litovat.

Ulice Peace street

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru