Connect with us

Cestopisy

Jak projet autem Izrael za 5 dní

Jak projet autem Izrael za 5 dní

Izrael je země s velkou historií, bohatou kulturou a mnohými náboženstvími. Menší země s pouštěmi a prostředím, které vám zaručeně vyrazí dech. Tak proto, pokud zvažujete návštěvu, neváhejte, protože i tak vás ke koupi letenek přesvědčí minimálně tenhle blog.

Reklama

Před nedávnem jsem i já (Patrik Pavlis) navštívil tuhle zemi a vyšlo mě to opravdu na směšnou sumu – necelých 200€ za letenky, ubytování, půjčení auta a to všechno na 5 dní. Nevěříte? Pročtěte si tenhle blog a hlavně si zhlédněte VIDEO níže.

Pojď na 2 minuty do Izraele

Pohodlné spojení z našich končin

Do Izraele se dá letět přímo z Bratislavy a letenky můžete vychytat opravdu levně, nám se podařilo v blackfriday od Ryan-airu koupit letenky za 40€ (cca 1000 Kč) – zpáteční. Let trvá necelé 4 hodiny přímo na vojenské letiště Ovda (Eilat). Zde se člověk musí připravit na trošku větší kontroly a otázky, ať už při příletu nebo odletu. Z letiště se dostanete do Eilatu autobusem za 5€ a cesta trvá necelou hodinu.

Město Eilat je klasická turistická destinace s velkými plážemi, hotely, obchody a restauracemi. Pokud plánujete jen nějaký ten výlet a hlavně se slunit na pláži, řešením je i autobus. Na stránce egged.co.il najdete všechny spoje a časy, případně si můžete koupit lístek online. No ale pokud vás taková oddechová dovolená nebaví, je tu možnost půjčit si auto a procestovat zemi.

Jak z jiné planety, co?

Půjčit auto zvládnete levou zadní

Půjčovny vyžadují kreditní karty pro depozit, ale společnost AVIS (naše zkušenost) se uspokojí s debetní kartou s depozitem 700$. Nám se hodilo auto Kia Sportage za 60€ na den, což je opravdu super cena, pokud vás cestuje víc. Samozřejmě se najdou i lacinější varianty aut.

Čekala nás cesta dlouhá skoro 1000 km, takže autobus by byl vážně nešťastným řešením. Tel Aviv, Jeruzalem, Ein Gedi, Masada, Ein Bobek a zpět Eilat jsme zvládli za 5 dní. Ubytování v celé zemi se dá řešit přes Airbnb, což je levná varianta (ale dávejte si velký pozor na booking ubytování, protože některé, hlavně ty velmi levné možnosti ubytování, se nacházejí v palestinské části země, což dovolenou umí pořádně zkomplikovat!).

Půjčení auta je v Izraeli jednoduché a velmi praktické

Campování je super levné

Tak například camp přímo v poušti, hned vedle moře s názvem Ein Gedi Lodge stojí jen 30€ na noc. Spaní ve stanu s klimatizací umožňuje i grilování, bar (s čepovaným pivem), chillout zónu a všechno, co patří k té nezapomenutelné atmosféře.

Je výborně situovaný, takže hned pár minut odtud je národní park s vodopády nebo pevnost Masada, která je jednou z největších atrakcí v Izraeli, a kterou by měl vidět každý! Vstup na Masadu se pohybuje okolo 20€ – obousměrná cena lanovkou – případně je levnější si to vyšlapat po svých, nebo pak jen sejít dolů, ale připravte se na 1 hodinu i více dlouhou cestu.

Camping jako všude jinde na světě, ale s takovým parádním výhledem
Noc na poušti v campu
Národní park s vodopády

Jeruzalem stojí i za krátkou návštěvu

Město Jeruzalém opravdu netřeba představovat, třeba ho jen navštívit a zažít tu atmosféru, historii, která srší v každé jedné městské uličce. Ubytování v samotném Jeruzalémě je cenově náročnější (pokud se nejedná o hostel). V našem případě jsme návštěvu stihli jen na pár hodin a pokračovali jsme dál.

Takže pokud opravdu váháte, zda navštívit Izrael, určitě mu dejte šanci. Bezpečná země, i když místy plná vojáků a vojenských základen ze začátku trochu vyvolá v hlavě otázky, ale časem si člověk uvědomí, že je to hlavně pro bezpečnost… No a opravdu doporučuji půjčit si auto a procestovat si to celé, jelikož cesty tam jsou naprosto v pořádku a doprava také. Dalším důvodem, který vás určitě přesvědčí je i výborné jídlo, i když už ne úplně všude levné…

Jeruzalem je kouzelné místo…

Izrael není právě nejlevnější zemí, ale pokud plánujete jít do lepších restaurací, tak vaše peněženka nezapláče zrovna tragicky. Samozřejmě skoro na každém rohu na vás čeká falafel, shakshuka, humus a shawarma.

A nakonec opravdu doporučuji si před odletem pročíst víc o téhle zemi, protože to tam funguje trochu jako u nás (Slovensko).

Toulky Eilatem

Autor textu, fotografií a videa: Patrik Pavlis

Instagram: @patis_ek
Facebook: PatisProduction

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru