Connect with us

Asie

Neptat se, nesmrkat, jíst rychle a bez párátka – asijská streetfood pravidla

Neptat se, nesmrkat, jíst rychle a bez párátka – asijská streetfood pravidla

Pouliční stravování má prý několik základních společenských pravidel. Nejlepší jídlo bývá vždy ve stáncích, před kterým stojí nejdelší fronta. Jídlo, na které kdoví jak dlouho svítilo slunce, se ze zásady nekupuje ani po slevě. Silní alergici by měli mít s sebou seznam potravin, které nesmí konzumovat. Poměrně primitivní kultura stravování, že? O cosi těžší je to v asijských zemích.

Reklama

Ashlea Halpern, redaktorka magazínu Condé Nast Traveler, sepsala díky profesionálním průvodcům pravidla pouličního stravování ve více než deseti asijských zemích. My jsme se podívali na ty nejzajímavější z nich.

Ilustrační obrázek.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

O žebrácích a smradlavém tofu

Pokud budete jíst na taiwanské ulici či v místní restauraci, v žádném případě nebouchejte o svou misku s jídlem žádným příborem ani jiným náčiním. Podle spoluzakladatelky společnosti Taipei Eats Tiny Fong bouchají o misky s jídlem jen žebráci. Na Taiwanu věří, že pokud to budete dělat, postihne vás stejné neštěstí.

Už jste slyšeli o smradlavém tofu? Na Taiwanu platí – čím smradlavější, tím lepší. Ti, kteří mu přijdou na chuť, ho přirovnávají k delikátním sýrům různých vůní a ti, kterým nezachutnal, ho přirovnávají k propoceným ponožkám a syrové rybě zapomenuté v rozehřátém autě.

Místní obchodníci s jídlem vědí, že smradlavé tofu je přespříliš i pro mnohé místní, urazí je ale, když zákazník svou porci nedojí. Tina Fong doporučuje – pokud se chystáte ochutnat smradlavé tofu poprvé, požádejte o smaženou verzi. Její smrad je méně pronikavý než v syrové podobě.

Tofu.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Nejvíc chutná tam, kde je bordel

Kambodže zase souvisí nejdůležitější pravidlo pouličního stravování s pitím, ne přímo s jídlem. Phalkun Seng, zakladatel pouličních túr pro turisty s názvem Angkor Street Eats, tvrdí, že není neobvyklé, že po příjemném přátelském rozhovoru s prodávajícím dostanete k objednávce do ruky ještě pivo nebo dokonce whisky.

Když se v Kambodže řekne jol muay, v překladu na zdraví, pije se do dna. Je to způsob, jakým místní dělají radost jeden druhému. Odmítnout se nesmí – prozradil Seng magazínu Condé Nast. Pokud pít nemůžete nebo to už nezvládnete, neřekněte vysloveně NE, ale zdvořile se prodejci omluvte.

Dělat věci tak, jak je dělají místní, doporučuje Seng i v případě zahazování odpadků. Odpadky kolem stánku jsou podle místních důkazem toho, že v něm mají dobré jídlo. Pokud se ptáte na odpadkový koš, ztrapníte tím sebe i samotného prodejce.

Ilustrační obrázek.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Ne levou rukou!

Nebojte se jíst rukama. Panipuri – jedno z nejznámějších pouličních jídel si podle Anubhav Sapru, zakladatele Delhi Food Walks, jinak ani pořádně nevychutnáte. V Indii je běžné, zejména v západním Bengálsku a v oblasti Kerala, mísit rýži s čočkou, kterou nazývají dal, rukama. Množství pokrmů tak běžně jedí.

Ještě důležitější ale je, kterou rukou jíte. Indové považují za neuctivé používat při konzumaci levou ruku. Tou vykonávají jiné úkony, například osobní hygienu nebo zouvání bot. Takto pošpiněnou rukou se přece nejí!

Ilustrační obrázek.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Ne všechno je zadarmo

„U jídla nesmrkejte, nesrkejte, nemlaskejte, ani si před ostatními u jídla nečistěte zuby párátkem. Takové jsou základní dobré mravy indonéského stolování,“ říká pro Condé Nast zakladatelka Jakarta Walking Tours Vera Triyani. Své zákazníky vezme denně i do dvaceti restaurací.

Pokud dostanete k jídlu misku s vodou, většinou k pikantnímu masovému pokrmu, nepijte z něj. Voda slouží k umytí rukou. Indonésané totiž též jedí rukama. Mnozí návštěvníci si též myslí, že všechno, co je na stole k dispozici, je zadarmo. Není to úplně pravda. Chili omáčku i kečup ze sójových bobů můžete spotřebovat v množství, jaké vám vyhovuje. Rybí a česnekové sušenky ale zdarma nejsou. Nezapomeňte to číšníkovi při platbě připomenout.

Ilustrační obrázek.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Pozor na kečup i banánové listy

V Turecku neodmítejte kečup, ani u takových jídel, na která se vám na první, ani na druhý pohled nehodí. Například na nohutlu pilav – šťavnatou rýži s cizrnou, s kuřecím masem nebo bez něj, s černým kořením a kyselými nakládanými okurkami. Prý to s kečupem chutná mnohem líp, takže…

V Malajsii je zase neslušné složit po jídle banánový list, na kterém vám naservírovali pokrm, směrem od sebe. Znamená to, že vám nechutnalo. V tom horším případě můžou mít místní pocit, že se do jejich restaurace už nechcete ani vrátit. Tradičně se listy sklápějí od sebe jen na pohřeb. Znamená to, že se podobné události nechcete v dohledné době zúčastnit. Listy raději složte směrem k sobě nebo je nechte tak, než dojde číšník.

Ilustrační obrázek.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Někdy je lepší se neptat

Na Filipínách mají jedno drsné pravidlo – nejprve jíst, pak se ptát. Doporučuje to zkušená průvodkyně streetfood Imelda Pangan ze společnosti Mel’s Davao Food Tour. Pokud nebudete vědět, co jíte, bude vám to podle ní víc chutnat. To se týká především masa, Filipínci totiž rádi servírují hlavně to, co my Evropané jíme neradi – střeva, krev i zvířecí chodidla. K lepkavému ovoci durian radí dát si Coca-Colu. Prý zdvojnásobí požitek.

Ve Vietnamu se zase neptejte na menu. Platí tu zlaté pravidlo – porozhlédněte se, kdo má co na talíři a na to, co se vám zalíbí, ukažte prstem. Jezte potichu, nebuďte hluční a až dojíte, uvolněte místo jiným. V Thajsku budete za neslušné, pokud si dáte nohy na židli.

V Japonsku se považuje za nezdvořilé, když nejíte všechno, co máte na talíři. Zejména rýži. Nelamte ani paličky, kterými konzumujete. Na nikoho z místních to nedělá dobrý dojem. Tak dobrou chuť.

Durian s Coca-Colou.
Zdroj fotografie: 
https://www.shutterstock.com/

Z původního originálu: 12 Street Food Rules You Don’t Know You’re Breaking in Asia od autorky Ashlea Halpern pro cntraveler.com, 19. září 2017. Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Diana Burgerová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru