Connect with us

Cestopisy

7 vídeňských galerií, které bys měl navštívit!

7 vídeňských galerií, které bys měl navštívit!

Barokní uličky, císařské paláce, kaváreňská kultura a živá designová scéna. Všechny tyhle prvky do sebe zapadají ve skládačce uměleckého a hudebního města – Vídně. Její architektonická majestátnost je dědictvím mocné habsburské monarchie. Mezi další působivé stavby patří barokní zámek Belvedere nebo letní habsburská rezidence, zámek Schönbrunn.

Reklama

Bleší trhy, kavárny a koláče (včetně slavného čokoládového sachru) jsou třešničkou na dortu toho, kvůli čemu se do Vídně vyplatí vracet. Dalším je například i muzejní a galerijní komplex, v němž najdete nepřeberné množství současného i historického umění. A tady máte 7 galerií, které se ve Vídni vyplatí navštívit.

MUMOK

Monotónnost betonového exteriéru, spolu s využitím netypických linií MUMOK-u působí nadčasovým dojmem, který přímo vybízí k prozkoumání. Působivá galerie se zaměřuje na díla umělců 20. a 21. století. Velký prostor v ní dostává pop art a umělecká díla, zkoumající složité politické a společenské rakouské hodiny. V posledních dvou dekádách se tu rozvinula i kolekce současného umění se zaměřením na fotografii, video, film, ale i malbu a různé instalace. Její specialita je ale MUMOK cinema, kdy se na plátně propojuje vizuální umění a film.

Zdroj: wien.info

Leopold Museum

Kulturně-muzejní areál, s rozlohou více než 60 tisíc m². Pyšní se jednou z nejlepších uměleckých sbírek ve Vídni. Rakouská republika se kdysi spojila s doktorem Rupertem Leopoldem, aby vytvořila kompilaci více než 5 tisíc uměleckých děl, jejichž cena se odhaduje na 575 milionů eur. Mezi nimi najdete především umění rakouského původu, včetně těch nejzvučnějších jmen jako Klimt, Adolf Loos nebo Egon Schiele.

Zdroj: leopoldmuseum.org

Dům secese

Tuto galerii rozpoznáte už z dálky. Čisté bílé tvary zdobené kupolí z pozlaceného bronzu. Samu sebe uvádí jako „důležité fórum pro mladé experimentální umění.“ Je známá jako místo, kde Klimt vytvořil svůj obraz Beethovenův vlys (Beethoven Frieze) na výstavu v roce 1902, kterou tehdy navštívilo více než 60 tisíc návštěvníků. Výstavní síň navrhl Joseph Marias Olbrich a byla postavena roku 1897.

Kunsthistorisches Museum Wien

Toto muzeum je plné starodávných artefaktů a též domovem jedné z nejlepších rakouských uměleckých sbírek obrazů ze 16. a 17. století. Bohatý výběr galerie pochází především od Habsburků, nejvýznamnější vídeňské dynastie. Mezi nejpůsobivější obrazy patří mistrovská díla Pietera Brueghela staršího.

Thyssen-Bornemisza Art Contemporary

Tento prostor je vyhrazen exkluzivně pro moderní umění. Přijďte se podívat na scénu začínajících umělců, ale i na už teď jasné hvězdy uměleckého nebe. Díky neustále se měnícímu programu nových děl je tato galerie vždy trendy.

Zdroj: cool-cities.com

Galerie výtvarného umění Geralda Hartingera

Cílem téhle galerie současného umění je upozornit na americké hnutí pop-art a dát prostor jeho nejznámějším umělcům jako je Roy Lichtenstein nebo Andy Warhol. Sběratel umění Gerald Hartinger tu vytvořil úžasný sortiment se specifickým zaměřením na USA a uměleckou tvorbu 60. let, včetně Johna Lennona. To všechno najdete přímo ve vídeňském centru.

Zdroj: © Mila Zytka / www.superberg.at

Muzeum Belvedere

Vícero kunsthistoriků by se zřejmě shodlo na tom, že galerie v muzeu Belvedere vlastní nejdůležitější sbírku v Rakousku. Jejím ústředním bodem je největší sbírka děl rakouského symbolismu a secesního malíře Gustava Klimta. Vrcholem je mistrovské dílo Polibek, hádám jeho nejznámější obraz. Existuje mnoho dalších děl, které činí Belvedere místem hodným návštěvy. Kromě toho se tu během celého roku konají různé výstavy, zaměřené na umění z celého světa.


Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru