Connect with us

Cestopisy

7 evropských měst, která jsou v zimě nejkrásnější

7 evropských měst, která jsou v zimě nejkrásnější

Pára u úst, prokřehlé prsty a na nohách teplé kozačky. I když by v těchto destinacích mohli ležet v zimě v parku na dece jen otužilci, nenechej se odradit. Sníh a chladné počasí k nim v zimních měsících jednoduše patří. Když se dobře oblékneš a hezky se zachumláš, a pak se jen správně naladíš – určitě tě Kodaň, Berlín nebo Dublin na oplátku pozvou do svého pohádkového zimního království.

Reklama

Kodaň, Dánsko

Když navštívíš kolébku hygge, dánského klidného životního stylu, bude ti jasné, že tvoje zimní dovolená nemůže být špatná. Od voňavých pekáren až po hotely s vánoční atmosférou. Zimní kouzlo v Kodani je cítit úplně všude. Navzdory chladnějšímu počasí se ale nemusíš vázat jen na program v interiéru. Už samotné výhledy na okolní krajinu se špetkou sněhu stojí za to.

Tipy na program:

 • Zarezervuj si plavbu kanály na kajaku. Některé z nich dokonce výlet ukončí zahřátím se v sauně.
 • Skvělým programem nejen pro rodiny s dětmi jsou Tivoli Gardens, zábavní park, který je kodaňským „must-see“.
 • Zahřej se v Muzeu Ny Carlsberg Glyptotek, které tě ohromí svou impozantní sbírkou umění. Disponuje tisíci soch i portrétů ze starověkého Egypta, antického Řecka nebo Říma. Moderní část skrývá poklady z 19. století z Francie a samozřejmě i Dánska.
Zdroj: Getty

Hallstatt, Rakousko

Málokteré jiné místo splňuje charakteristiku „jako vytrhnuté z knížky“ víc, než Hallstatt. Městečko vzdálené asi hodinu od Salzburgu se pyšní romantickým jezírkem a kostely z 12. století. Celou scenérii dotvářejí nedaleké hory Dachstein. Krásné město na lyžovačku, co říkáš?

Tipy na program:

 • Solní důl Altaussee je nejstarší na světě. Nachází se asi 35 minut autem od Hallstattu.
 • Prsty jsou vyhlídkovou plošinou, z které se naskýtá opravdu pohádkový výhled. Nahoru tě vyveze lanovka a následně se asi 20minutovou procházku dostaneš k pěti prstům.
 • Hallstatt muzeum je maličkým muzeem poprvé otevřeným roku 1884. Najdeš tu mnoho předmětů spojených s městem od doby kamenné až po současnost.
Zdroj: Getty

Bruggy, Belgie

Nejzachovalejší středověké město v Evropě je pohádkové, zejména během zimní sezóny. Rozsvícené stromy a výklady doplňují krásnou procházku dlážděnými ulicemi. Znáš snad lepší lék proti promrzlým rukám než skvělou belgickou čokoládu?

Tipy na program:

 • Minne Water Park nazývaný i park lásky, je oázou klidu a zeleně, ačkoliv v zimě někdy spíš sněhu. I tak vyzařuje romantickou atmosféru a určitě bys ho měl vidět! Váže se k němu i legenda o nešťastné zamilované Minne.
 • Muzeum Groeninge je plné unikátních mistrovských kousků z 18. století a 19. století. Úchvatnou je například sbírka vlámských expresionistů.
 • Na vrchol věže Belfried se dostaneš, pokud zdoláš 366 schodů. Odměnou je ti ale krásný výhled na město. Věž kdysi sloužila jako zvonice a kromě zvonu vážícího 6 tun tu dnes najdeš i zvonkohru skládající se ze 47 zvonů.

Dublin, Irsko

Dublin je jednou z nejoblíbenějších zimních destinací, a to nejen kvůli desítkám útulných barů. Za poslední roky se tu konalo i mnoho zimních festivalů. Návštěvníky lákají i tradiční ohňové ceremonie.

Tipy na program:

 • Knihovna Trinity je největší v Irsku a jednou z nejimpozantnějších vůbec. Byla postavena v 18. století a je domovem více než 200 tisíc knih.
 • Sklad Guinness nebo Guinness Storehouse je považován za nejoblíbenější irskou atrakci. Prohlídka začíná na dně největšího pivního poháru na světě a pokračuje sedmi poschodími plnými interaktivních zážitků. Na závěr si užiješ pivko ve známém rooftop baru.
 • V srdci Dublinu stojí Dublinský hrad, který od roku 1204 přišel mnohýma rukama a historickými událostmi. Dnes v něm irská vláda koná svá oficiální setkání. Během prohlídky hradu uvidíš to nejlepší, například Státní apatrmány a Halu svatého Patrika. Zajímavostí je i středověké sklepení, odhalené náhodou v roce 1986. Jeho základy položili už Vikingové.
Dublin

Paříž, Francie

Město světel je v zimě mrazivé, ale stále krásné. Nejen světýlka, stromečky a sníh jsou kouzelnými doplňky zimy v Paříži. Obvykle dlouhatánské řady na Eiffelovu věž nebo Louvre se zmenší k nepoznání. A to ti výlet určitě zpříjemní.

Tipy na program:

 • V Paříži můžeš bruslit na kluzištích na nádherných místech, jako například Grand Palas de Glaces nebo ve Vánoční vesničce na Champ de Mars.
 • Jedna z nejznámějších ulic světa, Champs Elysées, se v zimě rozsvítí pestrými barvami svátečních světel. Projdi se jí a udělej si pěkné fotky.
 • Navštiv nádhernou budovu opery Palais Garnier. Je nádherně vyzdobená a uchvátí tě i bez toho, aby ses účastnil jednoho z představení. Pokud máš ale dostatek času, neváhej. Mají světovou kvalitu.

Edinburgh, Skotsko

Edinburgh je známý svou romantickou atmosférou po celý rok, zima ji ale ještě zvýrazní. Ať už navštívíš Královskou botanickou zahradu nebo jeden z obchodníků na Royal Mile. Chladné počasí vyvolává většinou chuť na whisky, a to je v Edinburghu přímo požehnáním! Zajdi do jednoho z autentických barů a vychutnej si skotské speciality.

Tipy na program:

 • Královské botanické zahrady byly vybudovány v roce 1670 a jsou jedny z nejlepších na světě. Ačkoliv by se zdálo, že zima není obdobím květů, pro některé netypické druhy rostlin se to vyplatí. Krom toho působí opravdu romanticky i námraza na stromech a keřících.
 • Edinburský hrad měl důležitou úlohu v historii Skotska jako královské sídlo i vojenská pevnost. Dnes je oblíbeným místem návštěvníků z mnohých zemí každý rok.
 • Tmavá místnost, velký stůl a louč světla. Navštiv Camera Obscura, obrázek města v pohybu, který je inspirovaný starou viktoriánskou technologií. Nachází se tu i Svět iluzí, v němž nic není tak, jak se zdá.

Berlín, Německo

Německé vánoční trhy jsou světoznámé. Už jen v hlavním městě jich najdeš několik desítek. Kromě dobrot, které provoní okolí a na žádných trzích nesmí chybět, se místní i turisté v Berlíně těší na oblíbená kluziště. Půjč si brusle a vyblázni se pod širým nebem.

Tipy na program:

 • Berlínská Botanická zahrada se v zimních měsících promění na magickou vánoční pohádku. Projdi se oázou vánočních světélek a 3D instalací s pohárem svařeného vína v ruce.
 • Romantickou procházku a trochu čerstvého vzduchu načerpáš v Tiergarten u jezera Neuer See. Známé je svou kavárnou Café am Neuen See, v níž si v zimě vychutnáš hřejivý šálek kávy.
 • Budova parlamentu nebo Reichstag vypráví fascinující příběhy o historii města. Třešničkou na dortu je skleněná kupole na vrchu historické budovy, ze které máš úžasný 360° výhled na Berlín.

Nádherná je v zimě nepochybně i Praha, Budapešť či Vídeň.

Akční letenky

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Hana Hudson.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru