Connect with us

Cestopisy

5 lákadel města Malmö

Když se zmíní pojem Švédsko, většina z nás si asi představí Stockholm nebo jeden z 28 národních parků, které má tato země pod svými křídly. Na Malmö, původně hanzovní oblast, nyní třetí největší město Švédska, se často zapomíná. Přitom je to nádherné místo, které s lehkostí propojuje staré s novým. Historické budovy a uličky Starého města se přirozeně mění v okázalé stavitelské experimenty a vy tak nebudete vědět, kam dřív koukat.

Reklama

1. Gamla Staden (Staré město)

Nahusto naskládané dlažební kostky pod starými barevnými domy vás ve Starém městě zavedou k hlavnímu náměstí Stor Torget a trochu menšímu, ale o to živějšímu náměstíčku Lilla Torget. Pokud jste milovníci kávy, tady si budete připadat jako v nebi. Staré město je plné malinkých pražíren a kaváren, které najdete snadno – jen následujte své čichové buňky. Velmi doporučovanou zastávkou je komentovaná prohlídka místní radnice, která sídlí v nádherné historické budově, jen kousek od náměstí Stor Torget.

Radnice města Malmo.

2. Lilla Torget

Náměstí Lilla Torget si rozhodně zaslouží vlastní odstavec. Od roku 1590 je to jedno z nejrušnějších míst v celém Malmö a dodnes je využíváno pro účely pořádání pravidelných trhů s lokálním zbožím. Zároveň se označuje jako centrum designu, jelikož zde v nenápadné žluté pokřivené budově najdete Centrum moderního umění (Form Design Center), založené v roce 1964.  Když vás přepadne chuť na nějaký drink, Lilla Torget se vám stane perfektní volbou. Moosehead Bar s velkou slunečnou terasou je jen jeden z mnoha, ve kterých budete moct svou žízeň uhasit.

Form Design Center na náměstí Lilla Torget.

3. Sankt Petri Kyrka

Nemusíte být věřící, aby vás místní kostel Sankt Petri Kyrka oslovil už z dálky! Tato nejstarší stavba města Malmö, původně z 13. století je v až překvapivě dobré kondici, a kromě honosných varhan a gotické věže rozhodně stojí za prohlídku i přilehlé zahrady.

Kostel Sankt Petri Kyrka.

4. Turning Torso

Nekonvenční mrakodrap architekta Santiaga Calatravy je typický zástupce moderny, která se v tomto městě v posledních letech tolik rozmohla. Od roku 2005 tedy již není symbolem města přístavní jeřáb Kockums Crane, ale právě tento velikán, který je složen z devíti nepravidelných pětiúhelníkových částí, které se pomyslně otáčí kolem svého jádra ve směru hodinových ručiček.  Prohlídnout si tuto krásku však můžete pouze zvenčí (kromě určených tří týdnů během léta), protože se jedná o soukromou stavbu obsazenou kancelářemi a luxusními byty, která je veřejnosti nedostupná.

Turning Torso.

Zdroj: Tupungato Dreamstime.com

5. Ribersborg

Ribersborg je uměle vytvořená pláž, která se táhne podél pobřeží města Malmö, a i přes ne úplně letní klima, které zde panuje, se přezdívá jako Švédská Riviéra nebo Riviéra severu. Navíc zde najdete i exkluzivní lázně se dvěma venkovními bazény a pěti saunami, a samozřejmostí je i možnost využít masérských služeb. Pokud tedy máte dost šlapání po svých, toto je ideální útočiště.

Pláž Riberborg s výhledem na Turning Torso.

Zdroj: Rolf52 Dreamstime.com

Prohlídky města trochu jinak

Říká se, že nejlépe si Malmö vychutnáte během prohlídky na lodi. Ta vás proveze místními kanály a ukáže vám toto město ze zcela jiné perspektivy. Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují svou dovolenou trávit aktivně, půjčte si kolo a vydejte se třeba k hradu Malmöhus Slott. Park Kungsparken (Královský park) v jeho okolí je totiž pro cyklisty rájem. Nejen že má dokonale udržované stezky, ale také trávník, který láká ke krátkému odpočinku i domácí procházející kolem. Mimochodem, až do září se v Malmö teploty pohybují okolo dvaceti stupňů, což je pro městskou cyklistiku naprosto ideální.

Královský park Kungsparken.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru