Connect with us
Aktivní sopky v Evropě

Cestopisy

4 nejpůsobivější aktivní sopky v Evropě

4 nejpůsobivější aktivní sopky v Evropě

Srdce Evropy je skutečně štědře poseté sopkami. Většina z nich je vyhaslá nebo spící. Mnohé se nacházejí ve Středomoří a na Islandu. Některé krásky mají ale oči dokořán otevřená a jsou aktivní již stovky let. Za aktivní se sopka považuje tehdy, pokud vybuchla za posledních 10 tisíc let. Nenech se zmást, některé sopky na sebe nenechají čekat staletí a vybuchují několikrát do roka. Které sopky jsou ty nejzajímavější v Evropě?

Reklama

Geldingadalir, Island

Island má přibližně 130 sopek a Geldingadalir je z nich nejnovější. Začala vybuchovat asi před dvěma měsíci. Jde o první sopečnou aktivitu na poloostrově Reykjanes od 13. století.

Aktivní sopky v Evropě, sopka Geldingadalir

Stromboli, Itálie

Stromboli nazývají majákem Středomoří a je nejaktivnější sopkou na Zemi. Vybuchuje už 2 tisíce let, vrcholu aktivity dosahuje od roku 1932. Její dechberoucím znakem je Sciara del Fuoco nebo Pramen ohně. Jde o obrovskou prohlubeň ve tvaru podkovy, která se zformovala za posledních 13 tisíc let. Sopka byla relativně klidná od intenzivního výbuchu v listopadu 2020, od května letošního roku začala ovšem opět vybuchovat.

Aktivní sopky v Evropě, sopka Stromboli, Itálie

Santorini, Řecko

Nádherný ostrov Santorini, který je mezi Slováky velmi oblíbený, je ve skutečnosti spící sopkou. Poslední velká erupce nastala před několika staletími, vědci ale odhadují, že by se to brzy mohlo změnit. Malé výbuchy nastaly několikrát, poslední v roce 1950.

Sopka na Santorini, Řecko

Mount Etna, Sicílie

Etnu místní nazývají Mongibello. Je nejaktivnější sopkou v Evropě. V březnu 2021 vybuchla během pěti týdnů šestnáctkrát. Ročně vybuchne asi dvěstěkrát a toto číslo stále roste. Kromě toho, že patří k největším sopkám v Evropě, má nejdelší historický rekord.

Aktivní sopky v Evropě, Etna

Akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru