Connect with us

Cestopisy

Helsinky: co si nenechat ujít, když na ně máš jen jeden den

Helsinky: co si nenechat ujít, když na ně máš jen jeden den

Když se řekne Finsko, možná se ti vybaví skvělý hokej, plno saun a šílená zima. Ano, tak to by bylo opravdu ve zkratce. Jak si ale užít jeho krásné hlavní město, když na něj máš opravdu málo času? Všechno jde, když se chce. A nám se rozhodně chce, představit ti pár tipů, jak si vychutnat Helsinky za 24 hodin.Jestli se alespoň trochu zajímáš o cestování, možná už i tobě zazněla v uších poznámka, že právě finskému hlavnímu městu se přezdívá Benátky severu. Nemusíš ani kdovíjak dlouho googlit, aby se ti naskytla odpověď, proč tomu tak vlastně je. Z celkové plochy Helsinek totiž náleží zhruba jen jedna třetina pevnině. Zbytek je tvořen vodní plochou, takže tato přezdívka celkem sedí. I díky této skutečnosti mají Helsinky jako hlavní město zcela osobité kouzlo, které je opravdu nenahraditelné.

Reklama

Tak například typické věžáky, které běžně lemují každé větší město, tady nenajdeš. I proto budí Helsinky dojem příjemně útulného města, které dýchá bohatou historií a kulturními památkami. O saunách, které najdeš téměř na každém kroku, ještě bude řeč. Každopádně zpět k tomu, co si v průběhu 24 hodin v Helsinkách rozhodně nesmíš nenechat ujít. A vezmeme to pěkně popořadě.

8:00 – Laskiaispulla s kávou

Každý správný den by měl začít pořádnou snídaní. A to platí dvojnásob, pokud chceš za jeden den stihnout to nejlepší z Helsinek. Na tento výlet se totiž budeš muset dobře posilnit. Tvé první kroky by měly směřovat do Strindberg Café, které se nachází v centru nedaleko parku Esplanadi. Tato kavárna patří k oblíbeným především proto, že si tady míchají vlastní kávové směsi, které jsou velmi chutné. Snídaňové menu tě vyjde na necelých 11 euro a máš v něm zahrnutou slanou nebo sladkou verzi klasické snídaně spolu se sklenicí džusu a šálkem lahodné kávy. Ke snídani si nezapomeň přiobjednat taky Laskiaispullu. Pod tímto krkolomným názvem se ukrývá sladké pečivo podobné koblize z kynutého těsta, rozříznuté napůl a naplněné mandlovým krémem. Na vrch ještě trocha práškového cukru, a to je pak hotový ráj pro tvé chuťové pohárky.

9:30 – Projdi se ke katedrále Tuomiokirkko

Dále by tvé kroky měly mířit směrem na Senátní náměstí, jehož dominantou je krásná katedrála Tuomiokirkko. Procházka k ní ti zabere zhruba 10 minut chůze. Když vyjdeš z kavárny, která sídlí na ulici Pohjoisesplanadi, vydáš se doleva a půjdeš asi 300 metrů podél parku Esplanadi. Na první větší křižovatce, kde končí park, zahneš opět doleva na ulici Unioninkatu. Po ní půjdeš zhruba 200 metrů, až uvidíš po pravé ruce Senátní náměstí a na něm zmíněnou katedrálu. Ta je dominantou celého místa, takže ji určitě nepřehlédneš.

Tuomiokirkko nepřímo odkazuje na finsko – ruskou minulost. Vznikla totiž v době, kdy Finsko patřilo ke dnešnímu Rusku. Což se taky logicky promítlo do podoby města, a i když architektem katedrály byl Němec, při pohledu na tuto stavbu ti bude jasné, ze které státní kasy tekly peníze. To ale nemění nic na skutečnosti, že toto místo patří k nejnavštěvovanějším v Helsinkách a to nejen turisty. I místní sem velmi rádi chodí posedávat.  Dlouhé schodiště před katedrálou k tomu přímo vybízí. Impozantní je stavba hlavně z venku.

10:45 – nádherná Kansalliskirjasto

Co tě ale možná osloví více, je Kansalliskirjasto. Finská národní knihovna založena roku 1640. Ta se nachází naproti přes ulici a výhodou je, že do jedné z místností je vstup zadarmo. V ní najdeš plno starých knih, což v kombinaci s vysokými stropy a pilíři dotváří jedinečnou atmosféru. Otevřeno mají od pondělí do pátku od deváté ráno do šesté do večera s výjimkou středy, kdy mají prodlouženou otevírací dobu do osmé večer.

Návštěva Senátního náměstí s katedrálou ti zabere zhruba půl hodinu v závislosti na tom, kolik času strávíš nad tvorbou selfíček. Co se ale týče knihovny, tam si vyhraď aspoň hodinu a půl. Nemusíš ani nutně milovat knihy, ale i v jedné místností je toho tolik k vidění, že se tam zaručeně chvíli zdržíš.

12:30 – čerstvé ryby, nebo Poronkäristys, aneb typický oběd

Je čas oběda, tak se pojďme podívat, kde dobře vaří. Samozřejmě něco místního. Asi tě nepřekvapí, že Finové obecně hodně jedí ryby. Logicky, mají je po ruce a navíc je umí i dobře a chutně připravit. Není se proto čemu divit, že když budeš v Helsinkách, ochutnej co nejvíc pokrmů z ryb. Například Paistetur silakat, což je smažený balstký herink, je jedním z typických pokrmů. Dále je v kurzu losos, síh severní, nebo štika. Pokud zrovna nemáš nouzi o peníze, vyzkoušej místní čerstvý kaviár. Ten nejlepší najdeš na trzích, které se konají na Senátním náměstí.

Poronkäristys patří k nejznámějším severským pokrmům. Jedná se o libové sobí maso nakrájené na tenké plátky dochucené solí, černým pepřem, osmažené v sobím tuku s máslem a zalité pivem. Toto jídlo se ve Finsku tradičně podává s bramborovou kaší a kyselou okurkou. Doporučujeme ho ochutnat v restauraci Kolme Kruunua, která se specializuje na finskou kuchyni a tak tam zaručeně dostaneš ten nejlepší Poronkäristys ve městě. Navíc je restaurace i celkem cenově přijatelná. Tato pochoutka tě vyjde na 23 euro. Možná si říkáš, že je to na jednu porci celkem dost, ale vzhledem k místním cenám, je to v normě. Restaurace se navíc nachází na ulici Liisankatu 5, což je asi jen 12 minut chůze od Senátního náměstí. Takže to může být příjemná procházka za gastroturistikou.

15:00 – jedeme za kulturou (jak jinak, než na kole)

Žaludek je nasycen, nohy si taky odpočinuly, takže na nic nečekej a vydej se opět vstříc novým zážitkům. A jak jinak, než na kole. Kolo sem, kolo tam, kolo kam se podívám. K Finsku totiž jízda na kole neodmyslitelně patří. Nejen proto, že Finové se snaží být opravdu hodně eko, bio, cool, ale hlavně taky proto, že Finsko je svým geografickým rozpoložením hodně podobné placce (vezmeme-li v potaz, že nejvyšší hora Halti tady měří 1 365 m). Kola jsou tím pádem všudypřítomná taky v Helsinkách. Na mnoha stanovištích si je můžeš půjčit za poplatek 5 euro na den, nebo za 10 euro na celý týden. Nejbližší City Bike Station je od restaurace Kolme Kruunua vzdálená jen zhruba 100 metrů. Najdeš ji na Liisankatu 1.

Kolo už máš, takže zpět k programu…

Tentokrát si na mapě vyhledej muzeum Amos Rex. To je od Liisankatu 1 vzdálené zhruba 6 minut jízdy na kole. Muzeum je jedinečné hned z několika pohledů. Tím prvním je skutečnost, že jej vidíš pouze z části. Většina jeho plochy je totiž ukrytá pod zemí a ty z něj na první pohled vidíš pouze sérii designových kopulí, které vykukují ze země. Uvnitř je muzeum ještě zajímavější. Celé je postavené na digitální interaktivní technologii, která v tobě zanechá jedinečný zážitek. Mezi největší lákadla patří 3D interaktivní ekosystém všemožných rostlin a zvířat, která se pohybují po místnosti, jako by byla skutečná. Jedním slovem paráda!

Muzeum je otevřeno každý den od 11 hodin, kromě úterý, kdy mají zavřeno, takže na to si dej pozor! V pondělky a pátky mají otevřeno do 18 hodin, středy a čtvrtky je prodloužená otevírací doba do 20 hodin a o víkendu můžeš muzeum procházet jen do páté odpoledne. Vstupné je 18 euro za dospělého, 5 euro za studenta a zdarma si můžou muzeum užít děti a mládež do 18 let. Amos Rex pořádá nejen komentované prohlídky, ale taky workshopy umění a nejrůznější párty.

18:30 – zasloužený odpočinek v sauně

Konečně jsme u toho. Sauny, to je to, oč ve Finsku běží. Najdeš je všude, a tím všude, myslíme opravdu všude. Je libo skočit si do sauny o přestávce ve škole, nebo během obědové pauzy v práci? Není problém. A nejlepší na tom je, že ani nemusíš opouštět budovu, ve které se zrovna nacházíš. Saunu mají školy, internáty, většina pracovišť a firem, stejně jako obchodní domy, nebo i restaurace.

Zaručeně nejoriginálnější sauna je ale ve SkyWheel, což je obdoba Ruského kola. Jedna z kabin tohoto kolotoče je sauna, kterou si můžeš pronajmout a hodinu se tam saunovat. K tomu si navíc vychutnáš nezapomenutelný výhled na celé Helsinky. Za tuhle parádu si ale celkem zaplatíš. Vstupné pro 1 – 4 osoby na hodinu začíná na 240 eurech, což je opravdu pálka. Na druhou stranu je v tom zahrnuto nejen saunování na opravdu jedinečném místě, ale také vstup do saunového areálu, kde na tebe čeká luxusní vířivka a balíček tebou vybraného pití. A v ceně jsou taky ručníky, takže ti opravdu stačí jen mít těch zbytečných 240 euro.

20:00 – zábava nekončí

Po luxusním prohřátí těla v předražené, zato nejvíc originální sauně, doporučujeme navštívit jednu z místních hospod a dát si jedno chlazené Sahti. To je finské pivo s příchutí jalovce. Nejlepší čepují ve Wallis Karaoke Baru. Ten se navíc nachází jen zhruba 300 metrů od SkyWheel, což je opravdu kousek. Bar se využívá nejen pro pití, ale taky pro populární karaoke a stand up comedy, takže je dobré si předem rezervovat stůl. Když ti ale po celém dni zbyla energie na tancování, zvládneš to i bez rezervačky. I tady se ale připrav, že se tvoje peněženka celkem provětrá. V Helsinkách, a obecně ve Finsku, je alkohol celkem drahá záležitost.

Jestli chceš pro změnu prožít barovou noc stylově, určitě se zastav do baru Liberty or Death na Erottajankatu 5. Ten je umístěn hlouběji v centru města, takže od Wallis Karaoke Baru je to zhruba 15 minutová procházka městem. Bar je výjimečný svým originálním tajemným stylem připomínající pátrání Sherlocka Holmese. Drinky servírované s dýmovým oparem, nebo netradiční s příchutí slaných bonbónů. I tohle nabízí noční Helsinky. Skvělá odměna po náročném dni v hlavním městě Finska.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru