Connect with us

Asie

Neznámé věci v Thajsku, které vás nadchnou!

Neznámé věci v Thajsku, které vás nadchnou!

Thajsko je jedním z nejrozmanitějších koutů jihovýchodní Asie. Unikátní exotická krajina láká už řadu let turisty s batohem na zádech, čerstvé manželské páry i náročnější cestovatele. Pokud se tam chystáte, určitě jste si již našli výčet nejpopulárnějších míst a zážitků. My vám tu ale dáme pár tipů na události a místa, o kterých se moc nedozvíte. Cestovatelé z magazínu Condé Nast Traveller ve spolupráci s experty z Turquoise Holidays a the Tourism Authority of Thailand vám totiž sepsali žebříček hned 10 věcí, které byste si v Thajsku neměli nechat ujít.

Reklama

1. Historie a pohádka v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai v Thajsku

Spiritualita, klid, budhismus… To vše k Thajsku neodmyslitelně patří. Člověk to tam prostě cítí a uvědomuje si to. Snad i díky monumentálním chrámům a svatyním, jaké můžete najít třeba v severním Chiang Mai. Bývalý domov království Lan Na je doslova plný starobylých chrámů. V době svého vzniku totiž ukrýval i smaragdového Buddhu, kterého dnes můžete najít ve svatyni Wat Phra Kaew v Bangkoku… Každopádně na území Chiang Mai najdete přes deset prastarých chrámů, které jsou dokladem historie i krásy.

Thajské slavnosti Yi Peng v Chiang Mai

Ale nutno dodat, že mimo chrámů se při názvu Chiang Mai lidem vybaví hlavně lampiony. Pokud jste si v pohádce Na vlásku oblíbili scénu, kdy Locika na loďce sleduje stovky k nebi stoupajících lampionů, a toužili byste to zažít – můžete! V rámci slavností Yi Peng, kdy lidé nechávají s lampiony symbolicky odletět smůlu a zlé příhody. Většinou přidávají i krátké modlitby. Mimo neopakovatelného zážitku můžete i vy zkusit své štěstí.

2. Naučte se vařit dokonalé Pad Thai

Ti, kteří si cestování automaticky spojují s ochutnáváním tamních kulinářských specialit, by se též měli vydat do Chiang Mai, protože zdejší kurzy vaření jsou považovány za nejlepší v celém Thajsku. Turquoise Holidays spolu s Pantawan Cooking School organizuje i půldenní zájezdy, které začínají návštěvou místních trhů s průvodcem. Kurzy vaření probíhají v tradičních thajských domech, a vařit se můžete učit nejrůznější pochutiny, včetně Abb Pla (grilovaná ryba, balená v banánových listech), Hor Mok (pařené rybí kari) a Pad Thai.

Pad Thai

3. Užívejte si thajskou scenérii jinak

Thajsko se může pyšnit impozantní scenérií variující od úchvatných vápencových krasových ostrovů Phang Nga Bay, kde z vody vystupují vysoké mohutné skály. Regionem, známým jako Zlatý trojúhelník, rozkládajícím se u hranic Barmy, Thajska a Laosu, pak protéká řeka Mekong. A právě zde najdete jednu z nejkrásnějších scenérií v celém Thajsku. Zkuste ale kromě sledování krajiny podniknout výlet do tamních vesniček. Výlety s průvodci zahrnují i tradiční oděvy, thajskou kuchyni a nezvyklé dialekty. Nebo zkuste navštívit tamní čajové plantáže.

čajové plantáže v Thajsku

Thajsko – akční letenky

4. Ubytujte se v hotelu na vodní hladině

Nejen stanový tábor Elephant Hills, ale množství plujících bungalovů se pohupuje na klidné hladině jezera Cheow Lan, dostatečně vzdáleného od frekventovaného města Phuket. Najdete je přímo v národním parku Khao Sok. Výhled na džungli, prakticky nedotčené prostředí a možnost se přímo z hotýlku sklouznout do příjemné vody. Můžete se tu vykoupat, krmit slony (od jejich přítomnosti se odvíjí i název jedné plavající osady) nebo prozkoumat okolí na kanoi.

Tábor Elephant v Thajsku

5. Procházka mezi volně žijícími zvířaty

Bujné džungle, husté dešťové pralesy vytvářejí úrodnou půdu pro výjimečný turistický zážitek. 127 národních parků po celé zemi plných volně žijící zvěře, která doplňuje scenérii thajské přírody. V národním parku Khao Yai, ležícím v srdci této země najdete všechno: hustou plochu zelenajících se stromů, jeskyně zaplavené slunečním světlem i stáda slonů. Jižní Národní park Khao Sok zas nabízí nejkrásnější vodopády a panenské ostrovy, které jako by vyrůstaly přímo z jezera. Zkuste si prostě vyrazit do přírody, a nevyhledávat pouze atrakce.

NP Khao Sok v Thajsku

6. Ponořte se do hlubin mořského světa

Pokud jste milovníci života pod mořskou hladinou, tak ve vodách kolem thajských ostrovů se vyžijete. Utečte z pevniny a přeplujte loďkou k nejplodnějším souostrovím, nacházejícím se daleko i od těch nejkrajnějších ostrovů Thajska. Koh Tao, ke kterému se dostanete v rámci celodenního výletu na Koh Samui, je pro potápění skvělým odrazovým můstkem. Už v průběhu plavby do Thajského zálivu se vám postupně odhalují hejna mořských ryb a prostředí ještě nezasáhnuté lidskou rukou. Hluboko pod vodou (až do hloubky 40 m) leží ohromné území podmořské divočiny a korálů. A pokud nemáte ještě ani potápěčskou licenci, zkuste přímo v Thajsku absolvovat kurz a máte to.

Potápění

7. Zkuste neznámé pláže

Stříbřitý písek a modrá, ta opravdu ostře modrá barva vln omývajících břehy, stín tyčících se palem – to vše vyzývá k odpočinku od věčného slunka a stále jasné oblohy. I kdybyste nechtěli, dovolená v Thajsku vás podnebím stejně časem přinutí k pomalému tempu. Ale Thajsko se nepyšní jen dlouhými slunečnými plážemi. Daleko od těch nejznámějších teprve leží skutečné skvosty. Například ostrov Koh Lanta je odměnou těm, kteří se na cestě touží dostat k nedotknutým, pokojným plážím.

Pláž v Thajsku

8. Nechte si vytyčit přesnou trasu

Stovky thajských ostrovů… Je jich prostě tolik, že pro vás může být těžké rozhodnout se kde začít, a které navštívit pak, abyste viděli to nejlepší. Odborné průvodcovské rady od společnosti Turquoise Holidays vás navigují po thajských ostrovech a atrakcích, které v Thajsku musíte vidět a najdete je v běžných průvodcích. Jejich průvodci zahrnují jak celosvětově známé, tak i opomíjené atrakce.

Dívka s mapou v Thajsku

9. Vydejte se na průzkumnou výpravu méně známých ostrovů

Pokud existuje něco jako špatný thajský ostrov, tak je nutné jej ještě objevit. Zkuste ale vy sami prozkoumat ostrov Koh Kood, jeden z největších i nejméně navštěvovaných. Stále má nádech tajemna. Ve scenérii najdete práškově písčité zátoky až po horské džungle, s mnoha tradičními rybářskými vesničkami. Ale nabízí i spousty elegantních, do krajiny zapadajících hotelů, například Soneva Kiri

Koh Kood v Thajsku

10. Vyzkoušejte koupele mimo turistické zóny

Pokud toužíte utéct od omezeného seznamu toho, co musíte v Thajsku vidět, zažít nebo navštívit, udělejte tak v pokojných vodách jedněch z nejlepších koupelí v zemi. Wellness, oddych a zdraví jsou tu na prvním místě. Objevte Six Senses Samui na ostrově Koh Samui, s odlehlými vilami, výhledem na oceán a soukromou plošinou na relaxaci. Dobijte své baterky v tradičních thajských lázních, kde se užívají léčebné terapie, masáže, vyvinuté před staletími.

Thajská masáž

Přeloženo z Pelipesky.sk, autor původního článku Viktória, překlad a úpravy Dominika.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru