Connect with us

Cestopisy

10 důvodů, proč je Bejrút láska na první pohled

Přezdívají mu Paříž Blízkého východu. Bejrút vás okouzlí bohatou historií, kulturní rozmanitostí i pulzujícím nočním životem. Tady je deset důvodů, proč byste si ho měli přidat na svůj cestovatelský seznam.

Reklama

1. Strhující historie

Hlavní město Libanonu se rozprostírá na březích Středozemního moře už více než 5000 let. Za ten čas bylo němým svědkem několika vzestupů a pádů. Nejčerstvější událostí, která rozvíjející se metropoli poznamenala, byl konflikt s Izraelem v roce 2006. V ulicích jsou tak stále přítomné obě tváře města, ta poválečná i ta pokroková.

2. Orient se mísí s moderní architekturou

Architektura Bejrútu je směsicí budov z čas Osmanské říše i éry francouzského vlivu. Ve starém městě zase převládají zrekonstruované orientální stavby a na pobřeží se tyčí moderní výškové budovy. V Bejrútu nikdy nezažijete nudný výhled. Navíc, mnoho domů ve městě je opuštěných, takže směle do objevování.

3. Umění Bejrút neminulo

Na nestabilním Blízkém východě se Bejrút rychle stal útočištěm mnoha malířů, spisovatelů nebo hudebníků, a město jim vychází vstříc. Současné umění se v Bejrútu soustředí zejména v Beirut Art Centre, které sídlí v průmyslové zóně na břehu řeky. Minimalisticky designový prostor nabízí kromě výstav i promítání filmů a umělecká představení.

Zdroj fotografie: Diego Fiore / Shutterstock.com

4. Toulejte se. Čím víc, tím líp

Jen tak se procházet ulicemi města je jednou z nejoblíbenějších aktivit turistů. Nikdy totiž nevíte, na co zrovna narazíte. Pokud bychom vám měli ale dát jeden tip, je to procházka ulicí Bliss. Najdete na ni největší koncentraci restaurací. Zajít můžete pro změnu i do ulice Gemmayzeh, která patří mezi ty nejvíc trendy z celého města.

5. Šmrnc a atmosféra

Znáte ten pocit, kdy si město zamilujete už jen pro jeho atmosféru? Pokud se vám tohle nestane v Bejrútu, tak už nevíme, kde jinde. Do zdejšího jedinečného mixu starého a nového, války a míru, se jednoduše budete chtít ponořit.

6. Diverzita města

Město je domovem několika univerzit včetně Americké univerzity v Bejrútu. Ulice jsou tak vždycky plné studentů z celého světa. Místní si už na multikulturní tón města zvykli a jsou tak velmi přátelští k lidem různých národností nebo vyznání.

Zdroj fotografie: Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

7. Výlety v okolí

Jestli chcete procestovat i zbytek Libanonu, Bejrút je tím ideálním táborem pro vaše jednodenní výlety. Z města se jednoduše dostanete do kteréhokoliv většího libanonského města. Dvě hodiny jízdy směrem na sever a jste v druhém největším městě Tripolis, směrem na jih se zase dostanete do Přístavního města Súr nebo údolí Bikáa.

8. Nákupní horečka

Bejrút je módním centrem Blízkého východu. Každý rok do světa posílá prvotřídní módu a je domovem mnoha designérů, módních bloggerů i influencerů. Při objevování místní módy potěší i to, že některé obchody nabízejí pro turisty možnost platit bez daně. Dostat v Bejrútu nákupní horečku je tak velmi snadné.

Zdroj fotografie: Diego Fiore / Shutterstock.com

9. Pojďte a vyzkoušejte street food

Bejrútský street food, malá bistra a kavárny vám nabídnout to nejlepší z blízkovýchodní kuchyně. Ochutnat určitě musíte výtečný humus (tenhle humus není žádný humus), salát tabbouleh nebo proslavenou bejrútskou šavarmu.

10. Noční život váš příjemně překvapí

Když nad Středozemním mořem zapadne slunce, město teprve v ten moment opravdu ožívá. Bejrút má bez pochyb nejvyhlášenější noční život v regionu. Místní atmosféru mnozí přirovnávají k divokým 60. létům, kdy město zažívalo zlaté časy. Dnešní libanonská mládež chce zažít večírky jako z vyprávění starých rodičů.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru