Connect with us

Cestopisy

Slovenský bermudský trojúhelník – lidé se zde ztrácí přes 90 let

Slovenský bermudský trojúhelník – lidé se zde ztrácí přes 90 let

O Bermudském trojúhelníku mezi Floridou, Porto Ricem a Bermudami se píše už řadu a řadu let. Ale na tajemný paranormální jen, kde se lidé ztrácejí, nemusíte vůbec jezdit daleko. I na Slovensku mají své Věřte, nevěřte. Slovenský bermudský trojúhelník, jak bývá oblast přezdívána, najdete v lesnatém pohoří Tribeč poblíž Nitry v okolí Zlatého Moravce, Topolčan a Patizánske. Poslední dobou se o něm začíná stále více mluvit, i díky slovenskému románu Trhlina.

Reklama

První zmínky

Dlouhé roky to bylo prostě jen obyčejné místo, od roku 1929 se tu ale dějí podivné věci (minimálně ten rok je doložena). Ten rok měl na podzim místní lesník za úkol zkontrolovat revír. Bylo to naposledy, co byl spatřen živý. Pátrání pokračovalo ještě další 3 měsíce a na celou věc se pomalu zapomnělo. I tamní obyvatelé tvrdí, že se dost dobře mohlo jednat o vymyšlené báchorky.

Jenomže Tribeč není opředena jen jedním podivným zmizením. Další takové se odehrálo za druhé světové války. Ukrýval se zde muž, původem z Moravy. Údajně se nějak zapletl se zákonem a temný rozrostlý les mu sloužil jako úkryt. Postavil si zde i menší dřevěnou chatu s křížem a v ní začal hospodařit. Občas byl spatřen houbaři, když chodil ke studánce pro vodu, případně zašel do nedaleké vesničky. Po sázení stromů této vesnici jej už nikdo neviděl. Je ale známé, že dokonce i v jeho lesní chatce se objevil zloděj, je tedy možné, že i on měl na jeho zmizení nějakou zásluhu…  Čili nic zrovna průkazného. Navíc v případě, že se jednalo poměrně o samotářskou bytost, která mohla kdykoliv odejít.

První svědectví

První skutečné svědectví o něčem, co bychom mohli nazvat paranormálním jevem pochází z roku 1934. Rok poté, co se zde ztratila studentka Mária Šlajserová, jež si tu krátila cestu domů (kam už nedorazila), se na stejném místě ztratil zaměstnanec kamenolomu Ján Murgaš. Byl zde spolu s Tirem Szoradim. Právě on ve své výpovědi řekl, že spadl do jakési podivné černé díry (toto tvrzení je zapsáno i v oficiálním zápisu z vyšetřování).

V roce 1939 zas pracoval v Baťovanech jistý Walter Fischer. Domov měl daleko, a tak během práce přespával na dělnické ubytovně. Jedno chladné ráno se rozhodl zkrátit si cestu přes les, procházkou kolem nedalekého Černého Hradu. Ráno časně vstal, zamával vrátnému a až po několika dnech se zaměstnanci dověděli, že je pohřešován od Walterovy ženy. Tělo tehdy nebylo nalezeno. Uběhlo půl roku a na četnickou stanici ve Zlatých Moravcích přišlo hlášení o podivně poraněném muži. Shodou okolností byl jedním z Četníků vyšetřovatel i samotného zmizení a Fischera poznal. Byl v bezvědomí a na kůži měl podivné popáleniny a četné krvavé šrámy. Na události z uplynulého půl roku si vůbec nepamatoval, jen nesrozumitelně mumlal a konec života tak prožil v ústavu pro duševně choré.

Něco se děje i dnes

Podivné případy se ale děly i blíže současnosti. Například v 90. letech se zde ztratil postarší Čech. Jednoho dne mu pošťačka nesla důchod jako obvykle, ale našla jen prázdný zamčený dům bez majitele – okamžitě to nahlásila, ale žádné známky násilí nebyly objeveny. Těžko předpokládat, že by po celoživotním příjemném bydlení ve vlastním domku stařík jen tak vyskočil z okna a zmizel.

Co se tu ale dělo víc než jednou bylo nalezení odstaveného auta. První patřilo manželům Belančovičovým – nenašli je ani živé, ani jejich těla, prostě zmizeli – zbylo po nich jen to auto. A pár let po jejich zmizení zde bylo za podobných okolností nalezeno luxusní BMW. Při nálezu ještě hrálo rádio a na sedačce se válely doklady pana Jana Šaly spolu s obálkou, v níž byl milion korun v různých měnách. Šala dodnes patří k dlouhodobě pohřešovaným osobám.

Novinka

Poslední zmizení jste dost možná zaregistrovali i v našich médiích. Dvacetiletý mladík Vladimír Švajnet zmizel v sobotu 17. srpna. Bohužel, ačkoliv se jeho tělo našlo, ani tak konec tohoto příběhu není zrovna šťastný – byl v lese asi po týdnu nalezen oběšený. Je dost možné, že ani tohle nebylo dílem nadpřirozených sil, ale je minimálně zvláštní, že podivná zmizení se týkají vždy této konkrétní oblasti…

S odstupem

Vcelku vhodnou alternativou k duchařským teoriím mohou být měkká propadliště, která se v určitých místech pohoří mohou nacházet. Kdysi tam pracovali dělníci a údajně i ti se ztratili v podzemí a v minulosti se tam takto propadly desítky lidí. Obyvatelé Žiran zase mluví o kamenolomu v pánbožkovej stope a „nějaké“ propasti, dutině. Snad i jakási varianta pohyblivého písku člověku přijde na mysl. Co je ale zvláštní jsou reakce nalezených, kteří se při vzpomínce na tohle údolí málem strachy rozklepou a nikdo o tom nehovoří.  

Co si myslet je na povaze každého z nás. Všechny uvedené události se jistě dají vysvětlit, ale přiznejme si, že záhada bermudského trojúhelníku nám také vrtala v hlavě léta. A tak neříkáme ani to, ani ono. Prostě Věřte, nevěřte… ☺️

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru