Connect with us
Pompeje

Novinky

Pompeje po 20 letech otevřely jeden z nejúchvatnějších domů. Vlastnili ho někdejší otroci

Pompeje po 20 letech otevřely jeden z nejúchvatnějších domů. Vlastnili ho někdejší otroci

Casa dei Vettii byla jako mnohé jiné nejznámější domy pohřbené v Pompejích objevena v neuvěřitelně dobrém stavu. Poprvé na ni archeologové natrefili v 19. století. Zdobily ji úžasně zachované fresky, právě i díky nim je považována za jeden z nejúchvatnějších příkladů římského umění 1. století.

Reklama

Přestože dům nejprve částečně otevřeli v roce 2016, opět jej zavřeli v roce 2020, aby mohli pokračovat v restaurátorských pracích. Dobrou zprávou ovšem je, že návštěvníci si Casa dei Vettii mohou užít v plné kráse opět od 9. ledna. Opětovné otevření stavby je součástí rozsáhlejší rekonstrukce v hodnotě 155 milionů EUR, která je z velké části financována Evropskou unií. Víceleté úsilí s názvem Projekt Velké Pompeje má za cíl zabránit dalšímu zhoršování stavu starověkého římského naleziště a pokračuje v odkrývání nových pokladů.

Dům se nachází v jedné z nejbohatších částí Pompejí a je pojmenován podle jeho majitelů – Alus Vettius Restitutus a Aulus Vettius Conviva, kteří byli původně otroky. Po osvobození se z nich stali bohatí obchodníci s vínem.

Pompeje
Casa dei Vettii, zdroj: pompeiisites.org

Kromě Amorových pokojů návštěvníci uvidí například bronzové a mramorové sochy uvnitř domu, osázené zahrady, mramorové fontány a stěny extravagantního umění zobrazující oběti, lov, erotické scény a řeckou mytologii. Jedna z nejznámějších fresek je hned u dveří domu a zobrazuje Priapa, řeckého boha plodnosti, který váží svůj pohlavní orgán na váze opřený o měšec peněz. Obraz, který měl pravděpodobně symbolizovat bohatství majitelů a možná zapůsobit (nebo zastrašit) na sousedy, píše Lonely Planet.

Pompeje
Casa dei Vettii, zdroj: pompeiisites.org

Do Pompejí se dostaneš z Neapole veřejnou dopravou nebo v rámci organizovaných výletů, které zajistí shuttle autobus.

Akční letenky do Neapole

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru