Connect with us
Mombasa Keňa, pláž

Afrika

Mombasa je skutečný exotický ráj: Peckové letenky od 9 990 Kč a tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Mombasa je skutečný exotický ráj: Peckové letenky od 9 990 Kč a tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Mombasa je středem mnoha jazyků a kultur z každého koutu Indického oceánu. Město leží na pobřeží Keni a je směsí Afriky, Indie i Arabského poloostrova. Nech se i ty okouzlit tímto největším a nejkosmopolitnější přístavem východní Afriky. Plážové rezorty, památky i aktivní relax, Mombasa je ideální destinací na dovolenou, která má opravdu všechno.

Reklama

Je po Nairobi druhým největším městem v zemi a její hlavní část tvoří ostrov spojený mostem s pevninou. Unikátní atmosféra a nezapomenutelné zážitky jsou zaručeny. My máme do Mombasy aktuálně i peckové letenky již od 9 990 Kč, takže moc neváhej a pojď se s námi zamilovat do nádherného autentického kusu Afriky!

Akční letenka do Mombasy

Letenka KLM Mombasa

Co vidět a zažít v Mombase?

Za historií: Pevnost Jesus

Tuto stavbu postavili Portugalci v době invaze do Východní Afriky. Odehráli se tu mnohé bitvy mezi nimi a Araby. Pevnost byla první ochrannou linií, později ji Britové používali jako vězení. Patří mezi nejstarší architektonické kousky v Mombase, postavili ji v roce 1593. Je na seznamu světového dědictví UNESCO a je nejnavštěvovanější památkou ve městě. Stěny pevnosti jsou asi metr široké, v interiéru se nacházejí fresky, stopy po arabských i evropských nápisech a svahilských dekoracích. Uprostřed pevnosti je muzeum s předměty ze 42 portugalských válečných lodí, které byly potopeny během Ománského obléhání v roce 1697.

Jesus, Mombasa, Keňa

Za atmosférou: Procházka po Starém městě

Když jsi už viděl/a Pevnost Jesus, můžeš se vydat na procházky Starým městem. Architektura budov odráží mix národností, které zde žily a žijí. Je to opravdu unikátní místo. Úzké uličky ohraničené historickými budovami s vyřezávanými dveřmi a balkony vytvářejí jedinečnou atmosféru. Najdeš zde také množství obchůdků se starožitnostmi, suvenýry, kořením či oleji. Najíst se můžeš v jednom z místních bister nebo restaurací.

Mombasa, Staré město

Za přírodou: Park Haller

Park byl původně znám jako Bamburi park, nedávno změnil jméno na počest Dr. Rene Hallera. Vyjádřili tak uznání za jeho práci vykonanou ve spolupráci se společností Bamburi Portland Cement Company při transformaci jejich opuštěného lomu na ekologickou divočinu, kterou je dnes. Mezi klíčové zajímavosti patří divočáci, dikobrazi, pávi, park hadů, rybí či krokodýlí farma. Park je také domovem slavného páru – hrocha Owena a želvy Mzee, které spojuje neobyčejné pouto.

Mombasa, Park Haller, Keňa

Na pláž: TOP pláže v Mombase

Když jsi v Mombase, určitě nesmíš vynechat její krásné pláže. Jsou oblíbeným místem pro ty, kteří si chtějí zaplavat, odpočinout si nebo se projít za šumění vln. Mezi nejlepší patří například Diani, Nyali a Bamburi. Diani je lemována kokosovými palmami, má bílý písek a je velmi dlouhá. Korálové útesy vytvářejí perfektní podmínky pro plavání či šnorchlování. Nedaleko pláže se nachází národní rezervace Shimba Hills a rezervace slonů Mwaluganje. Pláž Nyali je nejmetropolitnejší pláží v Keni. Nejsou zde ovšem ani velké hotely, ani mnoho dopravního ruchu, proto máš pocit, jakoby si ve městě ani nebyl. V této oblasti se nachází také národní mořský park Mombasa, který je skvělým místem k potápění a šnorchlování. Kromě tu najdeš obchodní centra, motýlí a krokodýlí farmy, hinduistické chrámy či golfová hřiště.

Mombasa, pláže, Keňa

Za fotkami: Slonie kly

Výlet v Mombase bez fotografie se sloními kly není kompletní. Nacházejí se v centru při ulici Moi. Byly postaveny v roce 1952 na počest návštěvy královny Alžběty. Křižující se kly vyrobené z hliníku vytvářejí písmeno M (jako Mombasa) a značí vchod do srdce města. Z dálky připomínají skutečnou sloní kost a jsou přezdívané Pembe Za Ndovu, což ve svahilštině znamená sloní kost.

Mombasa, Keňa, Kly

TOP národní parky v Keni, kam se můžeš z Mombasy vydat

Národní park Masai Mara

Masai Mara leží v jihozápadní části Keni a je jednou z najvětších afrických rezervací pro zvířata. Spolu s parkem Serengeti v Tanzanii je nejúžasnějším ekosystémem a pravděpodobně i jedním ze světových top safari. Masai Mara se rozprostírá na ploše 1 510 kilometrů čtverečních a je domovem více než 95 druhů savců a více než 570 různých druhů ptactva.

Keňa, Mombasa, park Masai

Kromě pozorování těchto úžasných tvorů patří mezi oblíbené aktivity v parku let balónem, který končí snídaní se šampaňským. Také můžeš navštívit tradiční vesnici Maasai, kde nahlédneš do unikátního způsobu života slavného nomádského bojovného kmene.

Národní park Tsavo

Tsavo je tak velký, že ho museli rozdělit na dvě části. Rozléhá se téměř na 22 000 kilometrech čtverečních – je největším národním parkem v Keni a jedním z největších na světě. Táhne se mezi Mombasou a Nairobi a je domovem většině největších savců, jako červený slon, nosorožec, lev či buvol.

Mombasa, Park Tsavo, Keňa

Východní část je o něco větší, většinou rovinatá se suchými pláněmi podél řeky Galana. Nacházejí se zde také vodopády Lugard. Západní část je hornatější a vlhčí. Najdeš tu jezero Jipe a prameny Mzima, pestré ptactvo, černého nosorožce i masaiského lva.

Dokumenty, které potřebuješ při vstupu do Keni

Praktické tipy na dovolenou v Keni

  • Keňa má +2 hodinový časový posun vůči středoevropskému času
  • oficiální jazyky jsou angliština a swahili
  • 1 € je cca 127,5 keňských šilinků
  • používají se zásuvky typu G

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru