Connect with us

Cestopisy

Koza, čarodějnice a Magi aneb kdo kde nosí dárky ve světě

Koza, čarodějnice a Magi aneb kdo kde nosí dárky ve světě

Koza, čarodějnice nebo osel – i tihle nosí dárky ve světě! Možná budete z článku překvapeni, kdo všechno se ani trochu nepodobá Santovi Clausovi a přesto jejich tradice stále přežívá. Nebo vás možná nadchne, že nejsme jediní, komu nosí dárky jezulátko. Přečtěte a uvidíte.

Reklama

Itálie – čarodějnice Befana a Babbo Natale

V Itálii není nadělování dárků vůbec snadné. Nebyla by to asi ani pravá Itálie, kdyby se o to nestaraly hned dvě bytosti. Některým totiž nosí dárky Babbo Natale, chlapík podobný Mikuláši, který na saních přijíždí až z Finska. Nadílka se pak rozbaluje buď na Štědrý večer, nebo ráno na Boží hod. Jiným dětem ale naděluje dárky žena! Čarodějnice Befana, ale až 7. ledna.

Německo – dědeček Weinachtsmann a Christkind

Ani v Německu to ale není jednoznačné, v zásadě se to liší podle lokality. Na severu se děti můžou těšit na dárky od starého dědečka Weinachtsmanna, takového Santy Clause. A na jihu pak děti dárky dostanou nadílku od jezulátka, Christkind.

Dánsko – Julemand

V Dánsku se o rozvoz dárků stará taktéž jezulátko – Julemand. Není však na to samo a s radostí využívá pomoc malých skřítků, kteří se nazývají Nisser nebo Tomte. Nadílkuje také 24. prosince.

Dánští Tomte

Když dárky nadělují zvířata…

V Argentině se slaví v horkém létě, 6. prosince, a dárky přináší kůň Magi, kterému se večer před štědrým dnem nechává voda a seno. To proto, aby na své pouti za malým spasitelem netrpěl žízní a hlady. Samotné dárky se pak nadělují do vyčištěných bot, které si děti připravují pod stromeček nebo i vedle postele.

Kromě Magiho nadělují dárky i jiná zvířata. Například v Sýrii by vás pod stromečkem překvapil velbloud patřící třem králům, kteří putovali do Betléma.

Tři králové na velbloudech

V severském Norsku to není žádný severský bůh moře, větru, blesku ani ničeho podobného, ale milá roztomilá koza krále Olafa. Obrovská slaměná socha kozy je vztyčována i ve Švédském městě Gävle.

A pokud se odchýlíme od euroasijského kontinentu – tak ve Francouzské Polynésii byste pod stromečkem načapali velkého kraba.

Pro Ilustraci alespoň krab z Vánočních ostrovů 🙂

Bohové, starší i další svatí…

V různých koutech světa pak najdeme i božská stvoření (tedy, kromě našeho jezulátka, které by se tak dalo též označit), která nadělují dárky na štědrý den. Například v Japonsku je jím bůžek Hoteišó.

Nebo například v Řecku je to svatý Basilej a v Číně starý muž Tun Čche Lao-žen.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru