Connect with us
Pár na vinici

Cestopisy

Víš, co je to enoturismus a kde si ho nejvíc vychutnáš? Zn. přines sklenku na stopce

Víš, co je to enoturismus a kde si ho nejvíc vychutnáš? Zn. přines sklenku na stopce

Slyšel/a jsi už o oenoturismu nebo enoturismu? Nápověda – dobře to voní, výborně chutná, ale není to pro děti. Je to tekuté a vyrábí z to z ovoce. Správně, enoturismus je jinak řečeno vinný cestovní ruch. Patří k unikátním zážitkům a je komplexním typem cestování. Návštěva různých vinic se může protáhnout klidně i na dvoutýdenní dovolenou. Nejen druh hroznů, ale už samotné klima, půda a teplota dělají z každé vinice a jejích produktů originální místo. Mezi kvalitní vína patří portugalská, italská, španělská a bezpochyby i francouzská. Enoturismus vznikl právě v Paříži v 70. letech, kdy se zde konalo ochutnávání vína. Akce s názvem Pařížský rozsudek byla vymyšlena obchodníkem s vínem Stevenem Spurrierem, který chtěl francouzské víno povýšit nad ostatní vína. Podařilo se mu to?

Reklama
Vinice, Itálie

Účastníci diskuse ochutnávali sérii červených vín a chardonnay, aniž by věděli, o jaká vína jde, a nakonec neočekávaně zvolili za nejlepší kalifornská vína. To posílilo reputaci regionu a otevřelo příležitost dalším zemím na trhu, kterému dříve dominovaly takzvané země Starého světa v Evropě a na Blízkém východě. Vinný turismus je dnes populární například v Chile, Austrálii nebo i Jihoafrické republice. Francouzské Bordeaux ze „Starého světa“ má však ve vinném průmyslu stále silné postavení. Navštěvují ho turisté z celého světa, aby ochutnali ta nejlepší vína. Na jihu Francie se nachází také Languedoc, region, v němž najdeš jedny z nejlepších vinic a úžasné možnosti enoturismu. Představíme ti ta nejlepší vinařství Francie, Itálie, Španělska a Portugalska.

Francouzské vinice

Pokud v létě vypravíš právě do Francie a obyčejnou dovolenou u moře vyměníš za o něco unikátnější dobrodružství, můžeš navštívit například tyto vinice a vinařství:

Domaine Virgile Joly, Languedoc

Rodinná vinice, nacházející se v St Saturnin de Lucian, zaměřená na organické farmářské metody a výrobu vín bez chemie. Mezi jejich vína patří bílá Grenache blanc, Syrah, Carignan a červené Cinsault. V srpnu pořádají vinnou a filmovou noc, během které níž návštěvníci ochutnají jejich produkty, zhlédnou film v improvizovaném open-air kině a dají si chutnou večeři na náměstí v tomto městečku.

vinice

Château Thieuley, Bordeaux

Sestry Marie a Sylvie Courselle ve svém vinařství v Entre-Deux-Mers, které původně otevřel jejich dědeček v roce 1950, dělají výborné víno. Pěstují zejména odrůdy Sémillon a Sauvignon Blanc na bílé víno a Merlot na červené. Kromě toho provozují penzion a vinařský klub, ve kterém se jeho členové učí o výrobě vína.

Champagne Tarlant, Champagne

Rodinné vinařství nemá jen úžasné víno, ale také krásné výhledy na údolí Marne. Od roku 1687 vyrábějí různé druhy šampaňského jako Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc či Petit Meslier. Rodina Tarlantových používá tradiční metody kombinované s moderními. Vinice se nachází v malé vesničce Oeuilly a nabízí v ní ochutnávky i prohlídky s průvodcem.

Italské vinice

Toskánsko leží ve středu Itálie, rozprostírá se od Apenin až po Tyrhénské moře. Má krásnou krajinu, umělecké dědictví a v neposlední řadě i skvělé víno.

Avignonesi, Toskánsko

Vinice Avignonesi jsou obklopeny typickými zelenými kopci. Majitelé se soustředí zejména na udržitelnou výrobu. Jsou lídrem v biodynamickém vinohradnictví a osvojili si také procedury na výrobu organického vína. Z této vinice se stala komplexní destinace ideální pro milovníky enoturismu s kompletním programem. Kromě ochutnávek nabízí školu vaření a lety balonem.

Toskánsko. Itálie

Castiglion del Bosco, Toskánsko

Vinice Castiglion má velmi bohatou historii. Táhne se po regionu Val d’Orcia a je jeho největším vinařstvím. Dávají si záležet na přirozeném vývoji vína bez chemikálií a na dobré kvalitě. Nachází se zde 5* hotel, golfový klub a nejelitnější vinařský klub na světě – Millecento Wine Club.

Antinori nel Chianti Classico, Toskánsko

Díky kouzlu Toskánska se většina TOP italských vinic nachází právě v tomto světoznámém regionu. Kvalita hroznů a vína je zde totiž téměř bezkonkurenční. I toto toskánské vinařství má krásné okolí. Návštěvníky sem přitahuje už jen samotný design od Marca Casamontiho – třípatrová budova, která se kroutí spolu s toskánskými kopci a střechu pokrytou funkční zemědělskou zemí. Při výstavbě byly použity lokální materiály a stavba má oslavovat okolní prostředí. V prvním patře se nachází vinný sklípek, ve druhém muzeum, prostor na ochutnávání vína a knihovna. Konstrukce byla postavena s využitím gravitačního proudění (tj. bez čerpadla) a s ohledem na zaručení ideálních klimatických podmínek pro výrobu a skladování vína pomocí zcela přírodních prvků.

Toskánsko
Shutterstock/katuka
Toskansko
Shutterstock/katuka

Španělské vinice

Produkce vína se za poslední desetiletí ve Španělsku radikálně změnila. Už se zde totiž nedívají na kvantitu, ale výlučně na kvalitu. Země je známá zejména svými úžasnými červenými víny, na svých toulkách ale najdeš i skvělá bílá vína, napříkla v regionu Rueda nebo Rias Baixas.

Ferrer Bobet, Priorat

Vinařství se nachází na v horách jižně od Barcelony. Je od ní vzdáleno jen asi hodinu a 45 minut cesty autem. Vinařství je kombinací krásné přírody, architektury a jednoho z nejlepších vín v krajině. Otevřeli jej v roce 2008. Na této vinici jsou většinou teploty ovzduší nižší, než na jiných místech v Priorat, což poskytuje perfektní podmínky pro pěstování vysoce kvalitních hroznů a výrobu vína. Ochutnávací místnost má panoramatický výhled na údolí.

Bodegas Roda, Rioja

Roda je nejlepším vinařstvím na severu Španělska v regionu Rioja. Založili ho v roce 1987 a jednou z jeho nejdůležitějších hodnot je udržitelnost. Filozofií vinařství je práce se starými vinicemi, nízká produkce a výběr nejlepších hroznů. Nejlepší lokální vína jsou Roda, Rosa I, Sela a Cirsion. Vína byla několikrát oceněna. Vinařství je dostupné například z města Bilbao, cesta sem trvá asi hodinu.

rioja

Gramona, Penedès

Jen 40 minut od Barcelony leží vinařství, které vyrábí jedno z nejlepších španělských šumivých vín. Jsou to rodinné vinice ve městě Sant Sadurní d’Anoia, založené v roce 1881. Gramona je známá svými šumivými víny zrajícími až 12 let. Je součástí skupiny Corpinnat, producentů vína v regionu Penedès. Spojuje je ekologická výroba a ruční sběr.

 penedes

Nejlevnější akční letenky za skvělým vínem

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru