Connect with us

Tipy

TOP 11: nejlepší mobilní aplikace pro cestovatele

TOP 11: nejlepší mobilní aplikace pro cestovatele

Dnes už člověk na dovolené nepotřebuje chodit s mapou v rukách, slovníkem angličtiny či encyklopedií. Všichni si to nosíme s sebou v jednom malém šikovném zařízení jménem smartfon. Mnozí však netuší, jaké šikovné věci naše telefony v současnosti zvládají. Kromě toho, že technologie jdou dopředu neuvěřitelnou rychlostí, kráčí s dobou i cestovatelské aplikace. My jsme shrnuli 11 aplikací, které jsou podle nás povinnou výbavou každého cestovatele. Takže pokud některé z nich ještě neznáš, klidně se inspiruj. Případně nám napiš do komentáře, kterou cestovatelskou aplikaci bys doplnil/a a která nám v našem seznamu chybí. Stačí už jen pořádně nabít baterii, mít přístup k datům a hurá do světa. Těchto 11 mobilních aplikací máme vyzkoušené i v zahraničí a mnohokrát nám pomohly.

Reklama

1. Sygic

Ať už se rozhodneš brázdit zamrzlé cesty Islandu, připravuješ roadtrip po Kalifornii nebo jen potřebuješ vzít rodinku autem do Chorvatska, aplikaci Sygic ti doporučujeme všemi deseti. I když stáhneš jen bezplatnou verzi, máš offline přístup k databázi map, které si můžete bez problémů stáhnout a používat i bez připojení na internet. Ideální pomocník ať už během cestování autem, ale klidně i pěšky. Aplikaci jsme využili například během cestování Islandem, kdy jsme mohli kromě navigace sledovat i nejbližší čerpací stanice a vzdálenost od nich, což je právě v této destinaci klíčové. Výbornou alternativou je i appka Waze, ta se totiž může pochválit doslova obrovskou komunitou lidí, kteří dennodenně přidávají nové, a hlavně aktuální informace o dopravě, dopravních omezeních a samozřejmě i policejních hlídkách.

Mobilní telefon s aplikací Sygic a sluchátky.

Zdroj fotografie: Pe3k / Shutterstock.com

2. TripAdvisor

TripAdvisor je nekonečná studnice cestovatelských vědomostí. Databáze této služby sestává z názorů ostatních uživatelů a vzhledem k tomu, že ji využívají miliony lidí, výsledkem jsou poměrně přesné hodnocení hotelů, restaurací, ale i různých atrakcí, zábavních parků nebo kulturních památek v okolí. Navíc offline verze zvládne uložit vybrané restaurace, atrakce apod. Aplikace má výborný a přehledný design, poskytuje užitečné informace a k dispozici jsou i mapy míst, díky kterým se jednoduše dostanete na potřebné místo. Ideální pomocník ať už máte starší Samsung nebo nejnovější iPhone.

Mobilní telefon s aplikací TripAdvisor.

Zdroj fotografie: zaozaa19 / Shutterstock.com

3. Citymapper

Výborná aplikace, pokud se chystáte během svého výletu využívat prostředky městské hromadné dopravy. Aplikace Citymapper totiž poskytuje skutečně podrobné informace o možnostech dopravy v jednotlivých městech. Samozřejmě, nenajdete tam úplně všechny města, kde se můžete ocitnout, ale ve většině velkých měst vám může být právě tato aplikace velmi dobrým pomocníkem. Nám už nejednou pomohla v zoufalé situaci.

Design aplikace Citymapper.

Zdroj fotografie: Citymapper.com

4. Uber a Taxify

Uber funguje častokrát jako jeden z nejlevnějších a nejpřímějších způsobů, jak se v cizím městě přepravit z jednoho místa na druhé. Pokud Uber použijete v zahraničí, nebudete se muset trápit měnou, která se v dané zemi nachází. V aplikaci totiž máte zadanou svoji platební kartu, pomocí které za jízdu zaplatíte. Je třeba si jen všímat jednotlivé taxy, případně přirážky během noční jízdy nebo špičky. Taxify zvládá stejnou úlohu, avšak často ještě levněji, takže opět výborná alternativa.

Muž za volantem držící mobilní telefon v ruce, s aplikací UBER.

Zdroj fotografie: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

5. Booking/Airbnb/Agoda

Booking, Hotels.com, Agoda. To jsou názvy tří mobilních aplikací, které cestovatelé nejčastěji využívají, když hledají ubytování v zahraničí. Obvykle používáme webové verze těchto služeb, protože si ubytování hledáme v předstihu. Pokud jste však turista, který cestuje tam, kde ho nohy zavedou, je užitečné mít v mobilu aspoň jednu z těchto aplikací. Pomocí mobilní aplikace si totiž poměrně rychle zkontrolujete dostupnost hotelů, motelů a hostelů v okolí. Možnosti ubytování si rychle seřadíte podle ceny nebo vzdálenosti. V případě Airbnb si nehledáte ubytování v hotelech, ale u běžných lidí, kteří pronajímají jednu místnost nebo i celý dům.

Mobilní aplikace Booking.

Zdroj fotografie: BigTunaOnline / Shutterstock.com

6. Showaround

Komu nevyhovuje virtuální průvodce, ten ocení aplikaci Showaround. Ta sdružuje lokální obyvatele, kteří tě rádi provedou po tobě požadovaných místech. V aplikaci si vybereš sympatického průvodce (nebo průvodkyni) podle jazykových schopností a zaměření, jako je noční život, památky apod. Co je až neuvěřitelné – mnozí berou takto strávený čas jako zábavu a svoje služby nabízí zadarmo. Mimochodem, lokálním průvodcem v Showaround se můžeš stát i ty a trochu si přivydělat.

Ukázka webové stránky Showaround.

Zdroj fotografie: Showaround.com

7. GasBuddy

Pokud se chystáš na dovolenou autem nebo si auto plánuješ půjčit přímo v destinaci, bude se ti hodit aplikace GasBuddy. Pomáhá vystopovat nejlevnější benzín ve tvé blízkosti – stačí zadat GPS souřadnice nebo poštovní směrovací číslo. Aplikace funguje na systému doporučení místních obyvatel. Ti za poskytování a aktualizaci cen pohonných hmot získávají odměny jako například tankování zadarmo.

Ukázka mobilní aplikace GasBuddy.

8. WiFox

Znáš to. Přijdeš na letiště a máš ještě chvilku volného času, ale žádné připojení na internet. Tak možná právě tato mapka změní dvoje nudné prostoje v odletové hale. Bezpečnostní IT inženýr a bloger jménem Anil Polat shromažďuje hesla Wi-Fi sítí na letištích po celém světě a dělí se o ně s veřejností. Stačí si stáhnout appku WiFox, zvolit na mapě konkrétní letiště a najednou víš název i heslo k zamknuté Wi-Fi. Informace jsou v aplikaci neustále aktualizované a jsou přidávaná stále nová a nová letiště.

Tip: Pro provoz aplikací je samozřejmě nutné disponovat telefonem s dostatečným výkonem. Využijte proto dostupná porovnání parametrů telefonů a vyberte ten nejvhodnější.

Mapa wifi sítí v aplikaci WiFox.

9. XE Currency

Pokud přecházíš exotickými zeměmi, tato aplikace ti může přijít vhod. XE Currency dokáže poskytnout informace o kurzech všech světových měn, které jsou pravidelně aktualizované. Další výhodou je, že už jednou vyhledané kurzy se ukládají do paměti a můžete se k nim kdykoliv vrátit i v offline režimu. Takže, i když se právě nacházíš na místním trhu v Bangladéši, tato appka za tebe hravě přepočítá, kolik tě stojí to úžasné mango, které sis právě koupil/a.

Ukázka mobilní aplikce XE Currency.

10. Splittr

Pravidelně se nám stává, že cestujeme na dovolenou s kamarády. A pak se snadno stane to, že něco zaplatím já, něco ty a něco zase Pavel. Navíc já jsem platila ještě doma na letišti v korunách, ty v restauraci při přestupu v Dubaji v dirhamech a Pavel na trhu v Manile za filipínské peso. Čert aby se v tom potom vyznal a dopočítával to. Aplikace Splittr vám s vaším rozdělováním nákladů pomůže. Celá appka je multiměnová, takže můžete střídat měny, jak se vám zlíbí, a to bez zdlouhavého přepočítávání.

Lidé platící účet v restauraci.

11. Worldee

Sestavit perfektní plán cesty, následně si všechny úžasné zážitky z dovolené uchovat, abyste pak vytvořili dokonalý cestovatelský deník. Každý, kdo se o to někdy pokoušel, ví, že všechny tyhle činnosti zaberou hooodně času. Velkou pomocí je v tomto případě appka Worldee. V první řadě je zásobárnou inspirace. Vy si jen vyhledáte svoji cílovou destinaci a z itinerářů vytvořených jinými cestovateli si vyberete ten, který se vám nejvíce zamlouvá. Případně se pustíte do vlastního plánování. Po návratu si pak plán společně s fotkami uložíte jako cestu do denníku.

Worldee

Bonus: Pelipecky appka

Ve světě výhodných letenek a dovolených platí kruté pravidlo. Nejlepší nabídky většinou trvají jen pár minut či hodin a sledovat jejich dennodenně vyžaduje spoustu času a úsilí. Se sledováním aktuálne nejvýhodnějších letenek vám pomůže právě naše Pelipecky aplikace. Letenky si také koupíte přímo přes aplikaci a své letenky si v ní můžete i spravovat.

Cestou do práce, v letadle, ale také všude tam, kde není připojení na internet. Mnohé části naší appky vám budou k dispozici, i když právě není v dosahu žádná Wi-Fi nebo 4G připojení.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru