Connect with us
Utqiagvik

Cestopisy

Zahaleni tmou – obyvatelé severní Aljašky nevidí slunce 65 dní

Zahaleni tmou – obyvatelé severní Aljašky nevidí slunce 65 dní

Město s krkolomným názvem Utqiagvik je na první pohled typické arktické sídlo – chladné a převážně mlhavé. Přesto je vyhledávanou turistickou atrakcí. Jde totiž o nejsevernější americké město a také město, které se každý rok ponoří na více než dva měsíce do úplné tmy. Nějakou část roku zase 4000 obyvatel tráví v úplném světle.

Reklama
Utqiagvik

Jedním z nejzajímavějších jevů, které se v Utqiagviku dají sledovat, je takzvané půlnoční slunce. Lze jej pozorovat v letních měsících během polárního dne. Slunce je na obloze nepřetržitě, tedy i o půlnoci. Městečko v tu dobu pořádá různé slavnosti a festivaly, aby si turisté tento magický jev mohli co nejvíc vychutnat. Polární den ale v arktických městech není až tak výjimečný. To, co dělá Utqiagvik jedinečnou destinací je polární noc. Ta trvá neuvěřitelných 65 dní.

Utqiagvik
Zdroj fotografie: Reddit.com

Ve městě ale není úplná tma. Slunce se během tohoto období na pár hodin ocitne těsně pod horizontem a trocha světla přece jen ještě prosvítá. Obyvatelé říkají, že je to pro ně normální. Východ slunce naposledy viděli 18. listopadu 2018. Sluneční paprsky do města opět zavítaly 23. ledna. Radost ze světla ale netrvala dlouho. Slunce zpoza horizontu sotva vykouklo a za týden se zase schovalo.

Pokud vás návštěva Utqiagviku právě začala lákat, vězte, že dostat se tam je možné pouze letecky a cesty do města prakticky neexistují.

Autorka článku: Barbara Skoloutova

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru