Connect with us
Airbus A380

Novinky

Společnost Airbus uskutečnila úspěšný let poháněný kuchyňským olejem

Společnost Airbus uskutečnila úspěšný let poháněný kuchyňským olejem

Společnost Airbus oznámila, že největší osobní letadlo na světě Airbus A380 úspěšně otestoval let poháněný stoprocentně udržitelným palivem. Stroj odletěl z letiště Blagnac ve francouzském Toulouse 25. března a byl poháněn kuchyňským olejem. Za poslední rok šlo o třetí úspěšný pokus o let s udržitelným palivem.

Reklama

Let letadla s motorem Rolls-Royce Trent 900 trval přibližně 3 hodiny. Udržitelné palivo vyrobili v Normandii z hydrogenně zpracovaných esterů a mastných kyselin. Palivo neobsahovalo aromata a síru a sestávalo především z použitého kuchyňského oleje a dalších odpadních tuků, píše New York post.

Druhý testovací let proběhl na stejném typu letadla rovněž 29. března a směřoval z Toulouse do Nice. Otestovali během něj start letadla i přistávání s palivem z kuchyňského oleje. „Zvýšení používání udržitelného paliva zůstává klíčovou cestou k dosažení ambice leteckého průmyslu v podobě nulových uhlíkových emisí do roku 2050,“ uvedl zástupce společnosti Airbus. Podle té by mohlo používání udržitelného paliva přispět ke snížení emisí 53-71 procenty.

Společnost uvedla, že všechna letadla Airbus jsou certifikována pro létání s až 50procentní směsí SAF smíchanou s petrolejem s cílem dosáhnout certifikace pro 100procentní udržitelné palivo SAF do konce desetiletí.

Zdroj úvodní foto: Shutterstock/NextNewMedia

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru