Connect with us
Lodní plavba

Cestopisy

Udržitelné plavby jsou trendy: Velký luxus na menších lodích, méně pasažérů a méně známé přístavy

Udržitelné plavby jsou trendy: Velký luxus na menších lodích, méně pasažérů a méně známé přístavy

Globální pandemie ovlivnila cestovní ruch ve velké míře. A nejen ten, ale i samostatný způsob, jakým cestujeme. Příležitost dostávají i eko-dovolené, menší hotely, rodinné penziony či soukromé chatky na samotě v přírodě. Trendu se přizpůsobují i některé velké lodní společnosti. Stále více cestovatelů má totiž zájem o plavbu na menších, k prostředí i peněžence přátelštějších a romantičtějších lodích. Eko-plavby podporují i samotné destinace po celém světě. Mnohé země a města si přizpůsobují pravidla vstupu lodí, vpouštějí pouze menší nebo ty bez emisí.

Reklama
Loď, moře

Nejdelší plavba lodí v historii

Například společnost AmaWaterways nedávno představila nový produkt, kterým je nejdelší plavba lodí v historii. Účastníci se budou plavit 46 nocí na „plavbě přes sedm řek napříč Evropu“. Cena začíná na 25 tisících dolarů na osobu. První plavba by se měla poprvé uskutečnit v červnu 2023. Soukromé kajuty se prodaly tak rychle, že společnost přidala i jarní edici, která láká plavbou na diesel-elektrické hybridní lodi s většími prostory, ale menší ekologickou stopou, píše Condé Nast Traveler.

Loď začne svou pouť s přibližně 150 hosty ve Francii, pokračovat bude přes Nizozemsko, Belgii a 11 dalších zemí po vodách Rýna, Moselle a Dunaje. Zastávky si udělají na rodinných vinicích, u školy vaření, na túry a cyklotúry v méně známých vesničkách.

Lodní plavba
Zdroj: Uniworld.com

Plavby jen pro seniory jsou minulostí

Lodní společnosti zaznamenaly větší zájem o plavby i u mladší věkové kategorie, v porovnání se statistikami před koronavirem. Zážitek s názvem „Make Travel Matter“ má sloužit právě těm, kteří baží po odpovědném cestování. Ať už půjde o workshop zdobení mosazi v Indonésii, fair trade čokoládovou farmu v Belgii nebo lovení plastů v amsterdamském kanále – plavba lodí už není jen o popíjení koktejlů na palubě.

Společnost Atlas Ocean Voyage nabídne od července 2021 superjachty, na níž se hosté mohou těšit na celodenní wellness. Zážitek je však zaměřen na poznávání méně známých přístavů, doplněný o pobyt na luxusní a zároveň udržitelné flotile. Menší lodě mají tu výhodu, že dokáží zakotvit v přístavech, kam se megalomani moří nevejdou. Některé destinace, například Benátky, velké lodě dokonce zakázaly úplně. Norsko oznámilo, že od roku 2026 povolí vstup do svých fjordů jen lodím bez emisí. Norská univerzita vědy a techniky již začala pracovat na projektu „zeleného nábřeží“ v Geirangerfjordu, kde cestující pravděpodobně přejdou na menší plavidla bez emisí, aby se pokochali majestátními zasněženými horami a vodopády v regionu.

Lodní plavba
Zdroj: Atlas Ocean Voyages

Eko-friendly přístavy

Mnohé destinace si začínají samy měnit pravidla za cílem větší udržitelnosti. Například Marseille či Dubrovník vyžadují použití paliv s nízkým obsahem síry. Společnost Le Commandant-Cbarcot spustí svou nejnovější expediční loď – první elektrický hybrid na póly. K zážitku patří 15denní itinerář, během něhož účastníci navštíví Weddellské moře na Antarktidě, jediné oblasti na světě, kde bude zcela viditelné úplné zatmění slunce 4. prosince. Loď je vybavena dvěma laboratořemi, takže vědci mohou své objevy sdílet s účastníky plavby.

Norský přístav

Expediční společnost Ecoventura nabízí unikátní zážitek na Galapágách na luxusní jachtě s kapacitou 20 pasažérů a průvodci. V roce 2022 do flotily přivítá nové plavidlo, které sníží spotřebu fosilních paliv o více než 30 procent a bude obsahovat pokrokový plán úpravy vody, který zabrání tomu, aby se neupravená šedá a černá voda dostávala do oceánu. S cílem pomoci ekonomice se společnost navíc spojila s místními neziskovými organizacemi, které podporují vzdělávání, zajištění potravin a místních průvodců.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Island z Vídně od 1 616 Kč! Podzimní termíny https://t.co/HT10F7EHyk5 dny dozadu
Za Drákulou! Letenky do Rumunska již od 417 Kč https://t.co/yemlOBUo1E5 dny dozadu
PECKA DNE: Luxusní dovolená na Maltě s polopenzí od 13 490 Kč https://t.co/qe9E8PGsNU5 dny dozadu
Mombasa je skutečný exotický ráj: Peckové letenky od 9 990 Kč a tipy na nezapomenutelnou dovolenou https://t.co/bHBs9MZuws5 dny dozadu
Kanada: 25 věcí, které musíš zažít a letenky i na rok 2022 https://t.co/dgZ3vQTAd35 dny dozadu
Těchto 6 míst v Rakousku prostě musíte zažít! https://t.co/ZtAH5dnsoD5 dny dozadu
Croatia Airlines spouští prázdninovou linku z Prahy do Splitu. Soutěžte o letenky! https://t.co/ApzhsTiTIp #novinky1 týdnem dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus1 týdnem dozadu
Do řeckých barů, restaurací a kaváren budou od pátku moci jen očkovaní https://t.co/wPtWrgaPn8 #koronavirus1 týdnem dozadu
Do řeckých barů, restaurací a kaváren budou od pátku moci jen očkovaní https://t.co/wPtWrgaPn8 #evropa1 týdnem dozadu

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru