Connect with us

Asie

Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč

Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč

Patřím mezi lidi, kteří snili o indonéském Bali asi odjakživa. Moje sny umocnilo mnoho kámošů, kteří se odtud vraceli s úžasnými zážitky, krásnými fotkami a někteří tam zůstali žít. Proto, když mi přišly pod ruku levné letenky, rozhodl jsem se, že se během svého asijského tripu, kde jsem byl v březnu 2019, na týden zastavím i na tomhle posvátném ostrově.

Reklama

Očekávání byla vysoká a musím říct, že byla do poslední tečky naplněna. Bali je skutečně ostrov, který musíš aspoň jednou zažít a odnést si z něj co nejvíc. Také je to místo, kam se budeš chtít zase vrátit!

Dá se tu toho stihnout poměrně dost i za 1 týden a napsat bych mohl o každém místě klidně 3 slohové práce. Já jsem se rozhodl vypíchnout nejkrásnější místa a věřím, že tě svými postřehy inspiruji. Toto je Bali, které jsem si za 7 dní tak oblíbil.

Akční letenky na Bali

1. Ubud je srdce Bali

Původně malé a ospalé městečko se díky umělcům, kteří se tu v minulosti usídlili, stalo kulturním centrem celého ostrova. Dnes je Ubud plný galerií, restaurací, barů, autentických hotelů a nutno říct, že i turistů.

Navzdory tomu se tu budeš cítit velmi uvolněně. Ubud není tak turisticky oblíbený jako například Kuta a proto má svoje nezaměnitelné kouzlo. Já osobně ho považuji za srdce Bali. Zachycuje jeho bohatou kulturu a určitě ti doporučuji vyhradit si na něj aspoň 1 den.

Moje doporučení pro Ubud: navštiv místní trhy a kup si suvenýry, dej si hodinu jógy, odpočívej a hlavně jez, kolik zmůžeš!

2. Ranní káva v Tegallalangu

Rýžové terasy v Tegallalangu jsou velmi blízko Ubudu. Pokud si půjčíš skútr, jsi tam raz dva. A doporučuji sem přijet opravdu brzo ráno, kdy si můžeš vychutnat kávu v jedné z mnohých kaváren s výhledem bez davů turistů.

Jedno espesso s výhledem, prosím!

Určitě se po rýžových polích projdi a samozřejmě respektuj i místní a jejich soukromí. Mnohé cestičky vedou přes pozemky místních a ti si za takový přechod sem tam řeknou i o nějaké ty drobné, tak na to mysli a nehněvej se na ně. Jsou to všechno skvělí lidé.

Ranní procházka po ryžových polích
Houpačka nad rýžovými poli v Tegallalangu

3. Východ slunce na sopce Batur

Východ slunce na sopce Batur (1 717 m.n.m.) je určitě jeden z nejkrásnějších zážitků na Bali. A to i v případě, že ti ne tak úplně vyjde počasí. Doporučuji výletovat jen s průvodcem, v opačném případě se můžeš dostat do nepříjemných konfliktů s místními. Pokud si takový výlet dohodneš v hotelu, zabezpečí ti brzký ranní transfer, průvodce, snídani a svačinu na cestu. Za dobré viditelnosti tě čeká úžasné přírodní divadlo.

Čekání na východ slunce.

Proti Baturu je aktivní sopka Agung (3 142 m n. m.) a zároveň nejvyšší vrch Bali. Její výbuch v minulosti způsobil množství problémů místním a ohrožuje i leteckou dopravu. Za mé návštěvy v březnu 2019 byla turistika na sopku zakázána, jinak se tam můžeš dostat bez problémů i bez průvodce. Teda zejména pokud máš dobrou kondičku.

Pohled na Agung ze sousední sopky Batur

4. Posvátné chrámy v sukni i bez

Počet chrámů na Bali se neodvážím tipnout, ale musí ti zkrátka stačit, že jich je moc. Na mě udělaly největší dojem tři z nich.

Pura Luhur Uluwatu je mořský chrám, který se nachází na samotném jižním cípu Bali. Je to rozsáhlý chrámový komplex, odkud jsou úžasné výhledy na obrovské útesy okolo a vychutnáš si ho ve speciálním oblečení – při vstupu na tebe navlečou sukni.

Svou první a poslední sukni v životě jsem si oblékl na Bali. 
Pura Luhur Uluwatu a místní strážce

Pura Ulun Danu Bratan není náhodná kombinace slov, ale nádherný chrámový komplex v severní části ostrova na jezeře Beratan. Stihneš si ho prohlédnout například po návštěvě jedné ze sopek – Batur nebo Agung.

Pura Ulun Danu Bratan

Jedno z nejznámejších míst na celém Bali je Pura Tanah Lot. Mořský chrám leží 30 km západně od Denpasarz a je postaven na skále přibližně 20 m od pobřeží. Z pevniny je na něj krásný výhled, zejména pak během západu slunce.

Pura Tanah Lot

5. Koupání pod vodopádem je masovka, ale stojí za to

Všechny krásné vodopády na Bali se nacházejí převážně v severní části ostrova. Dovolím si říct, že téměř všechny dokážeš navštívit na vlastní pěst a nepotřebuješ průvodce. Pod některými se můžeš i vykoupat a téměř určitě tam s tebou bude i kupa jiných lidí.

Vodopády Tegunungan

Mě nejvíc oslovily Tegunungan, Nung Nung a Sekumpul. Každý z nich tě provede balijskou divočinou, zaběháš si po stovkách schodů a ani jeden z nich tě nenechá suchého. Nezapomeň si do batohu přibalit náhradní oblečení.

Celkem pěkný je ten Sekumpul, co říkáš?

6. Nejkrásnější pláže na Bali

Kuta, Seminyak, Dreamland. Tyhle pláže jsem během návštěvy Bali stihnul já. Samozřejmě je jich mnohem víc a každý si oblíbí tu svou. Navíc, pokud surfuješ nebo se jen chystáš začít, na Bali najdeš hned několik ideálních míst.

Jsou jich stovky a i ty si najdeš tu svou (myslím pláž na Bali :D)

7. Nusa Penida: ostrov dobrodružství

Na ostrov Nusa Penida si vyhraď minimálně jeden den. Říká se o něm, že vypadá přesně tak, jako Bali asi před 30 lety. V hotelu si můžeš zakoupit celodenní výlet s transferem do přístavu a rychlolodí na ostrov. Pokud si můžeš vybrat výlet se šoférem na ostrově – vyber si ho. Cesty na Nusa Penida jsou v extrémně zlém stavu a na skútru si můžeš celkem lehce přivodit vážnější zranění.

Celodenní výlet tě zavede na nejkrásnější místa ostrova. Fenomenální výhled na pláži Kelingking si budeš pamatovat ještě velmi dlouho. Stihneš i koupání, oběd v džungli a mnohé další super věci.

Bali
Věř, že ve skutečnosti je tento pohled ještě lepší než na fotce

8. Baby nebude sedět v Kutě!

Místní vždy považovali jižní pobřeží Bali za pustinu a neúrodný kraj. Dokonce sem jistý čas posílali nemocné a kriminálníky. V 19. století se ale všechno změnilo a do přístavu se přistěhovali obchodníci. Před 2. světovou válkou tu postavili první americký hotel a od nějakých 60. let je toto místo dodnes považováno za jakousi Mekku novodobých cestovatelů, hipíků a baťůžkářů.

Do Kuty proudí turisté hlavně kvůli večerní zábavě

Dnes je Kuta jedno z nejživějších míst na Bali. Najdeš tu krásné pláže, divoké a bujaré párty do bílého rána a obrovské množství ubytování. Pokud se projdeš po 7kilometrové promenádě, nebudeš se cítit jako na Bali. Vrátíš se na chvíli do rušných míst Ameriky nebo Evropy. Takže komu se na chvíli zasteskne po domově, prosím.

Dreamland Beach nedaleko Kuty

Jídlo na Bali? Ochutnej, co můžeš!

Jídlo je obrovská kapitola Bali. Když si dáš vydatnou snídani na hotelu, přes den toho moc nesníš – tímhle pravidlem jsem se doposud při cestování řídil. Ale Bali mi ukázalo, že to byla velká škoda. Místní jídlo je úžasné. V běžných hotelech ti připravují spíš evropská jídla, ale v lepších hotelích ti nabízí příjemnou fúzi Indonésie a Evropy. V jeden večer si vychutnáš tradiční a autentické jídlo, druhý den si dáš pokojně burger.

Stále platí, že pokud se budeš stravovat v lokálních restauracích, vyjde tě to levněji a ochutnáš skutečné Bali. Můj denní jídelníček se skládal ze 6 nebo 7 jídel denně! Ještěže to bylo tak levné a ještěže jsem to měl kdy vyběhat.

Kde se na Bali ubytovat? Nusa Dua!

Luxusní hotely, nádherné pláže, výborná infrastruktura. Pokud chceš super ubytování ve špičkovém hotelu a nechceš platit moc, na Nusa Dua si vybereš. Ano, jsou tu i nejdražší hotelové značky světa, kde tě týdenní pobyt vyjde na několik tisíc eur, ale já jsem si například vybral Marriott Bali Nusa Dua Resort.

Týdenní pobyt se snídaní, deluxe pokojem a výhledem do exotické zahrady mě vyšel na méně než 500 €. Jak to? Cestoval jsem v březnu, což není považováno za hlavní sezónu. V ceně byl i každodenní transfer z hotelu na pláž, půjčení jízdního kola, fitness centrum, bezény. Pokud se ti to zdá moc, najdeš samozřejmě i levnější ubytování stejné kvality. Mým cílem nebylo bydlet co nejlevněji, ale zkrátka si Bali vychutnat. A tento typ hotelu ti to umožňuje po všech stránkách.

Doprava na Bali? Mně vyhovuje skútr

Doprava na Bali je tak chaotická, jak si jen umíš představit. To je ale pro tento region typické. Tisíce aut, taxíků, motorek nebo skútrů se každý den prohání ulicemi a cestovatel, který právě přiletěl z relativně pokojného městečka, může být pár minut v šoku.

Na Bali si můžeš skútrů půjčit velmi jednoduše. Celé to trvá asi 3 minuty. Podepíšeš papír, zaplatíš směšnou zálohu a vybereš si skútr. Dodržuj ale několik zásad. Na Bali se jezdí vlevo, tak na to mysli pokaždé, když se jen přiblížíš ke křižovatce. Určitě se před dovolenou na Bali pojisti. Používej přilbu a vždy se dotankuj plnou nádrž. Palivo sice seženeš v každé malé vesničce, ale u cest do džungle to někdy může být problém. Pokud se bojíš, tak si raději pronajmi auto s řidičem, pro vícero cestujících se ti určitě vyplatí.

Půjčení skútru na Bali trvá pár minut, je to velmi šikovný pomocník na cesty po celém světě.

Další články z mé asijské cesty:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru