Connect with us

Asie

Návod na Bali: máme levné letenky a tipy na ubytování i aktivity

Návod na Bali: máme levné letenky a tipy na ubytování i aktivity

Bali je nádherný ostrov Indonésie, který vyniká krásnými plážemi, přírodou, ale také kulturou. Pro mnohé cestovatele je jednou z nejkrásnějších destinací, které kdy navštívili. Nabízí krásná místa i zážitky na celý život. V mnoha oblastech se budeš cítit jako v ráji. Vodopády ukryté v srdci přírody, rýžová pole, palmy a přírodní cestičky. Černý i bílý písek. Velké vlny i klidná hladina. Na Bali najdeš všechny typy pláží, jaké si jen dokážeš představit. Pokud patříš mezi ty, kteří mají v oblibě objevovat kulturu, budeš zde na správném místě. Indonésie má velmi silnou tradici. Nalezneš zde velké množství chrámů, soch či posvátných oltářů. Bali tě ohromí také svou gastronomií. Ochutnej typické Nasi Goreng, Sate (různé druhy masa a ryb na dřevěné hůlce) či Laklak (tradiční rýžový koláč). Neexistuje důvod, proč tento indonéský ráj nenavštívit.

Reklama

Odkud? S kým? Kdy? Tipy Pelipecek na letenky na Bali

 • Odkud? Nejlevněji se na Bali můžeš dostat z Budapešti, Prahy nebo Vídně. Většina letů obsahuje pouze jeden přestup.
 • S kým? Na Bali létá hned několik leteckých společností. Přímý let na Bali z našich končin bohužel neexistuje. Pokud se ovšem chceš dostat na Bali co nejrychleji a s maximálně jedním přestupem, doporučujeme rezervovat letenku s EVA Air, Emirates, China Airlines nebo Turkish Airlines. Ve všech případech máš už v základní ceně i podpalubní zavazadlo a velmi dobrý palubní servis.
 • Kdy? Doporučujeme vybrat si jaro nebo podzim (květen, červen, září). Ceny letenek a ubytování jsou příznivější než v létě, neprší a Bali není přeplněné. Na Bali je samozřejmě možné vyrazit i v létě nebo v zimě. Počítej ale s vyššími cenami (léto) nebo občasnými dešti (zima).
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční a podpalubní zavazadla. Pokud letíš na Bali na delší období, případně se chystáš nakupovat – určitě ti doporučujeme cestovat s alespoň jedním odbaveným zavazadlem.

Akční letenky na Bali

Ubytování na Bali: zažij lokální ubytko u domácích, ale i luxusní hotely za pár korun

Co se týče ubytování, ostrov Bali je opravdu různorodý. Najdeš tady levné noclehy v turistických hostelech, soukromé vily k pronájmu, ale i luxusní hotelové resorty s bazény. Průměrná cena pro jednoho na noc se pohybuje kolem 250 až 600 Kč.

Tak jako v jakékoli jiné exotice, i na Bali je možné se ubytovat za super ceny. Prohlédni si nabídky a rezervuj hotel přes Pelikána. Tipy na ubytování najdeš v této šikovné mapce:

Co je třeba ke vstupu na Bali?

 • Občané České republiky mohou o vízum žádat po vstupu do země (tzv. Visa on Arrival – VOA) za účelem turistiky, vládní návštěvy, obchodního jednání, nákupu zboží i tranzitu.
 • O vízum si mohou čeští cestující od 1. prosince 2022 požádat také elektronicky (e-VOA), a to již před cestou na webové stránce https://molina.imigrasi.go.id, kde jsou k dispozici všechny informace, včetně postupu podání žádosti.
 • Na Bali potřebuješ pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců po návratu.
 • Podmínkou vstupu do země je také potřeba prokázat rezervaci a platbu za ubytování během pobytu v Indonésii.

Velvyslanectví ČR v Jakartě informovalo, že s platnotí od 9. června 2023 Indonésie od cestovatelů nevyžaduje stažení aplikace SATUSEHAT, ani se prokazovat osvědčením o absolvování očkování proti koronaviru.

Bali cestování

Co dělat, vidět a zažít na Bali?

1. Ubud je srdce Bali

Původně malé a ospalé městečko se díky umělcům, kteří se tu v minulosti usídlili, stalo kulturním centrem celého ostrova. Dnes je Ubud plný galerií, restaurací, barů, autentických hotelů a nutno říct, že i turistů.

Navzdory tomu se tu budeš cítit velmi uvolněně. Ubud není tak turisticky oblíbený jako například Kuta, a proto má svoje nezaměnitelné kouzlo. Já osobně ho považuji za srdce Bali. Zachycuje jeho bohatou kulturu a určitě ti doporučuji vyhradit si na něj aspoň 1 den.

2. Ranní káva v Tegallalangu

Rýžové terasy v Tegallalangu jsou velmi blízko Ubudu. Pokud si půjčíš skútr, jsi tam raz dva. A doporučuji sem přijet opravdu brzo ráno, kdy si můžeš vychutnat kávu v jedné z mnohých kaváren s výhledem bez davů turistů.

Jedno espresso s výhledem, prosím!

Určitě se po rýžových polích projdi a samozřejmě respektuj i místní a jejich soukromí. Mnohé cestičky totiž vedou přes jejich pozemky. Sem tam si tak za takový přechod řeknou i o nějaké ty drobné, tak na to mysli a nehněvej se na ně. Jsou to všechno skvělí lidé.

Houpačka nad rýžovými poli v Tegallalangu

3. Východ slunce na sopce Batur

Východ slunce na sopce Batur (1 717 m n. m.) je určitě jeden z nejkrásnějších zážitků na Bali. A to i v případě, že ti ne úplně vyjde počasí. Doporučuji výletovat jen s průvodcem, v opačném případě se můžeš dostat do nepříjemných konfliktů s místními. Pokud si takový výlet dohodneš v hotelu, zabezpečí ti brzký ranní transfer, průvodce, snídani a svačinu na cestu. Za dobré viditelnosti tě čeká úžasné přírodní divadlo.

Proti Baturu je aktivní sopka Agung (3 142 m n. m.) a zároveň nejvyšší vrch Bali. Její výbuch v minulosti způsobil množství problémů místním a ohrožuje i leteckou dopravu. Za mé návštěvy v březnu 2019 byla turistika na sopku zakázána, jinak se tam můžeš dostat bez problémů i bez průvodce. Teda zejména pokud máš dobrou kondičku.

Pohled na Agung ze sousední sopky Batur

4. Posvátné chrámy v sukni i bez

Počet chrámů na Bali se neodvažuji tipovat. Musí ti zkrátka stačit, že jich je hodně. Na mě udělaly největší dojem tři z nich.

Pura Luhur Uluwatu je mořský chrám, který se nachází na samotném jižním cípu Bali. Je to rozsáhlý chrámový komplex, odkud jsou úžasné výhledy na obrovské útesy okolo. Ty si ho navíc vychutnáš ve speciálním oblečení – při vstupu na tebe navlečou sukni.

Pura Ulun Danu Bratan není náhodná kombinace slov, ale nádherný chrámový komplex v severní části ostrova na jezeře Beratan. Stihneš si ho prohlédnout například po návštěvě jedné ze sopek – Batur nebo Agung.

Jedno z nejznámejších míst na celém Bali je Pura Tanah Lot. Mořský chrám leží 30 km západně od Denpasaru a je postaven na skále přibližně 20 metrů od pobřeží. Z pevniny je na něj krásný výhled, zejména pak během západu slunce.

5. Koupání pod vodopádem je masovka, ale stojí za to

Všechny krásné vodopády na Bali se nachází převážně v severní části ostrova. Dovolím si říct, že téměř všechny dokážeš navštívit na vlastní pěst a nepotřebuješ průvodce. Pod některými se můžeš také vykoupat a téměř určitě tam s tebou bude i hromada jiných lidí.

Mě nejvíc oslovily Tegunungan, Nung Nung a Sekumpul. Každý z nich tě provede balijskou divočinou, zaběháš si po stovkách schodů a ani jeden tě nenechá suchého. Nezapomeň si do batohu přibalit náhradní oblečení.

6. Nejkrásnější pláže na Bali

Kuta, Seminyak, Dreamland. Tyhle pláže jsem během návštěvy Bali stihnul já. Samozřejmě je jich mnohem víc a každý si oblíbí tu svou. Navíc, pokud surfuješ nebo se jen chystáš začít, na Bali najdeš hned několik ideálních míst.

7. Nusa Penida: ostrov dobrodružství

Na ostrov Nusa Penida si vyhraď minimálně jeden den. Říká se o něm, že vypadá přesně tak, jak vypadalo Bali zhruba před 30 lety. V hotelu si můžeš zakoupit celodenní výlet s transferem do přístavu a rychlolodí na ostrov. Pokud si můžeš vybrat výlet s řidičem na ostrově – vyber si ho. Cesty na Nusa Penida jsou v extrémně zlém stavu a na skútru si můžeš celkem lehce přivodit vážnější zranění.

Celodenní výlet tě zavede na nejkrásnější místa ostrova. Fenomenální výhled na pláži Kelingking si budeš pamatovat ještě velmi dlouho. Stihneš i koupání, oběd v džungli a spoustu dalších super věcí.

Bali

8. Baby nebude sedět v Kutě!

Místní vždy považovali jižní pobřeží Bali za pustinu a neúrodný kraj. Dokonce sem jistý čas posílali nemocné a kriminálníky. V 19. století se ale všechno změnilo a do přístavu se přistěhovali obchodníci. Před 2. světovou válkou tu postavili první americký hotel a od nějakých 60. let je toto místo dodnes považováno za jakousi Mekku novodobých cestovatelů, hipíků a baťůžkářů.

Dnes je Kuta jedno z nejživějších míst na Bali. Najdeš tu krásné pláže, divoké a bujaré párty do bílého rána a obrovské množství ubytování. Pokud se projdeš po 7kilometrové promenádě, nebudeš se cítit jako na Bali. Vrátíš se na chvíli do rušných míst Ameriky nebo Evropy. Takže komu se na chvíli zasteskne po domově, prosím.

Jídlo na Bali? Ochutnej, co můžeš!

Jídlo na Bali je obrovská kapitola. Když si dáš vydatnou snídani na hotelu, přes den toho moc nesníš – tímhle pravidlem jsem se doposud při cestování řídil. Ale Bali mi ukázalo, že to byla velká škoda. Místní jídlo je úžasné. V běžných hotelech ti připravují spíš evropská jídla, ale v těch lepších ti nabízí příjemnou fúzi Indonésie a Evropy. V jeden večer si vychutnáš tradiční a autentické jídlo, druhý den si dáš klidně burger.

Platí, že pokud se budeš stravovat v lokálních restauracích, vyjde tě to levněji a ochutnáš skutečné Bali. Můj denní jídelníček se skládal z 6 nebo 7 jídel denně! Ještěže to bylo tak levné a ještěže jsem to měl kdy vyběhat.

Doprava na Bali? Nejlepší volba je skútr

Doprava na Bali je tak chaotická, jak si jen umíš představit. To je ale pro tento region typické. Tisíce aut, taxíků, motorek nebo skútrů se každý den prohání ulicemi a cestovatel, který právě přiletěl z relativně klidného městečka, může být pár minut v šoku.

Na Bali si můžeš skútrů půjčit velmi jednoduše. Celé to trvá asi 3 minuty. Podepíšeš papír, zaplatíš směšnou zálohu a vybereš si skútr. Dodržuj ale několik zásad. Na Bali se jezdí vlevo, tak na to mysli pokaždé, když se jen přiblížíš ke křižovatce. Určitě se před dovolenou na Bali pojisti. Používej přilbu a vždy si dotankuj plnou nádrž. Palivo sice seženeš v každé malé vesničce, ale u cest do džungle to někdy může být problém. Pokud se bojíš, tak si raději pronajmi auto s řidičem. Pro vícero cestujících se to určitě vyplatí.

Počasí na Bali

Během celého roku můžeš zamířit k rovníku na jeden z indonéských ostrovů – Bali. Teploty se celé měsíce pohybují kolem příjemných 30 ºC s dlouhými hodinami zářícího slunce. Voda v moři se svými 26 ºC až 29 ºC přímo láká ke koupání.

Sezóna sucha na Bali – hlavní sezóna

Nejlepší období pro návštěvu Bali je začátek a konec sezóny. Suchá je přibližně od dubna do října. Ideální měsíce jsou tedy květen, červen a září. Ale i začátek sezóny a konec sezóny, čili duben a říjen. Může se však stát, že v dubnu ještě úplně neskončí období dešťů, nebo že v říjnu začne o něco dříve. Proto je květen, červen a září jistější.

Top sezóna co se týče návštěvnosti je samozřejmě červenec a srpen. Počasí bude dobré, ale turistů bude také více. Nejlepší volbou je září. Zvýšená návštěvnost je kromě letních prázdnin také během Velikonoc nebo typicky Vánoc a Silvestra.

Období dešťů na Bali

Sezóna dešťů na Bali je od října do března. V tomto období je sice vysoká pravděpodobnost deště, ale většinou prší jen pár hodin a pak znovu svítí slunce.

Bali období dešťů

2 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Oba typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Bali? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru