Connect with us
Řecké Santorini, cestování

Evropa

Cestování do Řecka: od 9. ledna platí pro všechny 7denní karanténa

Cestování do Řecka: od 9. ledna platí pro všechny 7denní karanténa

Řecké hranice zůstávají otevřené i během celoplošného lockdownu, který platí od 7. listopadu do 18. ledna 2021. Od 9. ledna 2021 se všem osobám, které vstoupí na území Řecka, nařizuje karanténa po dobu 7 dní. Osoby přijíždějící do Řecka ze Spojeného království musí po uplynutí 7 dnů karantény absolvovat druhý test na COVID-19.

Reklama

Online formulář nadále v platnosti

Od všech cestujících do Řecka se nadále vyžaduje vyplnění online formuláře (The Passenger Locator Form – PLF), který je třeba odeslat nejpozději 24 hodin před vstupem do země (v anglickém jazyce). Ve formuláři je třeba uvést údaje jako např. odkud osoba cestuje, délku předchozích pobytů v jiných zemích či adresu svého pobytu v Řecku.

Po odeslání formuláře dostane každý cestující potvrzující mail o registraci v online systému a následně osobní QR kód, který musí být předložen při příjezdu do Řecka v tištěné nebo elektronické podobě (např. v mobilu).

Pláž se ztroskotanou lodí

Online formulář musí být vyplněn důsledně, s aktuálními a správnými údaji. V případě nesprávných informací ve formuláři (údaje neshodující se při check-in jako např. číslo letu, číslo cestovního dokladu…) mohou letecké společnosti odepřít cestujícímu nástup do letadla.

Letecké společnosti ani velvyslanectví ČR nemohou do online formuláře vstupovat a upravovat zadané údaje a neodpovídají za chybně vyplněné PLF formuláře pasažéry.

V systému může upravovat již odeslané údaje pouze sám cestující (po opětovném zaregistrování se do PLF formuláře), a to do momentu vygenerování QR kódu.

Osoby s trvalým pobytem v Řecku musí i před odchodem do zahraničí vyplnit PLF formulář minimálně 24 hodin před plánovanou cestou. Nařízení platí od 10. listopadu 2020. Některé letecké společnosti ale vyžadují vyplnění PLF formuláře a tedy i předložení QR kódu od všech pasažérů opouštějících Řecko. Doporučuje se vyplnit PLF formulář i osobám, které v Řecku nemají registrovaný trvalý pobyt.

Athény v Řecku

Při vstupu do Řecka je také nutné počítat s testováním přijíždějících osob. Testování na onemocnění COVID-19 tzv. rapid testy (antigenové) je realizováno na hraničních vstupech hned při vstupu do země (letiště) a testování cestující se výsledek testu dozvědí do cca 15 minut. Nikomu s pozitivním výsledkem nebude umožněno vstoupit do Řecka (povinnost přinést negativní PCR test zůstává v platnosti).

Osoby s trvalým pobytem v Řecku musí i před odjezdem do zahraničí vyplnit PLF formulář minimálně 24 hodin před plánovanou cestou. Nařízení platí od 10. listopadu 2020.

Letecká doprava funguje bez omezení

Během celostátního lockdownu zůstávají řecká letiště otevřená vnitrostátní i mezinárodní letům. Během listopadu ale platila zvýšená bezpečnostní opatření – vstup do země je umožněn pouze po předložení negativního výsledku PCR testu na Covid-19, ne staršího než 72 hodin.

Stále platí dočasné omezení letových spojení s Tureckem, Bulharskem a Rumunskem.

Občané zemí mimo EU mají zákaz vstupu do Řecka (výjimku tvoří občané Austrálie, Kanady, Gruzie, Izraele, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Jižní Koreje, Thajska, Tuniska a Spojených arabských emirátů (nutný je negativní test na COVID-19).

Všechny lety mezi Řeckem a Albánií a Řeckem a Severním Makedonií jsou provozovány pouze přes mezinárodní letiště v Aténách.

Letecké společnosti mohou před odletem z uvedených zemí kontrolovat, zda mají cestující negativní test na COVID-19. V případě, že cestující neprokáže výsledkový list testu, může mu být odepřen nástup do letadla.

Řecko Mykonos

Výjimku z tohoto opatření mají řečtí občané, osoby s trvalým pobytem v Řecku a cestující z nezbytných pracovních důvodů.

Během listopadového lockdownu byla vnitrostátní letecká doprava povolena pouze z následujících důvodů:

 • návrat k trvalému pobytu (bude se vyžadovat doklad o pobytu, například formulář daňového přiznání E1)
 • sloučení rodiny
 • obchodní důvody
 • zdravotní důvody

Od 20. listopadu 2020 Řecko zavedlo na pozemních hranicích testování všech příchozích osob tzv. rapid testy. Do země mohou vstoupit pouze ty osoby, jejichž výsledek rapid testu je negativní (povinnost přinést negativní PCR test zůstává v platnosti).

Opatření v zemi – uzamčení

Na celém území Řecka od 7. listopadu 2020 do 18. ledna 2021 platí tzv. uzamčení:

 • omezení vycházení mimo domov a pracoviště na absolutní minimum (povoleno pouze na základě žádosti o výjimku formou SMS zprávy na číslo 13033 * resp. písemným formulářem nebo vystaveným potvrzením zaměstnavatele
 • úplný zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00, s výjimkou pohybu souvisejícího s noční prací nebo ze zdravotních důvodů
 • zákaz cestování mezi regiony
 • všechna veřejná shromáždění jsou zakázána
 • zavřeny zůstanou všechny prodejny kromě potravin, lékáren, benzinových stanic a novinových stánků
 • zavřena zůstanou všechna muzea, kina, galerie, vnitřní tělocvičny, kadeřnictví
 • mateřské a základní školy (1.stupeň) jsou otevřeny od 11. ledna 2021, střední a vysoké školy vyučují distanční formou
 • nošení roušky bude povinné všude a na celém území země (pokuta za porušení povinnosti – 300 eur)
 • Setkávání je limitováno na maximálně 9 osob

Zdroj: news.gtp.gr

Paros v Řecku

Nejlevnější letenky do Řecka

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru