Connect with us
Malta

Cestopisy

Vánoce na Maltě aneb jedno z nejlepších rozhodnutí letoška

Vánoce na Maltě aneb jedno z nejlepších rozhodnutí letoška

Všichni stále dokola mluví o tom, že letošní Vánoce budou jiné než ty, na jaké jsme zvyklí. Ano, je to tak, ale proč si je neudělat jiné cíleně? Co takhle vyměnit umývání oken, pečení minimálně dvaceti druhů cukroví, na které už na Silvestra nikdo nemá chuť, či štědrovečerní smažení kapra a následné čištění kuchyně od oleje za svátky klidu a pohody v srdci Středozemního moře? Známe hned několik důvodů, proč je Malta skvělou zimní destinací a proč bude její návštěva právě v době Vánoc jedním z vašich nejlepších rozhodnutí letošního roku.

Reklama

Na vstup stačí test

V současné době jsou při výběru dovolenkové destinace největším rozhodovacím kritériem podmínky vstupu do země a následného návratu zpět domů. V případě Malty vám pro vstup stačí maximálně 72 hodin starý negativní výsledek PCR testu, kterým se prokážete při vstupu do letadla. Test je možné podstoupit až po příletu na letišti, nicméně v takovém případě je nutné počkat na výsledek (většinou známý do hodiny) na hotelu v izolaci.

Mimo testu je třeba ještě vyplnit dva formuláře. První se týká cestování v posledních 14 dnech a ve druhém uvedete své kontaktní údaje.

Co se týká situace koronaviru, Malta je bezpečnou destinací, kde je aktuální situace více než příznivá. Číslo nových případů se postupně snižuje. Opatření jsou obecně mírná a nedochází k jejich častým změnám. Otevřeny jsou restaurace i další služby. Rovněž obchody, vánoční trhy či jiné atrakce fungují bez větších omezení.

Vánoce na Maltě

Návrat je bez omezení

Celému vánočnímu výletu do Středomoří hraje do karet fakt, že z pohledu cestovatelského semaforu není nutné se při návratu z Malty zpět do České republiky prokazovat testem nebo absolvovat karanténu.

Parádní lety s Airmalta během Vánoc i na Silvestra

Letecká společnost Airmalta si pro všechny milovníky zimních úniků do teplejších krajin připravila takový malý vánoční dárek ve formě 2,5hodinových přímých letů z Prahy na Maltu v období od 19. prosince 2020 do 2. ledna 2021. Létá se dvakrát týdně, vždy v sobotu a ve středu, a je možné si tak nakombinovat různé délky pobytů. V rámci speciální promo akce nabízí aerolinky Airmalta jednosměrnou letenku ve směru Malta-Praha už od 899 Kč včetně letištních poplatků (tarif Go Light). Aerolinka v rámci zimního období připravila rovněž speciální promo cenu v tarifu Light. Nabídky zpátečních letenek naleznete níže.

Dobrou zprávou je, že Airmalta nebude u letenek vystavených do 31. 12. 2020 účtovat žádný poplatek za případnou změnu data. Novou cestu byste pak podnikli v následujícím roce 2021 s tím, že byste jen uhradili rozdíl v ceně letenky či letištních poplatků, pokud by k nějakému vůbec došlo. A kdybyste nakonec nechtěli jet vy, ale někdo jiný? Klidně, aerolinky si za změnu jména účtují pouze 5 € za letenku.

Ohledně samotného letu můžete být rovněž v naprostém klidu. Airmalta dodržuje opatření jak na letištích, tak na palubách letadel podle nejnovějších doporučení EASA. Všechna letadla jsou vybavena HEPA filtry, pro cestující je připraveno hygienicky balené občerstvení a platba je možná pouze kreditní kartou.

Zpáteční letenky na Maltu s Airmalta

Příjemné klima a žádné zimní čvachtanice

Maltu ocení každý, kdo už na začátku zimy odpočítává dny, jež ješte zbývají do začátku jara. Teploty v prosinci se zde totiž pohybují kolem 17 – 20 °C. Ano, na bílé Vánoce byste tu čekali dlouho, ale výhodou je, že se tu nebudete brodit mokrou směsí, která kdysi bývala něčím, co se nazývá sníh.

I když je počasí příjemné, prosinec na Maltě není z pohledu koupání považován zrovna za hlavní sezónu, pokud ovšem nepatříte mezi otužilejší jedince. Když už ale budete u moře, byla by škoda si v něm nesmočit alespoň nohy, co myslíte?

Prosinecové počasí na Maltě je příjemné

Všudypřítomná slavnostní atmosféra

Vánoce se na Maltě i Gozu nesou v duchu velkých oslav, což postředhnete už na první pohled. Pouliční vánoční dekorace a osvětlení nelze minout. Na každém kroku vás budou doprovázet blikající stromky či kouzelné světelné laviny padající téměř z každého okenního parapetu. Ale výzdobu nenajdete jen venku. Nádherně vyzdobené jsou o svátcích kostely. Dominuje typická karmínová barva a oltáře jsou zaplaveny květinami.

Světla všude kolem

Když už jsme u květin a výzdoby, musíme se zmínit o tradici pěstování semen obilí (Ġulbiena). Většinou už v listopadu nebo začátkem prosince je Malťané vysazují na vatu a pěstují je ve tmě několik týdnů dokud nevytvoří bílé vláknité výhonky. Na Štědrý den pak tento zvláštní keř najdete jako ozdobu kolem betlémů, na olářích či v domácnostech.

Betlémy, které jste možná ani nikdy neviděli

Jednou z okouzlujících maltských tradic jsou betlémy (Presepju). Najdete je v domech, ve školách, nejrůznějších organizacích i na veřejných místech. Každá rodina si většinou vyrábí svůj vlastní betlém a následně jej umístí na centrální místo v domě. Velikosti a nápaditosti se meze nekladou, někdy je možné narazit na opravdové skvosty. Oblíbené jsou i živé betlémy rekonstruující narození Ježíše Krista.

Betlém na ostrově Gozo

Zažijte Štědrý den až 25. prosince

Vzhledem k tomu, že je Malta bývalou britskou kolonií, některé tradice přebrala právě odsud. Zajímavé je, že 24. prosinec je normálním pracovním dnem a tím očekávaným slavnostním dnem je až 25. prosinec, což je i jediný oficiální svátek a volný den.

Něktěří obyvatelé zamíří na tradiční půlnoční mši (v noci z 24. na 25. prosince), po které následuje předčasná snídaně. Faráři nabízejí maltské datle a kávu. Mše má nádhernou atmosféru. Kázání výjimečně v tento večer neodříkává kněz, ale vede ji malý chlapec nebo dívka. Vše dotváří zpěvy při svíčkách.

Ráno 25. prosince pak probíhá rozbalování dárků.

Osvětlený kostel

Několikahodinové hodování

Tradiční vánoční oběd je spíše oslava, která většinou trvá od odpoledne až do večerních hodin. Na stole se vystřídá minimálně pět chodů včetně polévky, lasagní či jiných těstovin (Timpana), tradiční krůty (Dundjan) či krocana podávaného s bramborami a zeleninou. Třešničkou na dortu je dezert s kávou a likér. Nejčastěji je podáván vánoční puding (Pudina tal-Milied) a medové kroužky (Qaghaq tal-ghasel). Během večeře bývá pěkně rušno, Malťané nejsou zrovna introvertním národem a obzvláště tyto akce mají tendenci být velice hlasité a plné veselí.

Medové kroužky (Qaghaq tal-ghasel)
Autor: @cikwejra

Tento zážitek si nemusíte nechat ujít. V místních restauracích, které jsou otevřeny, vám jej dopřejí v plné míře. Pouze bary jsou na Maltě kvůli aktuálním opatřením zavřené.

Restaurace na Maltě jsou otevřeny

Ideální podmínky na turistiku a poznávání okolí

Jestli nejste úplně vánční typ, pak se vydejte objevovat přírodní krásy Malty i její další atrakce. Prosincové teploty budou na turistiku přímo ideální. V nabídce je toho opravdu mnoho, inspirujte se našimi cestopisy.

Prosinec na Maltě je na turistiku ideální

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw1 dnem dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky1 dnem dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus1 dnem dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus1 dnem dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a402 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru