Connect with us
Vlajka Evropské Unie

Koronavirus

Evropské COVID pasy jsou schváleny. Aplikace by měla usnadnit cestování nejpozději od 1. července

Evropské COVID pasy jsou schváleny. Aplikace by měla usnadnit cestování nejpozději od 1. července

Evropský parlament definitivně schválil zavedení takzvaných covidových pasů. Ty by měly i českým cestujícím usnadnit cestování na dovolené již od 1. července. Drtivá většina europoslanců podpořila pravidla, díky kterým budou muset bezplatné osvědčení o očkování, negativním testu či prodělaném onemocnění COVID-19 vydávat a uznávat všechny země EU. Hladké zavedení systému bude nyní na členských zemích.

Reklama

Evropské COVID pasy by měly začít platit nejpozději od 1. července. Uvedl to eurokomisař pro spravedlnost Reynders. Dohodu označil za dobrou zprávu pro všechny občany členských zemí EU. Pasy se však začnou využívat už dříve, některé země se totiž zapojily do jejich testování.

I Česká republika se zapojila do testování celoevropského zeleného pasu. Je tak v první vlně zemí evropské sedmadvacítky, kde tyto – zatím technické testy – probíhají. Zároveň společně se Slovenskem, Maďarskem, Rakouskem a Polskem usilují o bilaterální dohody, které by občanům těchto států umožnily cestování mezi těmito zeměmi ještě dříve, než bude k dispozici evropský očkovací certifikát.

Prototypy aplikací na snadnější cestování v EU v době pandemie už byly představeny. GreenPass umožní občanům naskenovat si QR kódy potvrzující očkování, test či překonání koronaviru.

Eurokomise v souvislosti s COVID pasy vyzvala členské země EU, aby byly připraveny přijmout na národní úrovni potřebné technické kroky nezbytné k vytvoření celoevropské infrastruktury na zavedení a ověřování COVID pasů.

COVID pas resp. certifikát bude vydáván ve dvou jazycích (například český a anglický), ve dvou podobách (elektronický i papírový) a s informací, zda je jeho držitel očkován, otestován nebo překonal COVID (potvrzení platí 3 měsíce).

Tři typy certifikátů – pro očkované, pro osoby s negativním výsledkem testu a pro ty, kteří překonali onemocnění COVID-19 – budou dostupné zdarma, a to v digitální i v papírové podobě. Osvědčení budou akceptována ve všech zemích Unie bez ohledu na to, ve které ze zemí byly vydány.

Digitální osvědčení v praxi

  1. krok: 🧪💉 OČKOVÁNÍ/TEST/PŘEKONÁNÍ ONEMOCNĚNÍ – předpokladem k získání COVID certifikátu jsou tyto 3 skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně 3 měsíci překonal COVID-19
  2. krok: 📄 VYDÁNÍ A PODPIS OSVĚDČENÍ – nemocnice, lékař nebo zdravotnické centrum vydá certifikát v případě splnění jedné z výše uvedených podmínek
  3. krok: 📱 QR KÓD V MOBILNÍM ZAŘÍZENÍ NEBO V TIŠTĚNÉ PODOBĚ – součástí osvědčení a to jak elektronického, tak tištěného, bude QR kód, do kterého se nahrají všechny potřebné informace
  4. krok: 🔍 OVĚŘENÍ PODPISOVÉHO KLÍČE PŘES BRÁNU EU – na hranicích, na letišti, v letovisku apod. bude osvědčení na základě QR kódu kontrolováno
  5. krok: ✅ KONTROLA PRAVOSTI OSVĚDČENÍ – po naskenování QR kódu bude zjištěno, zda je osvědčení platné či ne

Za vydání osvědčení odpovídá členský stát. Závisí na jeho kapacitách, zda dokáže zajistit, aby byl plně digitální nebo ho bude lidem vydávat v papírové podobě. Komise povoluje obě možnosti.

COVID certifikát
Zdroj: Evropská komise

Na základě digitálního zeleného pasu budou moci lidé očkovaní proti COVID-19 volně cestovat v rámci Unie, testování a karanténní opatření však mohou pokračovat i poté. Samotné očkování nebude jednou z podmínek volného pohybu osob, pouze možností – někteří lidé se očkovat nemohou, nechtějí nebo nestihnou.

Důležité informace o COVID pasu

  • COVID pas se týká těch, kteří absolvují očkování nebo negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Členské státy EU musí pas poskytnout všem, kteří splňují alespoň jednu ze tří uvedených podmínek.
  • Certifikát bude mít podobu QR kódu. Kód bude obsahovat informace, jako je jméno, datum narození a informaci o zdravotním stavu člověka ve vztahu k onemocnění COVID-19, tedy zda onemocnění překonal, zda byl očkován nebo má negativní PCR či antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,” uvedl pro portál EURACTIV zdroj, který stál u vzniku legislativního návrhu.

Získám očkovací pas, i když ještě nebyla schválena očkovací látka?

Digitální COVID certifikát je zatím platný pouze v případě očkovacích látek schválených Evropskou agenturou pro léky. EU zatím pro nouzové použití schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders uvedl, že členské země mohou své obyvatele očkovat i látkami, které EMA neschválila.

„Oficiálně navrhujeme uznat vakcíny schválené EMA. Bude ale na členských státech, zda chtějí uznat i vakcíny, které EMA neschválila,“ upřesnil zdroj.

Důležité je to v současné chvíli nejen například pro Slováky, či Maďary, ale i další občany zemí EU, které se rozhodly jít vlastní cestou a nečekat na schválení vakcín unijním regulátorem.

Týkat se to bude i občanů zemí mimo EU. Pokud budou cestující očkováni vakcínou neschválenou agenturou EMA, bude záležet na členském státu, zda jejich očkování uzná.

Jednotný certifikát je v plánu už delší dobu

Evropská unie již déle pracuje na vytvoření jednotného certifikátu s QR kódem, díky němuž by se sjednotila pravidla cestování ve všech 27 zemích. „Technické řešení by mohlo být na světě v průběhu dní, v horším případě týdnů“ uvedl ještě v únoru tohoto roku tajemník Ministerstva zahraničních věcí Slovenské republiky Martin Klus.

Státní tajemník rovněž zmínil, že Evropa tento dokument nechce nazývat pas, ale certifikát. Certifikát bude QR kód, který by se naskenoval na hranicích a cestujícího následně pustí přes hranici.

Dokud však nebudou mít přístup k vakcíně všichni, kteří o ni mají zájem, QR kódy budou zahrnovat i informace o tom, zda někdo onemocnění překonal nebo má negativní test.

Zájem aerolinií i států

I podle Kluse má o vytvoření certifikátu zájem několik leteckých společností a země, kam se jezdí na letní dovolené. „Největší tlak je ze strany Řecka, neboť oni to považují za jednu z možností, jak zachránit letní sezónu, která je pro ně mimořádně důležitá,“ uvedl Klus.

Covid test

Digitální očkovací pas, který potvrdí, že člověk je očkován proti koronaviru, by mohl v budoucnu sloužit jako propustka do zahraničí i na množství hromadných akcí. Novinka může výrazně usnadnit cestování po světě, návštěvu sportovních či kulturních akcí a postupný „návrat do normálu“.

Akční letenky od Pelikána

Zdroj: ČTK, Euractiv

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK #letenky3 dny dozadu
Pizza, pasta, cappuccino! Objev krásy severní Itálie https://t.co/m5SNG8aoaa3 dny dozadu
Založ si VIVID účet a získáš bonus 10 €. Bankovní konto a kovovou kartu máš zdarma, cashbacky jsou až do 25 % nákupu! https://t.co/o7svjbivUk3 dny dozadu
Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK3 dny dozadu
PECKA DNE: Léto na Mallorce? Ano! Leť z Vídně nebo Prahy od 795 Kč https://t.co/DXYXHePgyI4 dny dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus4 dny dozadu
Maroko se otevírá. Ke vstupu stačí negativní PCR test nebo očkování proti COVID-19 https://t.co/3KwSYW39k5 #novinky4 dny dozadu
Maroko se otevírá. Ke vstupu stačí negativní PCR test nebo očkování proti COVID-19 https://t.co/3KwSYW39k5 #koronavirus4 dny dozadu
Mauricius se otevírá očkovaným turistům. Nejprve s karanténou v hotelovém resortu, později jen s PCR testem https://t.co/hSTauBjHnI #koronavirus4 dny dozadu
Dubaj, Karibik i Malta. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček TOP 10 https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus4 dny dozadu

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru