Connect with us

Cestopisy

Česká republika. Ta nejkrásnější zahrádka

Česká republika. Ta nejkrásnější zahrádka

 „Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. Tohle není země, to je zahrádka.“ tyto legendární věty pronáší ve filmu Vesničko má středisková Rudolf Hrušínský. Ten měl tenkrát na mysli zejména oblast Benešovska, ale myslíme si, že bychom to s klidem mohli pronést o vícero koutech té naší malé velké České republiky. Jestli jste o nich nikdy nepřemýšleli jako o dovolenkových destinacích, rádi vám změníme pohled na věc. Ne nadarmo se přeci říká: „Všude dobře, doma nejlíp.“

Reklama

Poklady jižních Čech

  • Národní park Šumava – Boubínský prales, prameny Vltavy
  • Vodní nádrž Lipno
  • Třeboň
  • Český Krumlov
  • Hluboká nad Vltavou

Šumava

Šumava je koncentrovaná příroda. Jsou to zelené lesy, voňavé louky, rašeliniště, skrytá údolí, jezera a kopce, které tím vším prostupují. Dále to jsou stovky cyklotras, sjízdné řeky, naučné stezky, vzácní živočichové a nespočet výletů do této divočiny.

Čím je ještě Šumava? Největším národním parkem v České republice, který byl utvářen pouze přírodními procesy. S postupným osídlováním se ale ráz krajiny v čase měnil. Převážnou část tvoří lesy, no vyhledávána je i pro svá rašeliniště či ledovcová jezera. Těch je celkem 8 – Plešné, Prášilské, Laka, Čertovo, Černé, Roklanské, Velké Javorské a Malé Javorské.

Jezero Laka
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Martin Lisner

Mimo jezer se můžete vydat do přírodní rezervace Boubínský prales nebo k pramenům nejdelší české řeky Vltavy, které najdete na úbočí Černé hory. Nejprve se řeka nazývá Černým potokem, pak Teplou Vltavou a od soutoku se Studenou je to k Mělníku už jen Vltava.

Šumava toho nabízí opravdu mnoho. Vedle přírodních krás to jsou i muzea, památníky, poutní místa, hrady, lyžařské areály či aquaparky.

Národní park Šumava
Zdroj fotografie: shutterstock.com / dc9

Lipno

Nemáme sice moře, máme ale Lipno! Vodní nádrž Lipno je největším umělým jezerem v České republice a jeho okolí je na domácí dovolenou jako dělané. Najdete tu mnoho krásných pláží, kde si můžete dosyta užívat sluníčka, a pro milovníky vodních sportů se tu taky něco najde – užijte si kánoe, jachting, katamarány, windsurfing, kiteboarding a další. Také se svezte lodí nebo navštivte oblíbenou Stezku korunami stromů.

Vodní nádrž Lipno
Zdroj fotografie: shutterstock.com / l i g h t p o e t

Třeboň

Vítejte v jihočeském centru rybníkářství, ostatně to napoví už lesknoucí se hladina jednoho ze spousty rybníků ukrytých v nekonečných lesích – rybníka Svět. Pokud tedy holdujete kapřím specialitám, jste tady na správném místě. Ale to není určitě všechno.

Pohled na město Třeboň a okolní rybníky
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Peteri

V samotné Třeboni se určitě vydejte na průzkum historického jádra. Navštivte místní zámek s parkem a pozůstatky hradeb s několika branami. V zámku se konají prohlídky a je jen na vás, jakou si zvolíte – k vidění je například alchymistická laboratoř, zbrojnice, obrazárna, knihovna, konírna nebo třeba psí kuchyně. Dále nezapomeňte na budovu radnice nebo Schwarzenberskou hrobku, která se nachází kousek za Třeboní směrem na Domanín.

Již zmiňovaný rybník Svět je rovněž oblíbeným místem trávení volného času. Můžete si ho obejít kolem dokola nebo využít jednu z ploch, které slouží k letní rekceaci. Třeboň potěší i příznivce lázní – lázeňských domů je tu hned několik.

Třeboňský zámek
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Bertl123

Český Krumlov

Jihočeská perla rozprostírající se po obou březích protékající Vltavy. Spleť kouzelně křivolakých uliček, malébné štíty domů, spousta romantických zákoutí v čele s dominantou města, zámkem tyčícím se přímo nad řekou, je něco, co zkrátka musíte zažít. Nemluvě o místních kavárnách a hospůdkách. Není divu, že je také zapsán na Seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Český Krumlov
Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock

K vidění je tu toho opravdu spousta. Nepovšimnutelný je už zmíněný zámek Český Krumlov, z něhož budete mít město jako na dlani. Areál zámku je veliký, určitě se vypravte okouknout divadlo s otáčivým hledištěm, medvědy, kteří se tu chovají už od 16. století (od dob Rožmberků), či rozsáhlou zámeckou zahradu. Ze zámku můžete pokračovat dál do magického centra, kde mezi uličkami narazíte například na radnici nebo kašnu s morovým sloupem. Projděte se po dřevěném Lazebnickém mostě nebo zkuste najít pozůstatky původního opevnění.

Český Krumlov je i oblíbeným místem vodáků. Vede přes něj oblíbená trasa z Vyššího Brodu do Zlaté Koruny. Směle zdravte proplouvající posádky hlasitým „ahój“ nebo si rovnou v jedné z půjčoven obstarejte vlastní plavidlo. Mezi další atrakce patří grafitový důl a bohaté kulturní programy v podobě festivalů, koncerů či výstav.

Pohled na zámek v Českém Krumlově
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Veronika Galkina

Hluboká nad Vltavou

Asi není potřeba psát mnoho a všichni z nás si vybaví bělostný pohádkový zámek se zubatými cimbuřími. Není nic překvapivého, že si krás jednoho z nejnavštěvovanějších českých zámků všimli i filmaři. Vybavují se vám záběry z Pyšné princezny nebo pohádky Tři bratři? Pokud si budete chtít projít zámek, na výběr budete mít z několika okrhů. Doporučujeme najít si čas i na naučnou stezku zámeckým parkem. Je dlouhá 2,5 km a provede vás zámeckými zahradami až k vyhlídkám nebo jezírku.

Za prozkoumání stojí i lovecký zámeček Ohrada nacházející se v blízkosti Munického rybníku. Dříve se zde pořádaly lovecké slavnosti a dnes tu najdete expozici Národního zemědělského muzea, která je věnována myslivosti, lesnictví a rybářství. Odtud můžete pokračovat do zoologické zahrady.

Zámek Hluboká
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Filip Fuxa

Lázeňská města na západě

  • Mariánské Lázně
  • Karlovy Vary

Mariánské Lázně

Město, které objímá příroda Slavkovského lesa, je městem kolonád, pramenů, parků a překrásných zákoutí. I díky svému kompaktnímu historickému centru je architektonickým skvostem.

Centrem veškerého dění je hlavní promenáda s litinovou konstrukcí, před kterou najdete Zpívající Fontánu a několik pramenů. Minerálních pramenů je tu ůdajně více než 40. Kupte si čerstvou lázeňskou oplatku a poseňte v parku nebo projděte zbývající kolonády. Vaší pozornosti by neměly ujít ani místní kostely.

Když vás budou lákat tajemství Slavkovského lesa, klidně vyrazte. Atmosféra, kterou v zelených kopcích vytváří zdejší studánky, prameny a tůňky, za to určitě stojí.

Kolonáda v Mariánských Lázních během podzimu
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Kletr

Karlovy Vary

Když se řeknou Karlovy Vary, všichni si vybaví jedno z center lázeňství a samozřejmě Mezinárodní filmový festival. To je správně, ale současně je tu toho mnohem více.

Srdce města, které bylo ve 14. století založeno samotným Karlem IV., tvoří Vřídelní kolonáda s minerálním pramenem Vřídlo. Dalšími kolonádami, na které během toulek narazíte, jsou Sadová, Tržní, kamenná Mlýnská a Zámecká. Dobré vědět i to, že je město rodištěm bylinného likéru Becherovka. Ten můžete ochutnat téměř v jakékoliv hospůdce či restauraci. Někteří tvrdí, že má podobné zdravotní benefity jako vyvěrající prameny. Jestli je to ale pravda, můžete sami vyzkoušet.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Faig Aliyev

Co stojí za doporučení, jsou vyhlídky, kterých je tu hned několik. Podívejte se na město společně s kamzíkem z vyhlídky Jelení skok nebo třeba ze Zámecké věže.

Nejživější částí roku je pro Karlovy Vary jistě již zmiňovaný filmový festival, během kterého se účastníkům otevřou sály kin po celém městě. Ústředním bodem celého dění je funkcionalistický hotelový komplex Thermal, ale dostanete se i k dalším architektonickým perlám města jako je Hotel Pupp či Divadlo Husovka. Atmosféra festivalu je právě i díky krásnému prostředí města nezapomenutelná.

Karlovy Vary
Zdroj fotografie: shutterstock.com / DaLiu

Od Děčína až po Krakonošovo

  • Děčín – CHKO Labské pískovce, Národní park České Švýcarsko
  • Špindlerův Mlýn – Krkonošský národní park

Děčín

Město se rozprostírá v kotlině po obou březích Labe. Z jedné strany ho chrání vyhlídka Pastýřská stěna a z té druhé se přesně nad soutokem Labe a Ploučnice tyčí zámek. Je jakousi vstupní branou do pohádkové krajiny Labských pískovců či Českého Švýcarska.

Pravčická brána
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Josef Skacel

Na skále vystavěný zámek je vyhledávaný zejména díky nádherné Růžové zahradě. Pokud máte dobrý čich, vůně růží vám ještě před vstupem cinkne do nosu. Nejrůznějších druhů je tu skutečně ústyhodné množství. V Děčíně určitě nepřehlédnete ani velký počet mostů a dalším tipem na strávení volného času je místní zoologická zahrada.

Až vám bude samotný Děčín málo, vydejte se k Labským pískovcům. Jedná se o chráněnou krajinnou oblast, z níž vystupující skalní věže a masivy vytvářející jakási přírodní města obklopují soutěsky a kaňony. Pískovcové věže jsou častým cílem horolezců.

V Českém Švýcarsku vás přivítá panenská příroda, zvlněná krajina, tajemné skalní hrádky, ale i hluboké rokle a vyhlídky. Na seznam míst, které zde musíte navštívit, si zapište Pravčickou bránu. Jedná se o největší skalní most v Evropě a symbol Národního parku České Švýcarsko. Neméně zajímavý je i Dolský mlýn nebo romantická plavba Edmundovou či Divokou soutěskou.

Edmundova soutěska
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Foto-Migawki MD

Špindlerův Mlýn

Jestli zvažujete průzkum Krkonoš, ideálním výchozím bodem a místem pro odpočinek bude právě toto horské městečko. V létě láká sportovce díky velkému množství značených turistických i cyklistických tras, v zimě se sem zase sjíždí lyžaři. Lyžovat se dá v 5 okolních areálech. Mezi další prostředky, pomocí kterých můžete prozkoumávat okolí, jsou koloběžky, sáňky či běžky.

Když už se budete nacházet na tak strategickém místě, jako je právě Špindlerův Mlýn, vyběhněte si na Sněžku. K dosažení nejvyšší hory České republiky s výškou 1 602 metrů nad mořem můžete využít mnoho tras. Jen si vybrat. Dalším zážitkem bude i cesta k prameni Labe, respektive k jeho symbolickému prameništi, neboť skutečný pramen vyvěrá o několik metrů dál na Labské louce a z důvodu ochrany přírody je veřejnosti nepřístupný. I tak ale cesta stojí za to. Pramen se nachází na hřebeni Krkonoš a o parádní výhledy tu není nouze. Mimo jiného stojí za zmínku ještě procházka kolem Labské přehrady. Nejedná se o nic náročného, zvládnete to i s dětmi nebo kočárkem.

Sněžka
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Pyty

Vysočina, srdce republiky

Kraj Vysočina se rozprostírá na hranicích Čech a Moravy, je oblastí s nedotčenou přírodou, hlubokými lesy, čistým vzduchem, barevnými loukami, potoky a rybníky. Vypadá až idylicky.

Minout byste neměli historické centrum Telče, které je jednou z památek UNESCO nacházejících se v tomto kraji. Okouzlí vás zámek i překrásné domky s podloubími a zdobenými štíty. Další zastávku udělejte v Třebíči. Zdejší živovská čtvrť je společně s židovským hřbitovem také na seznamu památek UNESCO. Jde o unikátní soubor více než 100 dochovaných domů včetně 2 synagog, radnice, nemocnice, škol či rabínova domu. Pak si nenechte ujít poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Je rovněž památkou UNESCO a dílem geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Kostel je protkán symbolikou číslovky pět a celkově se vymyká dobovým normám. Ve Žďáru stojí za procházku i zámek či Muzeum nové generace nacházející se v jeho areálu.

Kopcovitou Vysočinu si v teplejších měsících můžete projet na kole, ale ani v zimě nepřijdete zkrátka. Pro lyžaře jsou tu připravené běžkažské tratě napříč úchvatnou přírodou.

Kostel svatého Jana Nepomuského na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Iakov Filimonov

Moravské zlaté doly

  • Mikulov – CHKO Pálava

Mikulov

Městečko Mikulov ležící na posledních výběžcích Pálavy obehnané zelenými a sluncem zalitými vinicemi známe asi všichni. Přímo v centru na kopci zvaném Zámecký vrch najdete zámek, od kterého je kousek Dietrichsteinská hrobka. Výraznou přírodní dominantou je místo zvané Svatý Kopeček. Cestou na vrhol vás provede křížová cesta, a i když kopec není nijak vysoký, můžete se trochu zadýchat. Ale až budete nahoře, nebudete litovat, atmosféra tady je kouzelná. Těžko říct, jestli za to může zdejší kostel svatého Šebestiána, vinařská tradice nebo ještě něco jiného.

Mikulov – cestou na Svatý Kopeček
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Alexander Uhrin

Mikulov je společně s Lednicko-valtickým areálem jedním z kulturních skvostů celé oblasti. K přírodním přednostem zase patří chráněná krajinná oblast Pálava. Turistice i cyklistice vstříc můžete vyrazit buď z Mikulova, nebo nedalekého Pavlova. Úrodný kraj kolem Pálavských vrchů vám nabídne různorodou podívanou. Vedle vinné révy podél cest je známé archeologické naleziště Dolní Věstonice (Věstonická venuše vám nečo říká?) nebo třeba zřícenina Dívčí hrady.

Vinice v okolí Dolních Dunajovic
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Richard Semik

Zdroj úvodní fotografie: shutterstock.com / TraXXXe

Zdroje, ze kterých bylo čerpáno:

Co by vás mohlo zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru