Connect with us
Nazaré - Portugalsko

Cestopisy

7 oblíbených big wave surfing míst, kde ožívají vodní monstra

7 oblíbených big wave surfing míst, kde ožívají vodní monstra

Portugalské město Nazaré je Mekkou tzv. big wave surfingu. Surfaři z celého světa se sem sjíždí, aby pokořili obrovskou masu vody, která se zde za příznivých podmínek dokáže zvednout. O tom, kdo je držitelem rekordu za největší sjetou vlnu na světě, se vedou spory, nicméně jeden fakt se shoduje. Místem, kde se naměřily ty největší rekordy, je vždy Nazaré.

Reklama

No a právě Nazaré tak patří mezi jedno z nejsledovanějších surfařských míst. Představme si ale i ostaní destinace, kde je čas od času možné zahlédnou zvedající se oceánské dno – protože přesně tak tyhle vlny vypadají – a oslavit tak Mezinárodní den oceánů.

Přírodní fenomén v Nazeré, Portugalsko

Konkrétním místem, kde se v tomto rybářském městečku zmiňovaní vodní obři vytváří, je pláž Praia do Norte. Už na začátku jsme zmínili, že právě tato oblast je domovem několika světových rekordů.

Vlna, která je schopna se zde za vhodných podmínek vytvořit, může dosahovat až 30 metrů a je tak silná a mocná, že ji někteří nazývají strojem na rozbíjení surfových desek.

Že se vodní monstra dokáží vyformovat do tak obrovských rozměrů, je způsobeno podvodním kaňonem táhnoucím se přes Atlantik. Právě u Nazaré má kaňon nejstrmější stěny a nárazy vody pak vytváří ty největší vlny na světě.

Akční letenky do Portugalska a Francie

Temná tvář Mullaghmore Head, Irsko

Už první pohled na tuhle irskou krasavici není úplně příjemný. Když k němu přidáte upršené a větrné klima, dostanete temný obraz, který skutečně nahání strach.

Kvůli Mullaghmore Head se sem tento týden sjeli místní surfaři, protože i irské pobřeží zasáhly vlny způsobené hurikánem Epsilon.

Obrovské vlny, jež ožívají právě s příchodem severoatlantických bouří, se v zátoce Donegal Bay většinou stáčí do barelu, kvůli čemuž je jejich zdolání ještě náročnější.

Waimea Bay – pradědeček všech ostatních, Havaj

Na severním pobřeží havajského ostrova Oahu najdete pradědečka míst pro big wave surfing, Waimea Bay. Oblast nacházející se nedaleko surfařsky oblíbeného spotu Banzai Pipeline je dějištěm nejprestižnější soutěže big wave surfingu The Eddie Aikau Big Wave Invitational a dodnes představuje pomyslnou laťku při srovnávání s ostatními vodními giganty.

Havajský surfař Dennis Pang kdysi uvedl: „Pipeline je bílá, když jste pod vodou, a šedá při západu slunce. Waimea je černá.“

Mavericks – oblíbené místo big wave surfařů i žraloků, Kalifornie

V Kalifornii v zátoce Half Moon Bay najdete jedno z nejlepších (a díky filmu Chasing Mavericks i nejpopulárnějších) míst pro big wave surfing vůbec. Při pohledu na místní vlny zůstane na pochybách nejden surfař. A to nejen kvůli brutální povaze těchto vodních obrů, kteří jsou schopni lámat desky i kosti, ale i kvůli vodě hlídané žraloky.

Belhara – zápasnice v těžké váze, Francie

Vodní úkaz s názvem Belhara se vytváří na jihu francouzského pobřeží nedaleko rybářského městečka Saint Jean de Luz. Vlna se objevuje jen zřídka, ale když přijde její čas, předvede se se vším všudy. Je typická svou mohutností a tvrdým dopadem.

Svižná Jaws na Maui, Havaj

Vlna Jaws, rovněž známá pod jménem Peahi, je zřejmě nejrychlejším, nejtěžším a největším vodním monstrem v Tichém oceánu, který může nastoupat do výšky 30 – 80 stop. Když se tento obr rozhodne sklapnout své čelisti a uzavře se, surfaři zažívají těžké chvilky.

Co Zicatela chytí, jen tak nepustí, Mexiko

Mexické Puerto Escondido si střeží jedno z nejnebezpečnějších vodních monster na světě. Když voda mířící ke břehu pláže Playa Zicatela narazí na vodní příkop v moři, hladina vln najednou vypadá jakobyste před ně postavili zvětšovací sklo. Jako u každé jiné velké vlny si surfař musí načasovat ten správný moment, protože když vlna něco chytí, nepustí to jen tak zpět.

Vlny v Punta De Lobos ani skály nezastaví, Chile

I na dlouhém chilském pobřeží se najdou big wave surfaři vyhledávaná místa. Konkrétně jde o oblast Punta de Lobos nedaleko města Pichilemu. Vidět, jak si mohutná vlna proráží cestu mezi ikonickými skalami, které střeží vchod do zátoky, je až dechberoucí podívanou. Není divu, že byla Punta de Lobos v listopadu roku 2018 zařazena mezi Světové surfové rezervace.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroje, ze kterých bylo čerpáno:

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru